parametryczność


Autor tematu
albercik
Posty w temacie: 2

parametryczność

#1

Post napisał: albercik » 16 lut 2008, 15:32

Witam
Kto mi wytłumaczy na czym polega parametryczność systemów cad, co to takiego?



Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 lut 2008, 17:38

Jak sama nazwa wskazuje, parametr to wielkość, współczynnik, który może wpływać na wynik Twojego działania. Wyobraź sobie prostokąt. Możesz go narysować na kilka różnych sposobów "z ręki" - myszką, ale jeśli chcesz zrobić to dokładnie (np. z dokładnością do 0.01 mm) musisz zrobić to "kodem" (skryptem). Teraz jeśli wprowadzisz owy parametr, możesz np. zacząć rysować od miejsca wskazywanego przez parametr, albo parametrem (stałą lub zmienną) przesunąć go do jakiegoś miejsca albo go odpowiednio zmniejszyć. Jak widzisz parametem w różnych zastosowaniach może być zupełnie coś innego.

Jednym słowem rysowanie sparametryzowane, to rysowanie za pomocą zmiennych - parametrów wpływających na rysunek lub jego część.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
albercik
Posty w temacie: 2

#3

Post napisał: albercik » 16 lut 2008, 17:47

dzięki za wyjaśnienie; a czy ma ktoś jakieś materiały dotyczące tego tematu, jakieś przykłady, chciałbym to dogłębniej przeanalizować, poćwiczyć; czy jest coś na ten temat w samouczku?

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#4

Post napisał: DZIKUS » 16 lut 2008, 18:38

w wielkim skrocie programy parametrczyne to takie, ktore pozwalaja na edycje ksztaltu i wymiaru rysowanego detalu. dla przykladu, jesli w autocadzie narysujesz sobei walec o danej srednicy i danej wysokosci, to w zasadzie nie mozesz zmieniac jego wymairow. w solidworksie mozesz wejsc do szkicownika i zmieniac intersujace cie wymairy i po zatwierdzeniu zmian walek sie zmnijeszy lub zwiekszy.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 16 lut 2008, 23:44

albo inaczej: wykonałeś model 3D a następnie na jego podstawie przygotowałeś
dokumentację płaską. Program CAD parametryczny po zmianie w dokumentacji płaskiej
odpowiednio aktualizuje model 3D. I powinno to działać w obydwie strony.


gaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 30 paź 2007, 16:25
Lokalizacja: łódzkie

#6

Post napisał: gaski » 17 lut 2008, 02:08

albo jeszcze inaczej...
mam ten sam propblem, znalazłem to http://www.digit.pl/ftp/pobierz/pc/6631.html
T-FLEXparametric wersja 9 bez rejestracji, krotki kurs wprowadzający, i takie tam..
na stronie producenta jest podręcznik urzytkownika (ponad 500 stron), teraz nie podam bo mi neostrada siada....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”