Strona Główna CNC FORUM
Amatorskie maszyny CNC

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Projekty maszyn - Akcesoria CNC

Poprzedni temat «» Następny temat
mach ine sterowanie "H"
Autor Wiadomość
karol1010 
Sympatyk forum poziom 1


Dołączył: 08 Lip 2005
Posty: 27
Skąd: ska?a
  Wysłany: 2008-07-05, 09:52   mach ine sterowanie "H"

Witam. Mam nastepujace pytanie czy za pomoca macha moge sterowac ploterem cnc zbudowanym w postac litery "H" napedzanym dwoma motorami i jednym paskiem!!

zasada jest taka : gdy chcemy przesowac osią Y to silniki musza sie krecic razem ale w przeciwnych kierunkach. Jezeli chcemy przesunac os X to silniki musza sie krecic razem ale w tych samych kierunkach.

Jest to tzw uklad H-bot.

Dodano: 2008-07-05, 10:56
 
 
skoti 
Specjalista poziom 3



Pomógł: 91 razy
Dołączył: 28 Gru 2004
Posty: 853
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-07-05, 15:48   

Zamiesc zdjęcia tego plotera będzie wiadomo o czym mówimy .
_________________
Jeśli uważasz ze moja odpowiedź zaoszczędziła Ci nieco czasu nie bój się wcisnąć przycisku "pomógl" . To naprawdę nie boli :wink:
 
 
 
olo_3 
Specjalista poziom 3



Pomógł: 58 razy
Dołączył: 31 Sie 2004
Posty: 1100
Skąd: EU
Wysłany: 2008-07-05, 18:10   

karol1010,
kolega pomieszał nieco pojęcia.
Mach steruje osiami w ilości do 6.
tu nie jest problem czy wysteruje tylko jak zsynchronizować 2osie (śruby, silniki, listwy zębate)
jedni stosują os do parowania silników inni rozdzielając sygnały na 2 drivery.
Jeżeli chcesz aby sterowniki krecily sie w przeciwnych kierunkach wystarczy odwrócić sygnał dir. Jest cala masa układów scalonych które to robią i kosztują dosłownie grosze.
Poszukaj na forum temat często poruszany.
_________________
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.
 
 
 
karol1010 
Sympatyk forum poziom 1


Dołączył: 08 Lip 2005
Posty: 27
Skąd: ska?a
Wysłany: 2008-07-05, 19:11   

niewiem czemu ale niemoge wstawic rys...

[ Dodano: 2008-07-05, 20:14 ]
rysunek wstawilem na prywatna galerie zdjec.
 
 
easy2002 
Specjalista poziom 3
easy



Pomógł: 162 razy
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 1603
Skąd: Gniew
Wysłany: 2008-07-06, 22:03   

Witam

Uważam że przy tym układzie może kolega mieć problemy z utrzymaniem osi w miejscu kiedy pracuje druga oś
_________________
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie projektu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281
 
 
 
Leoo 
Specjalista poziom 3


Pomógł: 149 razy
Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 1875
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2008-07-07, 15:35   

Mechanicznie koncepcja jest poprawna i będzie działać, choć ilość medium transmisyjnego, w stosunku do obszaru roboczego jest bardzo duża. Trudno będzie uzyskać sztywność takiego napędu.
Problemem jest sterowanie. Generalnie maszyny sterowane są "prostolinijnie" tzn. dana oś ma określony skok, w którym może wykonać ruch będący bezpośrednim odzwierciedleniem np. długości elementu obrabianego.
W koncepcji "H" istnieje potrzeba współbieżności pracy silników dla uzyskania ruchu w osi X i przeciwbieżności w osi Y.
Teoretycznie można się pokusić o budowę miksera sygnałów STEP i DIR dla ruchów prostoliniowych, natomiast przy interpolacji kołowej mogą być problemy.
Być może istnieją gotowe sterowania mogące pracować w takiej konfiguracji.
Możemy oczywiście przyjąć, że M1 to X a M2 to Y i sterować bezpośrednio np. z programu Mach ale wówczas umowna oś główna maszyny będzie przebiegała pod kątem 45st. względem blatu.
 
 
GumiRobot 
Stały bywalec


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Mar 2005
Posty: 48
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2008-07-07, 17:36   

Wydaje mi się że jedynym lekiem na tą kinematykę maszyny jest EMC2 z LinuxCNC tym bardziej że jeden z interfejsów dla tego sterowania , AXIS, został opracowany na ploterze o podobnej kinematyce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

sponsorem forum jest www.akcesoria.cnc.info.pl
Informacje na witrynie cnc.info.pl są podawane tylko w celach edukacyjnych oraz hobbystycznych. Jedynie użytkownik wysyłający wiadomość lub plik ponosi pełnoprawną odpowiedzialność za ich treść. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, cnc.info.pl może przekazać wszelkie informacje właściwym organom państwowym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych cnc.info.pl nie przekazuje informacji odnośnie użytkowników firmom i osobom prywatnym. Hasła, adresy e-mail oraz numery IP są szyfrowane w bazie danych i jedynie administrator jest w stanie odczytać te informacje. Cnc.info.pl jest przeciwna łamaniu zabezpieczeń oraz łamaniu praw autorskich, jednak niektóre osoby nie przestrzegają naszego regulaminu. Jeżeli zobaczyłeś wiadomość lub plik, który twoim zdaniem jest nielegalny lub narusza twoje dobra osobiste, prosimy o natychmiastowy kontakt:
Administrator

www.akcesoria.cnc.info.plsilniki krokoweŁożyska linioweśruby trapezowe i kulowe
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 11