Delphi - komponent obsługi LPT - poszukiwany

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Delphi - komponent obsługi LPT - poszukiwany

#1

Post napisał: piromarek » 08 sie 2007, 10:50

Witam.

Postanowiłem napisać proste sterowanie do plotera frezującego.
Kilka lat temu napisałem trochę działającego kodu w turbo pascalu.
Ponieważ, czas płynie i wymagania rosną, kolejne podejście chciałem wykonać w Delphi, z uwagi na prostotę konstukcji interfejsu użytkownika.
Niestety, ponieważ nie siedzę w kwestiach programistycznych, mam problem ze znalezieniem odpowiedniego komponentu dającego dostęp do portu LPT.
Rozwiązania z TP nie nadają się do Delphi.

Panowie czy dysponuje ktoś z Was namiarami lub gotowym takim komponentem dla Delphi ? Najlepiej takim aby dawał możliwość pracy w Win 98 oraz XP.

Wiem ,że mogę spotkać się z problemem dzielenia czasu dostępu przydzielanym przez windę.
Czy ktoś rozwiązał już ten problem ? Proszę o pomoc.

pozdrawiam

Piromarek



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 08 sie 2007, 11:45

Witam
zapomnij o pisaniu progamu w delphi bo to sie nie uda bedzie dzialac co prawda ale kwestia :
piromarek pisze:Wiem ,że mogę spotkać się z problemem dzielenia czasu dostępu przydzielanym przez windę.
Czy ktoś rozwiązał już ten problem ? Proszę o pomoc.
jest nie do przeskoczenia....
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#3

Post napisał: piromarek » 08 sie 2007, 13:12

Witam.

Niestety nie jestem na tyle wprawnym programistą i ekspertem od systemu operacyjnego aby ocenić to co znajduję w necie.

Mój kolega pisze taki sam programik równolegle lecz w C++ i z tego co relacjonuje, posługując się gotowym komponentem nie spotkał się z problemami.
Jeśli jest to problem OSa to powinien występować na obu platformach ?

Czy rozwiązaniem było by kompilowanie kodu i odpalanie programu na W98 ?

Znalazłem w necie ukierunkowanie na rozwiązanie problemów ale nie potrafię ocenić przydatności.
Sprawa dotyczy komponentu ZLPortIO oraz/lub sterownika modyfikującego tablice poziomów zabezpieczeń jądra ( nie wiem czy dobrze cytuję ).


Jeśli nie w Delphi to w czym to napisać ? Pisałem kiedyś w TP ale to siermiężne narzędzie.

pozdrawiam

Piromarek


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 08 sie 2007, 13:51

Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego Kolega zabiera się za tak duże przedsięwzięcie?


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#5

Post napisał: piromarek » 08 sie 2007, 14:14

Witam.

:-)

Nie ma :-)

Jak byłem mały, oglądałem taką bajkę: "Zaczarowany ołówek" i zachciało mi się mieć coś podobnego. :-)

Przedsięwzięcie w zamierzeniach nie ma być duże.
Przeczytałem kiedyś artykuł w piśmie dla elektroników amatorów i napisałem sobie prosty programik w TP na model plotera frezującego ( pliki PLT, sterowanie fazami silnika bezpośrednio z bitów portu ). Jakoś to działało. Minęło kilka latek, temat powrócił, trafiłem na to Forum i jego Szacowne Towarzystwo. Zbudowałem sobie elektronikę sterownika 3 osi ( optoizolacja, TA8435, silniki z demont. drukarek Minebea ) i dalej czeka mnie budowa prostej maszynki oraz napisanie programu ( tym razem może bardziej rozbudowanego).
Cel dla samego celu. Można powiedzieć - bo lubię :-)
A i fascynacja możliwością łatwego przeniesienia czegoś z ekranu komputera do rzeczywistości, nie minęła.

Tak jak napisałem. Na razie ma być to obróbka plików PLT z Corela.

pozdrawiam

Piromarek


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 08 sie 2007, 17:54

piromarek pisze:Jak byłem mały, oglądałem taką bajkę: "Zaczarowany ołówek" i zachciało mi się mieć coś podobnego.
Jest to jaknajbardziej ważny powód - sam byłem fanem tej bajki, za czasów kiedy emisja kreskówek nie przekraczała 10min/24h.
Od kiedy na wszystko zaczęło brakować mi czasu, a w sieci pojawiły tanie lub wręcz darmowe aplikacje sterujące, mój podobny projekt wylądował w szufladzie. Dodam, że między innymi w tym celu nabyłem kompilator Borlanda C++. C jest szybszy, wymaga mniej pisania, pozwala sięgać do pojedyńczych bitów.
Tak naprawdę PC nie został stworzony do sterowania maszynami. Maksymalna częstotliwość odświerzania portu LPT jest na poziomie 45kHz. Z tej przyczyny powstają przedsięwzięcia jak sterownie kolegi PiotrJub.


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#7

Post napisał: piromarek » 08 sie 2007, 21:11

Witam.

Oczywiście ma Kolega rację.
Pecet to nie szafa sterownicza profesjonalnej obrabiarki.
Do tego służą specjalnie dla tego celu skonstruowane sterowniki czy wręcz systemy.

Można by ominąć sterowanie impulsowe z LPT i jako blok pośredniczący między jakimś gotowym sterownikiem mocy zlokalizować mikrokontroler , do którego będziemy słać tylko polecenia o wektorach ruchu. Lecz na razie nie jestem na tym etapie i nie dorosłem jeszcze do tej decyzji. ( zbyt duże wyzwanie sprzętowo softwarowe )

Biorąc pod uwagę moje raczej amatorskie podejście do tematu, można w przybliżeniu przyjąć tezę , że blaszak może jednak służyć jako namiastka sterowania obrabiarką.

Nie należy jednak ukrywać , iż do projektowania obiektów i przeprowadzania symulacji pęset :-) nadaje się wyśmienicie.

Jakoś chyba przełknę te trzęsiączki windy i przerwy w dostępie do portu i zobaczymy co tam zakoduję. Może w ostateczności skieruję się i tak na darmową aplikację napisaną i przetestowaną przez PROFI .

Puki co szukam komponentu :-)
Jak widzę z forum i "różnych takich" o XP powinienem raczej zapomnieć ?

pozdrawiam

Piromarek



Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#9

Post napisał: piromarek » 08 sie 2007, 23:04

Witam.
Dziękuję za linki.
Oczywiście pierwsze co zrobiłem to google.
Jednak brak jednoznaczności - oprócz tego, pojawia się info z forum o ograniczonych możliwościach windy.
Po prostu mam znaczący dylemat. :-)
Jak zwykle sądziłem, że ktoś rozwiązał moje problemy wcześniej :-)

No cóż. Wygląda na to , że nie ominiemy wtrącającego się ciągle Systemu i jesteśmy skazani na krótkie przerwy w ciągu impulsów sterujących.

Mam nadzieję , że przyjęta przeze mnie zasada : PC - jako wyłączny sterownik obrabiarki , zda egzamin.


pozdrawiam


Piromarek


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: Leoo » 08 sie 2007, 23:13

piromarek pisze:No cóż. Wygląda na to , że nie ominiemy wtrącającego się ciągle Systemu i jesteśmy skazani na krótkie przerwy w ciągu impulsów sterujących.
Pod DOS-em mamy lepszą kontrolę ale komponenty wizualne trzeba sobie zrobić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”