Proces sporządzania odlewu z żywisy epoksydowej/poliestrowej


Autor tematu
serv_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2008, 22:55
Lokalizacja: Miasto

Proces sporządzania odlewu z żywisy epoksydowej/poliestrowej

#1

Post napisał: serv_ » 20 wrz 2008, 22:58

Witam!

Mam do dyspozycji troszkę żewicy epoksydowej i poliestrowej... Chcę wykonać za pomocą jednego z nich jakąś ładną statuetkę z zatopionym zdjęciem.
Oczywiście mam dostęp do autoklawu więc proszę mnie się nie dopytywać czy mam o tym pojęcie itp.

Poszukuję strony bądź napisanej od ręki instrukcji jak to wykonać, kiedy dodać utwardzacz, w jakiej temperaturze, itp, itd.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2008, 09:36

z poliestru lepiej odlewu nie robic bo jak dasz większa ilośc do formy to wskutek skurczu i wydzielania ciepła samo z siebie się zapala :D, poza tym wydziela sie toluen i formaldehyd

jesli to pojedynczy odlew to poszukaj epidianu do odlewów gdzies na sklepach modelarskich, bo beczka 200 L z Sarzyny chyba bedzie za duza :D
epoksydy mają swoje przeznaczenia, jedne sie nadają a inne nie, dlatego lepiej wiedziec co to za epoksyd.
a samo wykonanie odlewu - to forma z woskiem rozdzielającym i wlewasz do tego rozmieszany epoksyd z utwardzaczem, temp pokojowa, wentylacja wskazana
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
serv_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2008, 22:55
Lokalizacja: Miasto

#3

Post napisał: serv_ » 21 wrz 2008, 15:54

Czytałem o zastosowaniu żywicy akrylowej... Jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć w niewielkich ilościach jakie mi są potrzebne (może z 10L.)

A co z drobinami powietrza? Czytałem że niezbędny przy tym jest autoklaw... Czy da się jakość obejść ten proces eliminując jakimś cudem te powietrze z wewnątrz?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 21 wrz 2008, 18:32

serv_, Troszkę mieszasz w zeznaniach. Najpierw mówisz że masz pojęcie i dostęp do autoklawu a wkrótce potem pytasz czy można obejść autoklaw. Przede wszystkim autoklaw służy do przeprowadzania operacji chemicznych w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu. W przypadku żywic chemoutwardzalnych i jedno i drugie jest niepotrzebne, chyba że receptura producenta na to wskazuje. Na ogół żywice chemoutwardzalne w połączeniu z odpowiednimi dla nich utwardzaczami zaczynają reakcję wiązania i utwardzania która jest zazwyczaj silnie egzotermiczna czyli mieszanina sama zaczyna się ogrzewać. Podwyższenie temperatury z kolei przyspiesza reakcję co jeszcze szybciej przenosi się na wzrost temperatury i tak aż do zagotowania albo nawet zapłonu. W efekcie nie uzyskasz klarownego odlewu tylko coś o konsystencji pumeksu. Przy laminowaniu czy cienkowarstwowym klejeniu duża powierzchnia powoduje lepsze oddawanie ciepła ale przy odlewie może to nastąpić. Dlatego do odlewów stosuje się specjalne kompozycje z dodatkiem inhibitorów, czyli spowalniaczy reakcji chemicznej. O takie żywice powinieneś pytać w sklepach, hurtowniach, u pośredników internetowych. Zależnie od typu żywicy dopiero należy zadbać o parametry wiązania czyli temperaturę, lub ewentualnie ciśnienie.Tyle odnośnie temperatury i ewentualnej potrzeby użycia autoklawu.
Jeżeli chodzi o te bąbelki powietrza to sprawa jest bardziej złożona. Aby kompozycja związała jednakowo w całej objętości to wszystkie jej składniki należy odmierzyć dokładnie według receptury a później mieszać, mieszać, mieszać. Wiadomo że przy tej czynności z pewnością dostaną się do tej substancji bąble powietrza, które w trakcie mieszania dzielą się na coraz drobniejsze i trudniejsze do usunięcia. Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, skuteczniejszym sposobem na pozbycie się intruzów w odlewie jest po odmierzeniu wszystkich składników do jednego pojemnika, sam proces mieszania wykonać pod kloszem próżniowym. Im głębszą próżnię jesteśmy w stanie wytworzyć, tym klarowniejsza będzie mieszanina. Po wymieszaniu zapowietrza się wnętrze klosza, zalewa mieszaniną formę do odlewu i wstawia ją już tylko na chwilę pod klosz prózniowy, żeby z kolei wysiorbać te bąble które znowu pojawiły się w żywicy w trakcie zalewania formy. Dalszy proces wiązania nie wymaga już próżni.
Szukając odpowiedniej żywicy warto też zwrócić uwagę na informację o jej kolorze bo większość popularnych ma kolor od miodowego do brunatnego. Gdzieś tu na forum był poruszany temat odlewów z żywicy krystalicznie przezroczystej, łącznie z namiarami na źródła zakupu i ceny. Użyj wyszukiwarki CNC Info a trafisz na morze informacji.
No dobrze, młody stażem jesteś więc Ci pomogę. Zajrzyj na początek tutaj https://www.cnc.info.pl/topics73/odlew- ... ght=odlewy a potem po kolei zapoznaj się z tymi tematami https://www.cnc.info.pl/search.htm?mode=results Będziesz po takiej lekturze wiedział dużo więcej niż wydaje Ci się że wiesz dzisiaj.


Autor tematu
serv_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2008, 22:55
Lokalizacja: Miasto

#5

Post napisał: serv_ » 21 wrz 2008, 23:14

Autoklaw dla mnie jest rozwiązaniem ostatecznym który bardzo chętnie ominę.

Ok poczytam, połażę po sklepach... Popytam... a w razie niedoboru wiedzy jeszcze napisze ;)

P.S.

W takich sklepach jak OBI czy Castorama dostanę tego typu żywice?

I jeszcze podpytam... Epidian 5 by się nadawał? (zależy mi na krystalicznej przeźroczystości)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 22 wrz 2008, 01:43

OBI i Castorama mają tylko najpopularniejszą poliestrową, dużo rzadziej epoksydową. Jedna i druga jest silnie reaktywna i mocno się nagrzewa więc raczej dużego elementu nie odlejesz z powodów jak wyżej. Uzyskasz przy użyciu próżni klarowną przezroczystość ale o barwie żółtej więc raczej nieprzydatną. Jak powiedziałem, w linkach które Ci podałem są szczegółowe namiary ale rozmyślnie Ci ich nie wyłożę na tacy bo jak widzę tylko w ten sposób sięgniesz do lektury. Czy rzeczywiście czytanie tak boli? Ręce trochę opadają :sad:


akryl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2010, 20:08
Lokalizacja: 3miasto

#7

Post napisał: akryl » 26 mar 2010, 20:47

witam !!!

mam pytanko .czy ktos orientuje sie ,czy szpachlówke natryskową poliestrową intertroton mozna nakładac na epoksydowy antipest???


Zjowner
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:38
Lokalizacja: 3city

#8

Post napisał: Zjowner » 28 mar 2010, 15:48

epoksyd na poliester tak, nie odwrotnie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Modelarstwo”