Sterowanie dźwignicami.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mujnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2010, 12:59
Lokalizacja: polska

Sterowanie dźwignicami.

#1

Post napisał: mujnik » 01 lut 2010, 13:01

Witam,
Na innym forum zadałem to pytanie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
Problem pewnie banalny.
Mam pewien projekt na studiach i jednym z elementów jest dobór sterowania o ktorym nie mam pojęcia(może trochę).
Mam dobrane silniki(gotowe urządzenia np.:wciągarka) itd., i kasetę sterowniczą.

I teraz pojawia się problem z doborem rozdzielni elektrycznej. Czy ją można dobrać z katalogów, czy zawsze się ją projektuje?

Drugie pytanie. Dobrałem (wstępnie) wózki kablowe (firankowe), ale nie wiem ile kabli(przewodów) będzie. W katalogach silników nic nie piszą o kablach. Czy kable są dostarczane wraz z silnikami(np.: wciągarka)? Czy ja jak projektuję to muszę sam zadbać o okablowanie tych urządzeń?



Tagi:


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Sterowanie dźwignicami.

#2

Post napisał: mag32 » 01 lut 2010, 21:55

mujnik pisze:Witam,
Mam dobrane silniki(gotowe urządzenia np.:wciągarka) itd., i kasetę sterowniczą.

I teraz pojawia się problem z doborem rozdzielni elektrycznej. Czy ją można dobrać z katalogów, czy zawsze się ją projektuje?
Przeważnie się projektuje, niemal, że każdy projekt jest inny, no, chyba, że się trzaska seryjnie, ale to raczej nie zbyt często, co i tak nie zmienia faktu, iż pierwszą ktoś musi zaprojektować.
Drugie pytanie. Dobrałem (wstępnie) wózki kablowe (firankowe), ale nie wiem ile kabli(przewodów) będzie. W katalogach silników nic nie piszą o kablach. Czy kable są dostarczane wraz z silnikami(np.: wciągarka)? Czy ja jak projektuję to muszę sam zadbać o okablowanie tych urządzeń?
Kable nie są z silnikami dostarczane, ponieważ żadko kiedy wiadomo jak długie te kable muszą być, oczywiście można zamówić z kablami silnik, ale podając ich parametry, przy czym, należało by wziąść pod uwagę parametry obciążenia i środowisko pracy.
Raczej musisz sam zadbać o okablowanie.
Producenci silników często słurzą pomocą przy doborze okablowania.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)


Autor tematu
mujnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2010, 12:59
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: mujnik » 02 lut 2010, 09:04

Dzięki za odpowiedź.

Nie chcę zakładać nowego tematu, a mam inne pytanie odnośnie wyłączników krańcowych.

Czy taki wyłącznik krańcowy będzie odpowiedni do napędu jazdy suwnicy i napędu jazdy wózka:
http://www.wedzony.com.pl/omron/wylaczn ... e/d4c.html
Jakimi parametrami się kierować przy doborze?


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#4

Post napisał: mag32 » 02 lut 2010, 10:14

Raczej brał bym pod uwagę krańcówki najazdowe, nie ramieniowe, bo co się stanie gdy ramie się urwie/odkręci czy z jakiejś jeszcze innej przyczyny zablokuje?
Stosujemy przeważnie 2 sztuki, jeden za drugim, na wszelki wypadek.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”