jak napisac program dla konturu ?

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#41

Post napisał: vv3k70r » 30 mar 2010, 00:09

Mateu5:
Nie dam sie pociac za ta baze, bo nie dali mi do reki takiego narzedzi zaby pokazac, a wyjasnili pokretnie.
Niektore narzedzia maja inna srednice trzpienia a inna frezu.
Na przyklad to czym wycina sie T-szparki w stole. Tam niby baza ma byc srednica trzpienia, a srednica-srednica samego narzedzia co tnie.
Ale nie mialem w lapie, nie wpisalem tych numerkow, wiec pozostaje mi tylko wierzyc.
A ten co mi to mowil ma dwie szuflady polamancow.


Wzor:
"ale ja w takich przypadkach HSS-y trzymam w szafce , a do obróbki używam wyłącznie wierteł z węglika"
Zboczeniec :D


To co podales to do ktoregos ze sterowan TROY Haasa jest? Czyli dodatkowe oski na wrzecionie, albo na stole?


bumeluję

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#42

Post napisał: WZÓR » 30 mar 2010, 08:19

vv3k70r pisze:...To co podales to do ktoregos ze sterowan TROY Haasa jest? Czyli dodatkowe oski na wrzecionie, albo na stole?
...programik typowy na Haas SL-20 C Axis.
Obróbkę można wykonywać tylko do osi wrzeciona , więc zaprogramowałem 1/2 sześciokąta ...następnie przesunięcie robocze G54 (#5226=180) , gdyż M19 (orientacja wrzeciona) w tym momencie nie działa - jak wspomniałem wcześniej , pracujemy w płaszczyźnie G17.
Powtórzenie podprogramu i gotowe. :razz:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#43

Post napisał: mateu5 » 30 mar 2010, 11:40

No dzięki teraz mniej więcej wiem. A jeszcze takie troche głupie pewnie pytanie. Jeśli coś wytoczę i wymiar mi się nie zgadza o 0,02mm (więcej zebrało niż miało) to czy to się koryguje w zużyciu narzędzia dodając to 0.02 na plus ?? a jesli zebralo za mało to 0.02 na minus ? czy jak to sie ustawia ? I drugie pytanie odnosnie ustawiania narzędzi, Jesli sobie ustawiam nóż do obr zgrubnej metoda na papierek to najpierw ustawiam w osi x a poźniej w z i czy jak ustawie w osi X to pozniej ustawiając narzędzie w osi Z musze nim dojechać w to samo miejsce co przy ustawianiu w osi X. I pozniej zmieniająć narzędzie na inne (np noz do wykonczenia) to muszę go ustawiać w punkcie w którym byl ustawiany 1 noz ?? Jak jest w przypadku wiertel ? wystarczy tylko w osi Z ??

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#44

Post napisał: WZÓR » 30 mar 2010, 13:25

mateu5 pisze:... Jeśli coś wytoczę i wymiar mi się nie zgadza o 0,02mm (więcej zebrało niż miało) to czy to się koryguje w zużyciu narzędzia dodając to 0.02 na plus ?? a jesli zebralo za mało to 0.02 na minus ? czy jak to sie ustawia ? ...
Jak zebrało więcej , a jest zgodnie z rysunkiem to nie ruszaj. :smile:
...nie koryguję tego w zużyciu narzędzia , lecz w jego długości i gdy wymiar przejadę o (0.02) , to narzędzie ,, wydłużam'' (+) o tę wartość w offsecie X .

....Jesli sobie ustawiam nóż do obr zgrubnej metoda na papierek to najpierw ustawiam w osi x a poźniej w z...
Kolejność nie jest istotna (patrz foto);
1. w osi Z.
2. w osi X.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#45

Post napisał: mdg » 30 mar 2010, 13:56

mateu5 pisze:Jeśli coś wytoczę i wymiar mi się nie zgadza o 0,02mm (więcej zebrało niż miało) to czy to się koryguje w zużyciu narzędzia dodając to 0.02 na plus ?? a jesli zebralo za mało to 0.02 na minus ? czy jak to sie ustawia ?
Jest prosta zasada:
korekcja na "-" to wymiar mniejszy
korekcja na "+" to wymiar większy

bez względu na to czy to jest wałek czy otwór.

cytat: "...lepiej wałek pocieniować, niż go potem pogrubasić..." :lol:
Nie wiem po co ten cytat, ale jest śmieszny. :grin:
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#46

Post napisał: CNCRob » 30 mar 2010, 19:47

vv3k70r, kolego na poczatku tematu pisales fasjnie i z sensem ale z tym wierceniem to dales lipy, czy nie slyszales o wiertlach, pod ktore nie mozna stosowac nawiercania? Jeszcze jedna uwaga, albo pisz po polsku, albo po angielsku :) pisanie po polsku a w polowie zdania wrzucanie pseudo angielskich slow typu toola lub chucka jest dla mnie smieszacym zachowaniem polaczkow, ktorzy znaja trzy slowa na krzyz, mieszxkaja w anglii i chca pokazac kim to oni nie sa. Spotykam tu takich na codzien. Nie mowie, ze do nich nalezysz bo jak wspomnialem, piszesz w miare z sensem, chociaz masz lekkie niedociagniecia, ale popraw ta pisownie jesli nie chcesz aby sie ktos z ciebie pod nosem smial. Pamietaj: albo po polsku, albo po angielsku.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#47

Post napisał: mateu5 » 30 mar 2010, 23:11

No bo wiecie (nie bedę opowiadać histori) Ale w małym zakładzie szkolę się na programistę, operatora CNC, Do moich zadań ma należeć napisać program, dobrać narzędzia, ustawić maszynę i wykonać. Przez jakiś czas mam nadzorować prace ich pracownika. Jest to starszy gość który mi wprowadza jakieś swoje teorie. Obrabiarka ma sterowanie sinumerik 810D z nakladka ShopTutn. I niewiem dlaczego nie przesuwa zera na czolo detalu tylko ma je na czole szczęk i według tego zera przelicza sobie kontur, do tego twierdzi ze zadne cykle tam nie dzialaja i trzeba sobie wszystko przeliczac, do tego przeprowadza mnóstwo zmian w zużyciu narzędzi. Dodam ze ustawia dlugości narzędzi na papierek czy ta metoda moze dawac az takie niezgodności z wymiarami zaprogramowanymi ?? Czy jest możliwe że gość w zuzyciu przelicza sobie tez uwzglednienie kompensacji (automatyczna g42) bo nie widziałem tej funkcji w tego programie.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#48

Post napisał: CNCRob » 31 mar 2010, 01:30

Nie mogłeś tak od razu? Masz ShopTurna a bawisz się z sinumerikiem? Dla mnie to zupełny bezsens ale Twój wybór... Poza tym ja bym nie widział przełożonego nad sobą z tak małym doświadczeniem...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#49

Post napisał: mateu5 » 31 mar 2010, 10:03

to nie mój wybór, tylko tak tam jest i to ja mam się dostosować. Gość pracujący na tej maszynie, wczesniej pracowal na jakims starym sterowaniu, i jak go przenieśli to razem z jego zasadami liczenia wszystkiego. Kiedyś go zapytalem czemu nie używa stałej prędkości skrawania to sie dowiedziałem ze "po co". W tej maszynie jest 1 napędzane narzędzie to jak to przyszły pracownik zapytałem czy coś sobie frezują na czole, to mi powiedział ze kiedyś goście coś próbowali ale nie wyszło i nie używają. Kazali mi napisać program na kartce (bo do maszyny mnie narazie nie dopuszcza), oczywiście ich sposobem program (bez cykli), no to żeby sie nie pogubić w liczeniu przesunąłem sobie układ współrzędnych funkcją TRANS x0.2 z0.2 aby zostawić sobie ten naddatek. To sie mnie pytał co to tym robie, bo oni tak nie robią. ehh

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#50

Post napisał: WZÓR » 31 mar 2010, 10:57

mateu5 pisze:... I niewiem dlaczego nie przesuwa zera na czolo detalu tylko ma je na czole szczęk i według tego zera przelicza sobie kontur...
Robi się to jak toczysz detal w dwóch zamocowaniach.
W drugim mocowaniu przestawiasz zero na czoło oporu (w uchwycie) i nic się wtedy nie stanie , Z w programie masz na (+) i detale jednakowej długości.
...Czy jest możliwe że gość w zuzyciu przelicza sobie tez uwzglednienie kompensacji (automatyczna g42) bo nie widziałem tej funkcji w tego programie.
...po prostu jej nie używa. :razz:
Ostatnio zmieniony 31 mar 2010, 11:42 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”