Od dwg, dxf, do gotowego "wydruku" z frezarki.

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Clash
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:22
Lokalizacja: Szczecin

Od dwg, dxf, do gotowego "wydruku" z frezarki.

#1

Post napisał: Clash » 04 kwie 2005, 01:52

Po pierwsze chciałbym przywitac szanownych kolegow, to moj pierwszy post.

Od dluzszego czasu zajmuje sie rysowaniem, projektowaniem. Tworze w ACadzie, Rhino. Ostatnio bardzo mocno interesuje mnie temat mozliwosci przeniesienia wirtualnych modeli 3D w rzeczywistosc. Przegladam internet, storny producentow frezarek, natknalem sie na Wasze forum.

Dosc marudzenia, przechodze do meritum sprawy.
Wiem, ze istnieje cos takiego jak G-code, czyli "jezyk" ktory rozumie obrabiarka CNC. Wiem tez, ze istnieja obrabiarki z oprogramowaniem umozliwiajacym prawie bezposredni "wydruk" modelu 3D. Np oprogramowanie Mayka, MODELA Player, w ktorych stosunkowo proste kreatory prowadza nas wprost do celu. Model importujemy wprost z Cada, lub Rhino i "drukujemy".

Czy zwyczajne sterowniki silnikow krokowych (cokolwiek znaczy to zwyczajne) moga byc obslugiwane przez program stylu Mayka, czy tylko przez programy poslugujace sie G-codem. A moze Mayka posluguje sie finalnie G-codem, a ja o tym nie wiem :D :mrgreen: . Czy istnieje mozliwosc samodzielnego sprzezenia silnikow ze sterownikami i z programem, przy pomocy ktorego moge ferezowac prawie wprost z Cada, lub Rhino? Dodam, ze chodzi o dosc skomplikowane obiekty 3D (np korpus silnika z wiloma nierozwijalnymi powierzchniami)

Na koniec przepraszam, ze moglem kogos takimi banalnymi pytaniami obrazic :D
Byc moze powinienem bardziej zaglebic sie w to forum, ale niecierpliwosc kazala mi juz cos naskrobac i sie zapytac.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 04 kwie 2005, 07:32

sprawa wygląda tak -- do ster. nie dochodzi g-kod tylko inpulsy np.krok/kierunek
a maszyna sterujemy np.z macha, TurboCNC, KCam--- które czytają g-kod i przerabiają go na te inpulsy

jeśli chodzi o frezowanie bespośredno z Cada no to wystarczy rys. zapisac w formie ploterowej i odpalic go w jedznym z ww programów
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Clash
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:22
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: Clash » 04 kwie 2005, 15:43

Dzieki za odpowiedz.
Jak napisalem chodzi mi jednak o dosc skomplikowane obiekty 3D. Czy wydrukowanie go do pliku wystarczy?

Czy ktos wie na jakiej zasadzie dzialaja programy typu Mayka, czy MODELA Player. Czy beda one wspolpracowaly ze sterownikami silnikow krokowych dostepnymi tu?:

https://www.cnc.info.pl/pages/sterownik.html

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 04 kwie 2005, 22:33

jak próbaowałem robić 3D -- to generowałem Image to g code http://www.imagetogcode.com/ G-Kod i odpalałem w TurboCNC ze względu ze niema on ograniczeń na ilość wierszy kodu G (tak jak np.Mach)

stym że nie bawiłem się długo w to 3D ( dzdługo trwało wykonywanie takich elemętów na mojak fraezarce )

[ Dodano: 2005-04-04, 22:53 ]
te programy co wymieniasz to steruja maszyną czy tylko generują kod G(coś tam patrzałem w necie i chyba służą tylko do projektowania) ?? ten sterownik to step/dir wieć obsługuja go te programy co wyżej wymieniłem TurboCNC ,mach itd.... wieć jeśli te twoje programy generuja G-kod to napewn bedziesz mugł ie sterować tym ster.

niewim jak wygląda rys 3D na ploter PLT czy w formacie DXF ---- trzeba by zrob8ić rys 3D w np. Mayka i zapisać go w ww. formatachi i sprubowac otworzyć z pomoca np. Macha 2 lub 3
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

re generowanie G-kodu 3D

#5

Post napisał: Mariusz H. » 05 kwie 2005, 08:37

Do generowania G-kodu w 3D możesz zastosować:


Solid-CAM (jeśli masz solid worksa)
Modół CAM w Catii
Edge-CAM ( do ściągnięcia ze strony producenta ) Cracka musisz poszukać sam
KSPF ( polski średniej jakości)
MasterCAM
RhinoCAM

Można jeszcze wymienić kilka ale ogólna zasada jest taka sama.

W zależności od zaawansowania programu generuje on G-kod różniący się długością.

Wadą wszystkich jest to że zawsze program jest znacznie dłuższy od napisanego ręcznie.

Mayka jest programem podobnym do ww. co prawda nigdy się z nim nie spotkałem ale najprawdopodobniej będzie współpracował z K-cam, Turbo-CNC, MachMill.
Mayka jest to program Generujący G-kod.
Natomiast K-cam, Turbo-CNC, MachMill itd. Są to programy sterujące maszyną które odczytują G-kod i przetważają go na sygnały do LPT i dalej do silników krokowych.
Co do programu Modela player wygląda podobnie choć opisy jego są brdzo skromne.
W większości przypadków proste żeczy radze pisać ręcznie, natomiast do poważnych operacji na 3D (formy itp.) radze posiłkować się ww. programami.


Autor tematu
Clash
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:22
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Clash » 05 kwie 2005, 13:45

Mariusz H! Dzieki! O to wlasnie chodzilo:) Juz teraz wiem na czym stoje!

Z programow o ktorych piszesz znalazlem jeszce cos takiego jak SPRUTCAM (smieszna nazwa:) ) Sciagnalem demo, przetestowalem na prostym przykladzie. WLasnie o to mi chodzilo!

A teraz ruszam na dalsze poszukiwanie i dalej sie edukowac w tym ciekawym kierunku.
Jak piszesz, sam program nie wystarczy. Ucze sie G-codu.
Pozdrawiam i jeszce raz dzieki Wam za pomoc!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”