Chce założyć tanie sterowanie do frezarki ale jakie?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
vvitek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 06 wrz 2006, 21:56
Lokalizacja: mielec

Chce założyć tanie sterowanie do frezarki ale jakie?

#1

Post napisał: vvitek » 06 wrz 2006, 22:09

Witam wszystkich na forum ja po raz pierwszy.

Mam frezarkr MAHO 800 ze sterowanie bez interpolacji kołowej bardzo prymitywne.

Chce założyć sterowanie w rozsondnej cenie mysłem o programie MACH2. na jakieś profersonalne sterowanie za 30 tyś. po prostu mnie niestać.
Czy w MACH2 zrobie to samo co na profesjonalnym sterowniku a jesli nie to jaka jest róznica.
Czy warto pakować sie w MACH2 lub jakiś inny program na PC.

vvitek.



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 06 wrz 2006, 22:17

jak na PC to mach jest dobry ma wszystkie funkcje normalnej maszyny, jedyne z czym mozesz miec problem to chyba zmieniarka jezeli ową posiada ta maszyna, ale to nie takie wielki tez problem, tylko ze bedziesz musial sam popisac makra zmiany narzędzi.

jedyne czego nie ma - ale nie jestem pewien to interpolacja helikalna.
PiteR


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 07 wrz 2006, 01:02

pit202 pisze:jedyne z czym mozesz miec problem to chyba zmieniarka jezeli ową posiada ta maszyna
nie posiada.


vvitek pisze:Chce założyć sterowanie w rozsondnej cenie mysłem o programie MACH2. na jakieś profersonalne sterowanie za 30 tyś. po prostu mnie niestać.
Problemów będziesz miał więcej choćby z wysterowaniem obrotów wrzeciona, płytą główna itd. - jest to do zrobienia (zakładając ze masz sprawne serva z enkoderami (tacho – cokolwiek)) na przeróbkę potrzebujesz około 10tys.pln (sterowniki, listwy pomiarowe, komputer, monitor, program sterujący, kable) skromnie licząc, i tylko to co konieczne, wiec może się okazać, ze gra nie warta świeczki, weź tez pod uwagę opory stawiane przez loże maszyny.


Tak na marginesie sinumerik kosztuje 15tys. euro – bez kabli, motorów i systemów pomiarowych.



vvitek pisze:Czy w MACH2 zrobie to samo co na profesjonalnym sterowniku a jesli nie to jaka jest róznica.

nawet lepiej jeśli założysz dwie pętle sprzężenia zwrotnego, (enkoder osiowy i listwa pomiarowa) tylko sterowniki musza być na poziomie bo mach nie obsługuje enkoderow (tj. służą mu wyłącznie do wyświetlania pozycji na DRO)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


jjanusz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 292
Rejestracja: 16 lut 2006, 19:55
Lokalizacja: krasnogliny

#4

Post napisał: jjanusz » 07 wrz 2006, 15:29

a PRONUM OKOŁO 20tys . zł
niedość że masz pracę to jeszcze pieniądze byś chciał


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#5

Post napisał: pit202 » 07 wrz 2006, 20:08

widze ze olo jest strasznym przeciwnikiem macha i maruderem
Problemów będziesz miał więcej choćby z wysterowaniem obrotów wrzeciona
problem to jest takie cos, ze istnieje tylko z powodu braku wiedzy, jak jest wiedza to problemu nie ma i nie krzywdz macha z tego "powodu"
Tak na marginesie sinumerik kosztuje 15tys. euro – bez kabli, motorów i systemów pomiarowych.
nic tylko kupować , a za 18tys. € to ja mam HAAS`a TM-1 który oprocz sterowania ma nawet serwonapedy , sruby , wrzeciono, pare innych mniej ważnych elementów i nawet frezuje
PiteR

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: Piotrjub » 07 wrz 2006, 21:03

za ponad 20 tys EUR
już promocji nie ma


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 07 wrz 2006, 23:03


pit202



Nie czemu - lubię macha,

A przeróbki sterowań w starych maszynach to mi bokiem wychodzą, akurat – 3 na raz robię i uwierz, ze nie ma dobrych i tanich rozwiązań.

Kiedy z mechanika można sobie łatwo poradzić to z elektronika są zawsze jakieś problemy. Przykładowo jak obsłużyć z macha magazyn narzędzi (12- rewolwer) napędzany hydraulicznie w tokarce ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 08 wrz 2006, 09:31

A przeróbki sterowań w starych maszynach to mi bokiem wychodzą
wiem cos o tym, nawet budowa wlasnej frezarki jest jak ciągła przeróbka, ciagle sie cos majstruje i przerabia, dlatego w innym poscie powiedzialem, ze lepiej kupic nową tanią maszyne niz przerabiac starą , jak ktoś ma czas moze sie bawic, a jak ktos musi pracowac to nie moze ciagle siedziec i naprawiac maszyny.
Kiedy z mechanika można sobie łatwo poradzić to z elektronika są zawsze jakieś problemy.
to chyba zalezy kto sie w czym lepiej czuje
Przykładowo jak obsłużyć z macha magazyn narzędzi (12- rewolwer) napędzany hydraulicznie w tokarce ?
niestety nie jestem elektronikiem ani automatykiem, nie wiem tez jak takie cos wygląda, nie znam sie kompletnie na toczeniu, w machu masz do wykorzystania port szeregowy, wiec mozesz wysylac co chcesz , zrob mechanike z jakimis zaworami , dorob sterowanie na jakims uC i steruj nim poprzez port szeregowy, to jedyne mądre co mi przychodzi do głowy na ten moment.
PiteR


Autor tematu
vvitek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 06 wrz 2006, 21:56
Lokalizacja: mielec

#9

Post napisał: vvitek » 08 wrz 2006, 21:17

Prawda jest taka jesli wszystko bedzie mnie kosztować do 10 tys. zł to sie pewnie zdecyduje ale jesli miał bym dawać 15 tys. Euro to zostane przy starym sterowniku i dam sobie spokój.

licze sie z tym ze tego nie zrobi w tydzień i ze zawsze wyjdą jakies problemy.

Ale mam pytanie czy same enkodery na osiach wystarczą, czy muszą być jeszcze dodatkowo listwy pomiarowe.
Czy albo enkoder albo listwa jedno z dwóch.? jak to wygląda?
:cry:

[ Dodano: 2006-09-08, 21:22 ]
pit202 pisze:interpolacja helikalna.
mógłbyś mi tak szybko napisac co to takiego? ja dopiero zaczynam z cnc. :cry:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#10

Post napisał: pit202 » 08 wrz 2006, 21:53

Ale mam pytanie czy same enkodery na osiach wystarczą, czy muszą być jeszcze dodatkowo listwy pomiarowe.
Czy albo enkoder albo listwa jedno z dwóch.? jak to wygląda?
moze byc tylko enkoder, prawie 90% maszyn tak ma, a te z liniałami to takie mercedesy :D ( chociaz audi jest dla mnie lepszą marką )
interpolacja helikalna.
mógłbyś mi tak szybko napisac co to takiego? ja dopiero zaczynam z cnc. :cry:
tak, to tak interpolacja kołowa tylko w 3 wymiarach , inaczej mówiąc "śrubowa" "spiralna"
PiteR

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”