Mam prośbę do wszystkich użytkowników Mastercam-a.


Autor tematu
j_jacek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 10 paź 2006, 09:25
Lokalizacja: podkarpacie

Mam prośbę do wszystkich użytkowników Mastercam-a.

#1

Post napisał: j_jacek » 01 cze 2007, 11:46

Mam prośbę do wszystkich użytkowników Mastercam-a.

Firma w której pracuje, zamierza kupić jakiegoś nowszego CAM-a, od tego w którym pracujemy. Szef wezwał mnie, kazał się zastanowić i wybrać, przy czym on zwrócił uwagę właśnie na Mastrecam-a.
Programujemy głównie formy wtryskowe, modle przychodzą z różnych CAD-ów i najczęściej trzeba je naprawiać i łatać. Produkcja typowo jednostkowa. Wszystko w zasadzie jest na wczoraj, więc głównie czas gra rolę.

Czy Mastercam będzie spełniał swoją rolę u nas?
W jaki sposób naprawia się w nim powierzchnie?
W jaki sposób wczytuje pliki z ProE, SW, UG ??
Czy przygotowanie modelu do obróbki, generowanie a potem ewentualne poprawki są czasochłonne??



Tagi:


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: lisow1 » 01 cze 2007, 12:04

Plik wczytuje się w menu wchodzisz w opcje otwórz nachodzisz na plik i już otwarte. :lol:
Zobacz u konkurencji na czym pracują i będziesz wiedziaŁ czy się nada he he he.


Autor tematu
j_jacek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 10 paź 2006, 09:25
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: j_jacek » 01 cze 2007, 12:17

dziekuje za bardzo wyczerpujaca wypowiedz ...

prosze o konkretne wypowiedzi, powaznych uzytkownikow


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: RAJMUND » 04 cze 2007, 10:56

witam,

W mastercamie wczytasz praktycznie każdy format.

Pro oraz Catie wczytasz bezpośredni lub pośrednio.
Sw (solid works jak rozumiem) również wczytujesz bezpośrednio lub pośrednio.

Kazdy Cam (rozumiejąc dobry Cam jakim jest Mastercam) spełni w waszej firmie pozytywną role. (do takich celów jak wymieniłes własnie są Cam`y)

Co do naprawiania powierzchni, to powiem tak ,Mastercam chyba ze wszystkich typowych Camów( pomijam Catie) ma najbardziej rozwinięty moduł Cad (W swoim czasie to był jeden z nielicznych programów który posiadał w sobie Cad i Cam)

Co do ostatniego pytania, :grin: Nie są czasochłone:) zmieniasz coś , wybierasz przycisk regeneracji i po sprawie (naprawde proste)

A tak prywatnie to powinies uruchomić sobie wersje demo i zobaczyć jak to wygląda.
Jak ja wybierałem Mastercama to pamietam ze dawali mi wersje testowa miesieczna.(za Free :lol: ) a że mi dobrze służył to żem kupił:)


Autor tematu
j_jacek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 10 paź 2006, 09:25
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: j_jacek » 05 cze 2007, 08:15

Dzieki za opinie.
Oczywiscie wersje testowa juz zamowilem.
A na poczatek chcialem poznac opinie uzytkownikow.
Plusy, minusy, konstruktywne krytyki.
Obsluga programu (typu co kliknac zebys pojawilo sie to czy tamto) nie jest problemem i nie chodzi mi o takie opinie.
Zaden program nie jest doskonaly a sama prezentacja niewiele wnosi.
Tylko uzytkownik programu pracujacy juz jakis czas, potrafi w miare obiektywnie ocenic narzedzie ktorym sie posluguje.

Z gory wszystkim dziekuje za wypowiedzi.

Awatar użytkownika

mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: mashto » 05 cze 2007, 16:36

Myślę, że będziesz zadowolony jeśli zdecydujesz się na Mastercama. Do chwili obecnej nie miałem z nim problemów. W poprzedniej wersji brakowało mi jedynie tworzenia ścieżek dla otwartych łańcuchów, ale w najnowszej X2 zostało to poprawione (czasami pracuje na plikach krawędziowych). Jak wspomniał kolega RAJMUND - MC ma rewelacyjny moduł CAD. Tworzenie jakichkolwiek obiektów nie wymaga dużo pracy, jest kilka narzędzi ułatwiających pracę, np. autokursor, pozwalający na odnalezienie charakterystycznych punktów każdego elementu w przestrzeni. Jeśli chodzi o budowanie procesu obróbki, to naprawde nic prostszego, program dysponuje całą paletą operacji. Modyfikacja, również nie wymaga większego nakładu pracy. Funkcja asocjatywności w pełni pozwala na wprowadzanie zmian w modelu, wykluczając konieczność ponownego wyboru operacji oraz toru narzędzia.

Ubogi jest jednak w bibliotekę gatunków materiału do obróbki, nie wspomnę o podstawowych gatunkach materiału narzędzia.
Coś co mnie irytuje to uboga literatura traktująca o programie i jego możlwiościach (oczywiście w języku ojczystym). Jednak w ostatnim czasie dustrybutor na Polskę, uzupełnia tą lukę. Byłbym zapomniał, brakuje mi w Mastercamie pracy na kilku punktach zerowyh detalu naraz, ale może być tak, że jeszcze czegoś nie wiem (to akurat osobny temat).
Podsumowując - świetny program ułatwiający pracę każdego programisty.

Możesz odebrać moją wypowiedź jako mało obiektywną, bo każdy chwali to na czym pracuje, ale przymierzałem się swego czasu do EdgeCAMa i jakoś nie przemawia do mnie ten interfejs. Tak na marginesie dalej walcze z EdgeCamem, ale przyzwyczajenia z MC chyba nie pozwolą na zmianę narzędzia pracy.


P.S. Mam nadzieję, że podzielisz się z nami, własnymi spostrzeżeniami na temat omawianego CAMa.

Pozdrawiam.
Ten typ tak ma


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 05 cze 2007, 18:33

mashto pisze:Byłbym zapomniał, brakuje mi w Mastercamie pracy na kilku punktach zerowyh detalu naraz, ale może być tak, że jeszcze czegoś nie wiem (to akurat osobny temat).
od tego jest WCS. tam sobie ustawiasz punkty zerowe gdzie ci pasuje na detalu, chyba ze chodzi ci o obrobke kilkoma narzedziami w tym samym czasie to wowczas trzeba kombinowac zaleznie od maszyny i jej mozliwosci.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

mashto
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: mashto » 11 cze 2007, 19:50

Tak właśnie, o to mi chodziło, że też wcześniej tego nie skojarzyłem :oops: Bardzo dziękuje za podpowiedź.
Ten typ tak ma

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 15 cze 2007, 23:12

ja tam w wersji 9 sobie siedze i nie wiem czy w nowszych wersjach program potrafi dobrac pólfabrykat na podstawie modelu - standartowo kostka, walec i sfera
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#10

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 16 cze 2007, 03:15

sam to sobie nie dobierze, bo skad wiadomo z czego chcesz cos robic, ale mozna wciagnac model polfabrykatu zapisany jako slt (mowa o funkcji verify). wersja 9 to ma. a kazdy inny format modelu polfabrykatu mozna wciagnac na dany level uzywajac funkcji np. merge.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”