rama stalowa - spawanie - wyzarzanie

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
dtmnu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Krakow

rama stalowa - spawanie - wyzarzanie

#1

Post napisał: dtmnu » 27 sty 2007, 22:09

Witam,

Z postow widze ze z rama stalowa powinna byc stabilizowna po spawaniu. Jakie sa Wasze doswiadczenia?
Czy rzeczywiscie rame 1.5 x 2.5 metra wrzuca :-) sie do pieca? A brame?
Jakie powinny byc warunki termiczne? Temperatury, czasy, szybkosc chlodzenia?
Wydawalo mi sie ze stal po zagrzaniu i powolnym studzeniu robi sie ciastowata? Czy mam racje? Czy tez proces jest nieco inny?

Z gory dziekuje.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 27 sty 2007, 23:51

witam !! za czasów św ( ? ) inkwizycji mieli dobrze ! - jak ktoś chciał sobie wyżarzyć ramę to poczekał aż będą palić kolejną czarownicę i po problemie :lol: . a jak mu się spieszyło to zawsze mógł donieść na teściową i miał bonus . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 28 sty 2007, 00:45

hehehe
dobre to
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
dtmnu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Krakow

#4

Post napisał: dtmnu » 28 sty 2007, 10:02

Tak sie zastanawiam.....

Bo jest taki proces jak cynkowanie ogniowe. Rama stalowa piknie by wygladala no i zaliczyla nieco ciepla. Czy ktos sie orientuje jakie sa temeperatury cynkowania ogniowego i czy to wystarczy zeby sie w ramie wyluzowalo to co sie w niej przy spawaczu spielo.

A co do czarownic to znam (i wszyscy znamy) lepsze sposoby ich potraktowania - ku ich i naszej sporej radosci. To jest dopiero swietny sposob na wyluzowanie !! Moze Ci wiec klepne "pomogl"? :grin:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 28 sty 2007, 11:03

witam !! z tą inkwizycją to żart ! ( niestety :lol: ) . co do cynkowania to temperatura podczas tego procesu jest raczej zbyt niska . co do spawania to sposób taki żeby spawać raz z jednej raz z drugiej jest wg. mnie błędny - dlatego że konstrukcja się nie pokrzywi , ale naprężenia pozostaną . odprężyć można dopiero wtedy gdy detal osiągnie temperaturę taką że będzie " wiśniowy / czerwony " i tak sobie poleży a następnie powoli wystygnie . a czy wogóle istnieje konieczność wyżażania ? - jeżeli konstrukcja jest " zwarta " i spawów jest dużo i są blisko od siebie to raczej tak . z kolei jeżeli ma to być ploter do drewna / cięcia tektury i ma powierzchnię 2m na 1.5m ( np . ) to chyba jest bez sensu . spytaj Kol. którzy zrobili takie plotery i czy wyżarzali . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 28 sty 2007, 13:11

dtmnu pisze:Bo jest taki proces jak cynkowanie ogniowe. Rama stalowa piknie by wygladala no i zaliczyla nieco ciepla
pukury pisze:odprężyć można dopiero wtedy gdy detal osiągnie temperaturę taką że będzie " wiśniowy / czerwony " i tak sobie poleży a następnie powoli wystygnie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCarzanie
Wyżarzanie odprężające
przeprowadzane w temperaturach pomiędzy 400° C do 500° C. W tych temperaturach stop zyskuje znaczną plastyczność, co umożliwia usunięcie wewnętrznych naprężeń (powstałych podczas krzepnięcia odlewu lub spawu) poprzez zamienienie ich na odkształcenia plastyczne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cynk
Temperatura topnienia cynku 419,53°C

Tak ze uwazam ze pomysl nie jest mozliwy do realizacji . Z tego co pamiętam czas wyżarzania odprężającego jest zależny od temperatury i wielkości elementu . Ale jak długo by to musiało leżeć w tej kąpieli cynku to nie wiem .

Proces cynkowania ogniowego wygląda następująco :
Element najpierw jest trawiony w wannie z kwasem solnym . Potem jest zanurzany w wannie z cynkiem . W wannie leży jakieś 10-20min tak długo żeby nagrzał sie do temperatury kąpieli . Następnie koleś specjalna gracą zgarnia z powierzchni kąpieli tlenki i element jest wyciągany . Mój znajomy pracuje w takiej cynkowni i z tad to wiem . Wannę maja tam ok 6x4x3m .
Żeby to odprężyć to musiałbyś sobie załatwić żeby wrzucili ci to do wanny np na weekend i zostawili do poniedziałku .

A na marginesie co wy chcecie od tych teściowych ? :roll: Ja moja bardzo lubię świetnie sie z nią dogaduje i wogóle jest fajna . Fakt ze mieszka 500km od nas :lol:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 28 sty 2007, 14:09

witam !! no popatrzcie - myślałem że potrzebna jest wyższa temperatura :oops: . właściwie to oczywiste - przy temp . " na wiśniowo " dopiero mogło by się pokręcić . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#8

Post napisał: wieslawbarek » 28 sty 2007, 18:11

wiśniowo to jest okolo 800 stopni

Awatar użytkownika

Kostek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 09 cze 2005, 23:27
Lokalizacja: Kutno

#9

Post napisał: Kostek » 02 lut 2007, 17:27

Żeby to odprężyć to musiałbyś sobie załatwić żeby wrzucili ci to do wanny np na weekend i zostawili do poniedziałku .
A w poniedzialek ramy w wannie by nie bylo .Rozpuscilaby sie. :lol:


Peterwola
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2005, 16:52
Lokalizacja: Kraków

Wyżarzanie

#10

Post napisał: Peterwola » 02 lut 2007, 20:18

Gdzie wyżarzyć korpus spawany o wymiarach 1000x800x400 w okolicach Krakowa

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”