GibbsCam, co jest grane?


Autor tematu
wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

GibbsCam, co jest grane?

#1

Post napisał: wpwaldek » 17 gru 2008, 14:41

Witam!
Mam mały, a może i duży problem z uzyskaniem odpowiedniej jakości obróbki wykańczającej przez wierszowanie powierzchni zaokrąglonych, okrąkłych. Chodzi generalnie o to że wygląda to bardziej jak kartofel po obieraniu a nie jak gładka powierzchnia. Próbowałem już wielu sposobów i nic. Mało tego, firma która sprzedała oprogramowanie prawdopodobnie już nie istnieje i niewiem gdzie ewentualnie mógł bym zwrócić się o pomoc. I tu też prośba do forumowiczów!!!, proooszę uniżenie o zostawianie kontaktów (gg, skeyp, tu na forum, priv) w celu (może) wspólnych rozwiązań problemów związanych z tym właśnie oprogramowaniem. Choć obawiam się że nie ma nas tu zbyt wielu :( Na programie pracuję od kwietnia 2006 r, wersja 2007 w tej chwili.
Oprogramowania używam do projektowania form wtryskowych mieszanek gumowych.
Aaaaa , oczywiście frezowanie, pełne trzy osie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi, mam nadzieję że się ktoś odezwie :???:

Ps. Chciałem dołączyć zdjecia problemu, ale jakoś nie mogłem zrobić print screena, gdy już z kimś uda się nawiązać kontakt ,mógł bym wysłać cały plik e-mailem
Ostatnio zmieniony 17 gru 2008, 22:25 przez wpwaldek, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#2

Post napisał: cinek_80 » 17 gru 2008, 14:56

Z tego co słyszałem to Gibscam'a w Polsce jest wdrożonych i tu nie pamiętam czy 25 licencji czy w 25 firmach. W każdym bądź razie mało, bardzo mało. Może więc być problem z uzyskaniem jakiejś pomocy.


Autor tematu
wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: wpwaldek » 17 gru 2008, 22:21

Tak, to może być problem. A szkoda, bo program bardzo fajny, bardzo intuicyjny, wygodny, modelowanie brył bardzo łatwe. Ma swoje wady, albo po prostu tak jak w moim przypadku, brakuje mi wiedzy.
Tak czy inaczej, dzięki za info cinek_80 :roll:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#4

Post napisał: kaleena » 18 gru 2008, 07:40

Nie wiem, jak to jest GibsCam'ie (choć zasada jest chyba podobna we wszystkich cam'ach); w moim EC mam do dyspozycji szerokość i głębokość warstwy skrawanej (tu wiadomo - im bardziej zagęścisz ścieżkę-tym lepiej), tolerancję kodu NC, chropowatość powierzchni (jeśli głębokość warstwy skrawanej jest za duża w jakimś miejscu, to program sam zagęszcza ścieżkę narzędzia), a być może jeszcze masz możliwość wygenerowania kodu w postaci interpolacji spline, a nie kołowej lub prostej.


Autor tematu
wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: wpwaldek » 18 gru 2008, 11:10

Niestety nie chodzi tu tylko o zadanie odpowiedniej chropowatości czy zadanie małego kroku. Mogę dać krok nawet 0.01 , problem w tym jak generuje się ścieżka. Zamiast ładnej krzywej dopasowanej do narysowanego kształtu, dostaję tak naprawdę zlepek lini prostych próbujących odzwierciedlić kształt. Przy dużych detalach nie rzuca się to tak w oczy, ale przy gniazdkach w formie nie przekraczających np. gabarytów 3cm na 3cm powierzchnie po wygenerowaniu wierszowania, czy też profilowania w ,,Z" wyglądają zarówno na sumulacji jak i po obróbce na maszynie niewystarczająco, żeby nie mówić fatalnie.
Cięsze się że jest jakiś odzew, może się jednak czegoś dowiem :wink: , pozdrawiam kaleena


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#6

Post napisał: kaleena » 18 gru 2008, 13:15

wpwaldek pisze:problem w tym jak generuje się ścieżka. Zamiast ładnej krzywej dopasowanej do narysowanego kształtu, dostaję tak naprawdę zlepek lini prostych próbujących odzwierciedlić kształt
Wiem, że mamy inne cam'y ale masz może możliwość wpłynięcia na dokładność, najmniejszy odcinek, jaki postprocesor wygeneruje w kodzie NC - w EC jest to pole 'Tolerancja'. Najlepiej zrób zrzut ekranu z parametrami obróbki (okno dialogowe) lub zapisania ich w pliku tekstowym.


aspem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:04
Lokalizacja: Dragon city

Re:

#7

Post napisał: aspem » 18 gru 2008, 14:59

Cześć,

Z tego co kojarzę jeden z gości, który pracował w GibbsCamie obecnie pracuje w Mazak-u: http://www.mazak.pl/firma.html miał chyba na imię Paweł. Zadzwoń do nich może jakoś Ci przy tym pomogą.

Aspem


Autor tematu
wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: wpwaldek » 19 gru 2008, 09:47

Witam! Więc jest tak, faktycznie trzeba ustawić parametry obróbki ( dla użytkowników gibbsa) nie w głównej karcie obróbki, tylko w ,,ustawieniach zaawansowanych" nadpisując ustawienia globalne. Normalnie ( przynajmniej u mnie ) ustawione jest automatycznie(?) wartość 0.127 , teraz wpisałem w tolerancji skrawania i naddatek 0.01
Pomogło :smile: , może dalej nie jest to super, ale jest znaczna poprawa. Przynajmniej oglądając wygenerowane ścieżki ( w symulacji jest mniejsza poprawa, a patrząc na ścieżki powinno być lepiej)
Szkoda że w tej chwili nie mogę zrzucić widoku z ekranu, bo na pewno fajnie było by to porównać z innymi camami. Zrobię to jak tylko będę mógł. Warto by było dalej ciągnąć temat. Szczerze, ciekaw jestem jak to wygląda w innych programach, bo jeśli chodzi o formy,to jakość powierzchni jest bardzo ważna.
kaleena , klikam pomógł bo naprowadziłeś mnie na właściwy tor, dzięki :wink:

Jeśli chodzi o pomoc techniczną dla gibbsa, to faktycznie można ją uzyskać w firmie MetalTeam handlującej właśnie mazakami, tyko że jeśli przez firmę to opieka techniczna kosztuje około 14% wartości programu. Trochę za dużo, a prywatnie to nie wiem czy ktoś pomoże :???:
Tak więc liczę, że na forum znajdą się jeszcze użytkownicy Gibbscama!
GIBSY wszystkich Firm łączcie się! :mrgreen:


przykłady obróbki, przykład1- zdjęcie pokazuje problem powierzchni, przykład2 - to wszystko co się da wycisnąc.

[ Dodano: 2009-01-21, 06:53 ]
qrcze , naprawdę nie ma nikogo na forum kto pracował by na gibbscamie? :cry: :cry:
Załączniki
przykład2.JPG
przykład2.JPG (36.34 KiB) Przejrzano 3288 razy
przykład1.JPG
przykład1.JPG (29.79 KiB) Przejrzano 3238 razy


Seph
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2008, 18:58
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: Seph » 24 sty 2009, 08:00

Hej hej ja ostatniego czasu bawie sie gibbsem '07 jest niezły lecz ma pare ograniczeń takich jak brak dostepnych postprocesorów :P mi na chwile obacna potrzebne jest na maszyne Fanuc 4 i 5 axis jesli ktos ma chetnie wymieni sie za posty na frezarke i tokarek Fanuc-a :P


Autor tematu
wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: wpwaldek » 24 sty 2009, 09:03

No tak, brak postów to wada tego programu..... Jest nakładka ( czy też osobny programik) do tworzenia postprocesorów, ale za dodatkową kaskę :mad:

[ Dodano: 2009-01-26, 09:23 ]
A teraz taki głupi problemik, mianowicie chcąc narysowac ,,fasolkę" tj. rysuję dwa takie same okręgi dwie proste i łącze. Prawie zawsze jeden z łączonych okręgów daje mi łuk, zaokrąglenie po niewłaściwej stronie :roll:
Qrcze, znacznie bardziej skomplikowane rzeczy rys. się prosto , a tu coś takiego.
Nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Zaczy radzę sobie ,ale nie tędy droga. Z tego co mi wychodzi wyciągam bryłe dodaje wyciągnietą bryłę z okręgu i wyciągam dopiero geometrie z bryły ,,fasolki" :sad:
Załączniki
po.JPG
po.JPG (8.62 KiB) Przejrzano 6419 razy
przed.JPG
przed.JPG (13.87 KiB) Przejrzano 3215 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”