Proszę o fachową porade !!!!


Autor tematu
RedVist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2006, 14:38
Lokalizacja: wrocław

Proszę o fachową porade !!!!

#1

Post napisał: RedVist » 10 kwie 2006, 15:55

Witam. Jestem obecnie studentem 3 roku PWr na mechanicznym .W przyszłym semestrze zacznę specjalizację związaną miedzy innymi z obrabiarkami cnc i w związku z tym chciałbym sie dowiedzieć jakich programów CAD/CAM warto było by sie uczyć pod kątem wspomagania wytwarzania na cnc. Jak dotąd pracowałem w AutoCAD i SolidWorks ale czesto spotykałem sie z opinią ze te programy nie nadajasie do tego i ze najlepszy jest Solid Edge.Nie mniej chciałbym zasięgnąc opinii większej liczby osób by sie upewnić w tym przekananiu.A druga sprawa jest taka : od jakiego systemu sterowania powinno sie zaczynać ( z punktu widzenia początkującego programisty) Heidenhein czy Sinumerik ??.A jeśli żaden z tych to jaki ?.Bardzo proszę o poradę kogoś kto naprawde sie zna na temacie.Z góry dzięki.Pozdrawiam



Tagi:


Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

CAD/CAM

#2

Post napisał: Gregory » 10 kwie 2006, 17:50

czolem,
jak chcesz dowiedziec sie jaki soft jest NAJLEPSZY to polecam forum www.cad.pl - znajdziesz tam wypowiedzi uzytkownikow programow CAD/CAM w stylu:
" Catia jest lepsza od ProE i tyle"
"ProE jest lepsze od UG"
itd.

Wg mnie to
z punktu widzenia programu CAM, istotne jest bys dostarczyl mu niezbedne informacje o geometrii modelu ( najlepiej juz w postacji bryly jesli chodzi o frezownie 3D ) zapisanej w mozliwym do obrobienia przez CAM formacie np. neutralny *.igs

Wez taze pod uwage, ze wiekszosc programow CAD ma juz wbudowane moduly CAM
( Catia V5, ProE, UG i inne), takze kwestia otwarta pozostaje tylko na czym bedziesz pracowal.
A Solid Edge? jest popularny, latwy w obsludze i tani, ale nie ma CAM'a, takze jak modelowac na SE to koniecznie ucz sie jakiegosc CAMa - jesli chcesz zostac programista:)
Pozdrawiam

Gregory

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 10 kwie 2006, 22:30

Kolego RedVist Pitrjub napisal tu kiedys bardzo madra mysl ze najlepszy program to taki ktory sie dobrze zna :) Wydaje mi sie ze pytanie na forum o to ktory program jest najlepszy nie ma wiekszego sensu bo kazdy ma swojego faworyta i uwaza ze jest lepszy od reszty i dyskusja w takim watku prawdopodobnie do niczego nie doprowadzi. Proponuje ci zrobienie sądy kto jakiego programu uzywa i czym sie zajmuje . Z sady dowiesz sie ktory program jest najpopularniejszy i go sie mozesz uczyc wtedy masz najwieksza szanse ze gdy zaczniesz pracowac to moze akurat w owej firmie bedzie takie oprogramowanie. A jesli nie to za ten czas opanujesz ow program na tyle ze przesiadka na inny nie bedzie sprawiala wielkiej trudnosci.
RedVist pisze:A druga sprawa jest taka : od jakiego systemu sterowania powinno sie zaczynać ( z punktu widzenia początkującego programisty) Heidenhein czy Sinumerik ??
Jest jeszcze trzecie bardzo popularne sterowanie Fanuc.
W tej kwesti wybor jest trudniejszy ale uwazam ze najwazniejsze jest poznanie i dokladne zrozumienie gkodu i sposobu w jaki maszyna go wykonuje. (Mam na mysli praktyke na jakiejs maszynie ) Wtedy zmiana systemu sterowania nie stanowi jakiegos powaznego wyzwania.Nie mialem przyjemnosci pracowac na Heidenhein wiec nie wiem czy roznice sa doze ale pomiedzy Fanuc a Sinumerik sa bardzo male.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: Piotrjub » 10 kwie 2006, 22:56

A tak na marginesie to gdzie mozna znalesc SolidEdge tanio bo zawsze wydawało mi sie ze do tanich on nie nalezy. Kolega kupil ostatnio ProE wraz z CAM-em na dwa stanowiska i zaplacil duzo mniej niz ja za SoliEdge.


Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

do :Piotrjub

#5

Post napisał: Gregory » 11 kwie 2006, 09:59

firma w ktorej kiedys pracowalem kupila jakis rok temu SE po atrakcyjnej cenie w "promocji" , wersja z plywajaca licencja. Z tego co pamietam to od dystrybutora:
http://www.gmsystem.pl/
Pozdrawiam

Gregory

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: Piotrjub » 11 kwie 2006, 13:48

Ja tez tam kupilem SolidEdge. Jest to program bardzo dobry ale nie tani.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 30 kwie 2006, 22:51

ja studiowałem na mastercamie, bardzo plastyczny programik, intuicyjnie sie "obrabia" detale z symulacja, nie wiem jak teraz, ale wczesniejsze wersje mialy troche kijowy interfejs - żeby cokolwiek przesunąc należalo wpisac wspólrzędne prostokatne lub biegunowe, to samo z przekształceniami i cięciem brył, w sumie fajne cacka mozna było narysować, o , mam rysunek z mojej pracy dyplomowej, może z kąskiem symulacji pokażę :)
Załączniki
rys1.GIF
rys1.GIF (21.67 KiB) Przejrzano 3908 razy
rys2.GIF
rys2.GIF (38.36 KiB) Przejrzano 3938 razy


googler
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 11 wrz 2006, 12:08
Lokalizacja: Kraków

Mała rada na temat wspomnianego SW i SE

#8

Post napisał: googler » 11 wrz 2006, 15:43

Witam,

Mój kumpel wybierał ostatnio oprogramowanie (ma firme koło lublina robią tuning samochodów i mają 3osiówkę). Zastanawiał sie nad połaczeniem SolidEdge+ EdgeCAM oraz SolidWorks +CAMWorks.
Jak się okazało czesto musi obrabiać importowane modele (format step lub iges) więc typowo modele powierzchniowe bo z catii. SolidEdge wymiekł w starciu z powierzchniami - nie było narzedzi, którymi mozna by naprawić model, po to żeby z obiektu utworzyć formę - w prosty sposób. SolidWOrks tutaj okazał sie górą... tyle jesli chodzi o praktyczne zastosowanie - umiejętności i znajomość programu też jest ważna

Pozdrawiam
hobbysta


LUKOMP
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 23 wrz 2006, 12:35
Lokalizacja: Strzelno

#9

Post napisał: LUKOMP » 08 paź 2006, 12:59

RedVist pisze:A druga sprawa jest taka : od jakiego systemu sterowania powinno sie zaczynać ( z punktu widzenia początkującego programisty) Heidenhein czy Sinumerik ??
Jest jeszcze trzecie bardzo popularne sterowanie Fanuc.
W tej kwesti wybor jest trudniejszy ale uwazam ze najwazniejsze jest poznanie i dokladne zrozumienie gkodu i sposobu w jaki maszyna go wykonuje. (Mam na mysli praktyke na jakiejs maszynie ) Wtedy zmiana systemu sterowania nie stanowi jakiegos powaznego wyzwania.Nie mialem przyjemnosci pracowac na Heidenhein wiec nie wiem czy roznice sa doze ale pomiedzy Fanuc a Sinumerik sa bardzo male.[/quote]

Sterowanie Fanuc i Sinumeric jest bardzo podobne do siebie. Zasada i składnia programów są identyczne. Ostatnio poszło o tyle dalej, iż firma Mori Seiki stosuje sterowanie swoich maszyn oparte o sterowanie Fanuca z systemem operacyjnym WindowsXP. :grin: Czy już widzisz podobieństwo do Sinumerik typu np. 840D


superdak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2006, 10:46
Lokalizacja: RZESZOW

#10

Post napisał: superdak » 24 paź 2006, 10:27

tak mysle że dobrze byłoby zacząc od Fanuca, ale nie zapominajmy rownież o Pronumie, moze stary, ale do nauki podstaw wydaje sie być dobry, oczywiście nie jako podstawowy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”