Mocowanie przedmiotów ?? Pytania do specjalistów

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
zineone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2006, 17:27
Lokalizacja: Mysłowice

Mocowanie przedmiotów ?? Pytania do specjalistów

#1

Post napisał: zineone » 26 lut 2006, 17:40

Jestem na kierunku "Technik programista obrabiarek CNC" Jestem już na drugim semestrze, w pierwszym uczyliśmy się tylko programować, wkrótce zaczniemy robić na tokarkach, ale najpierw musimy poznać trche teori, no i teraz pojawia się moje pytanie czy mógłby mi ktoś pomóc znaleść inforamcje o "mocowaniu przedmiotow w mocowaniach samocetrujacych, samocetrujacych z podparciem konika i w klach"

Przeszukałem już bardzo wiele stron ale nic nie mogłem znaleść na ten tema, troche znalazłem na http://prace.sciaga.pl/24087.html ale tutaj większość informacji dotyczyło tradycyjnych tokarek.

Z góry dziękuje za pomoc.[/b]



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 26 lut 2006, 18:46

w przypadku toczenia jako uchwyt samocentrujacy przewaznie sluzy uchwyt trojszczekowy lub uchwyt czteroszczekowy. moze on byc zaciskany recznie, poprzez pokrecanie kluczem lub automatycznie porzez silownik. sa tez podobno uchwyty sterowane elektrycznie. wynik zawsze jest ten sam: szczeki uchytu mocuja przedmiot poprzez zsuwanie sie (walki) lub rozsuwanie sie (otwory)
innym rodzajem uchwytu samocentrujacego jest tulejka rozprezna ktora wsuwa sie w stozek wrzeciona tokarki. na drugim koncu ma ona gwint w ktory wkreca sie od tylu trzpien, powodujac jej zaciskanie w stozku wrzeciona obrabiarki. za pomoca tulejki rozpreznej mocuje sie przedmioty o niewielkich srednicach, osobiscie nie widzialem wiekszej niz 25mm , duzo wieksze spotyka sie rzadziej bo i wieksze przeloty wrzecion niz 40mm sa juz rzadkoscia.
mocowanie przedmiotu przy pomocy uchwytu samocentrujacego i dodatkowe podparcie klem konika stosuje sie w przypadku toczenia dluzszych detali, zeby zwiekszyc sztywnosc ukladu obrabiarka-narzedzie-przedmiot obrabiany. dla przykladu jesli bys toczyl walek o sredniy 20mm wysuniety z uchwytu na 100mm to przy stosoowaniu normlanych parametrow skrawanie wykdzie co stozek rozszerzajacy sie w kierunku konika, co jest spowodowane odksztalcaniem sie materialu w trakcie obrobki. w tym wypadku zastosowanie konika pozwoli na unikniecie tego problemu. inna sprawa jest tloczenie znacznie dluzszych przedmiotow, kiedy nawet zastoswanie podparcia klem konika nie zapewnia dostatecznej sztywnosci powodujac toczenie pwoierzchni beczkowej zamiast wlacowej. dzieje sie tak dlatego, bo przedmio zachowuje swoja sztywnosc tylko w okolicach punktow podparcia, a srodek jest odpychany przy obrobce przez narzedzie. w taki wypadku stosuje sie ruchoma zamocowana do loza suportu poprzecznego. podtzrymka ma ksztalt pierscienia (zamkniety lub czesciowo otwarty) na ktorego obwodzie umieszczone sa rolki majace mozliwosci promieniowego przesuwania. rolki nalezy ustawic tak, by kazda z nich podpierala walek uniemozliwiajac jego odksztalcanie sie. jest to czynnosc dos czasochlonna, kada rolke ustawia sie osobno, w trakcie za pomoca czujnika zegarowego sprawdza sie, czy nie przeginamy walu.
podtzrymke stala mocuje sie do san wzdluznych tokarki i nie ma ona mozliwosci przesuwania sie wraz z suportem (chyba , ze sie poluzuje sruby, ale to bez sensu). podtrzymke stala stosuje sie gdy chcemy obrobic tylko niewielkie fragmenty na koncach dlugiego detalu o srednicy wiekszej niz przeloty wrzeciona.
toczenie w klach:
wrzeciono wyposazone jest w kiel (przewaznie staly, czyli nieobrotowy) ktory sluzy do podparcia przedmiotu. z drugiej strony przedmiot podparty jest klem konika. rozwiazanie na tokarkach stosowane sporadycznie, za to czesto spotykane w szlifierkach. obrobka w klach pozwala na wykonanie skrwania z jednego zamocowania na calej powierzchni walcowej przedmiotu. w przypadku uchwytow trojszczekowych jest to niemozliwe, bo czesc detalu zawsze jest tzrymana przez uchwyt, chyba, ze detal jest duzy i da sie go zlapac za otowr. aby przekazac na przedmio obrabiany ruch obrotowy stosuje sie rozmaite roziwazania, ale dwa najpopularniejsze to zabierak "sercowka" (w przypadku wrzeciona z klem stalym) lub zabierak czolowy w przypadku wrzeciona z klem obrotowym. sercowka to elemnt majacy ksztal palka z podluznym otworem, z jednj strony wkreca sie w neigo srube pozwalajaca na unieruchomienie go na przedmiocie. sercowka zahacza swoim drugim koncem o palec wystajacy z tarczy zabierakowej wrzeciona i w ten sposb przekazywany jest ruch obrotowy. natoamist zabierak czolowy wyglada podobnie jak zwykly kiel staly, tyle, ze na obwodzie ma sprezyscie zamocowanych kilka dodatkowych zebow wzrynajacych sie w czolo detalu i przekazujacych mu w ten sposob ruch obrotowy.
zdjecia tychw szystkich detali najlatwiej znalezc na allegro w dziale z urzadzeniami przemyslowymi
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
zineone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2006, 17:27
Lokalizacja: Mysłowice

#3

Post napisał: zineone » 26 lut 2006, 19:27

Dzięki za szybką odpowiedź, teraz już wszystko wiem i mogę działać :D


witkowski.a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 05 wrz 2008, 17:48
Lokalizacja: Sandomierz

#4

Post napisał: witkowski.a » 08 kwie 2010, 19:21

A co z odkuwkami, czy stosować szczęki proste twarde, czy toczyć profilowane z miękkich? czy ma znaczenie głębokość toczenia szczęk


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#5

Post napisał: mdg » 09 kwie 2010, 08:12

witkowski.a pisze:A co z odkuwkami, czy stosować szczęki proste twarde, czy toczyć profilowane z miękkich?
Mogą być szczęki twarde, jeżeli ślady po ich użyciu nie będą przeszkadzać, lub też jeżeli te miejsca zostaną później obrobione. Miękkie szczęki stosuje się np: do przedmiotów, które mogą ulec deformacji w twardych szczękach (rury, pierścienie).
witkowski.a pisze:czy ma znaczenie głębokość toczenia szczęk
Zależy, jak głęboko chcesz osadzić przedmiot w szczękach. Jeżeli przetoczysz szczęki po całej długości, a np: otwór w uchwycie będzie większy od obrabianego przedmiotu, to nie będziesz miał tzw. "oporu" - pow. bazowej i na każdym przedmiocie z jednej serii będziesz musiał łapać "preset" (Z bazowe). Zostają ci dwie opcje, albo zaślepisz otwór w uchwycie, albo zastosujesz specjalny opór we wrzecionie.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


blumenos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:09
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: blumenos » 29 sty 2012, 20:10

witam Panowie może coś wiecie na temat mocowania przedmiotów w obróbce HSC i HPC?


Maniek1111
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 26 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Ostrów

#7

Post napisał: Maniek1111 » 23 lut 2012, 13:35

Dołączam sie do pytania


rico1980
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2012, 18:55
Lokalizacja: polska

#8

Post napisał: rico1980 » 23 lut 2012, 19:20

witam panowie
potrzebuje obrobić wałek długości1000mm gr 27mm na cnc, zamocowany na kłach. proszę o pomoc na temat kła zabierakowego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”