Pomysł na prowadnice

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
karols
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 cze 2004, 18:57

Pomysł na prowadnice

#1

Post napisał: karols » 05 sie 2004, 22:24

Ostatnio poszukując materiału na prowadnice do frezarki CNC natknąłem się na stare amortyzatory teleskopowe od samochodu. Tłoczyska tych amortyzatorów mają średnicę fi 20 lub fi22. Nie sprawdzałem ich długości, no i trzeba się trochę pomęczyć z demontazem takiego amortyzatora (uwaga na wersję gazową ). Może ktoś stosował takie rozwiazanie



Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 07 sie 2004, 21:13

takie pręty były by niezłe ale moga byc nieco za krótkie. Mają one około 20-30cm powierzchni ślizgowej (przynajmniej te co ja rozbierałem tyle mialy, ale mialy tez mniejsze fi ).
Uwaga na olej pod cisnieniem w srodku, ja do dzis mam plame na suficie w garażu :)


mihau2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2004, 07:46
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: mihau2x » 08 sie 2004, 08:18

Kiedys tez sie nad tym zastanawialem, nawet rozbebeszylem kilka amortyzatorow, pomysł jest niezły, bo w takim amortyzatorze oprócz wałka na prowadzenie też mamy tuleje które mogą posłużyć jako ślizgi do wózka plotera.
Ma on jeden minus takie wałki można zastosować do krótkich osi np. Z , chyba zę do wszystkich w małym ploterze do laminatu. Można by tesch próbować z siłownikami od klap one sa o wiele dłuzsze w niektórych autkach ( ale niestety o małych średnicach ), ewentualnei z innymi siłownikami hydraulicznymi.


Autor tematu
karols
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 cze 2004, 18:57

#4

Post napisał: karols » 08 sie 2004, 22:10

Faktycznie pręty te nie są zbyt długie, ale do mniejszych maszyn powinno wystarczyć. Mam pomysł na prowadnicę zbudowaną z połączonych 2 prętów. Jak go przećwiczę to przedstawie na forum.


mihau2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2004, 07:46
Lokalizacja: Sosnowiec

#5

Post napisał: mihau2x » 12 sie 2004, 08:22

Ja obecne zamiast dalej kombinować z pretami z teleskopów wykonuje sobie prowadnice z pretów w nierdzewki, a jako tuleje slizgowe zastosuje tworzywo o bardzo dobrych parametrach ślizgowych i małej scieralnosci (http://www.ensinger.pl/baza/karta.php?n=39), Akurat tak świetnie sie skłąda ze ta firma ma siedzibe u mnei w miescie. Na dodatek w swojej ofercie maja tworzywa konstrukcyjne które znakomicie sie nadaja do budowy małych frezarek.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: 251mz » 30 sie 2004, 00:52

edac ostatni w sklepie jakims zauwazylem rury okrągle chromowanie scianka 1-2mm fi20-30mm czy nadadza sie one na prowadnice?? sa dosc tanie i wygladaja solinie a powrzecnie nawet wiadomo ze pujsta rura o tym samym przekroju jest wytrzymalsza niz taki sam pret to chodzi chyba o rozklad napręzen. przypominam ze buduje tokarke o wymiarach roboczych stolu 75x50x25cm i sie zastanawiam czy by do neij pasiły???


tyglus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2004, 21:09
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post napisał: tyglus » 11 paź 2004, 18:34

jesli chodzi o wytrzymalosc prętów i rur , jak to nazwałeś 251mz pustych to jest z nimi tak ze pręt o tym samym polu powierzchni przekroju co rura, ma mniejsza wytrzymałośc, a wynika to z tego ze warstwy ktore sa obciazane, z jednej strony sciskane, z drugiej rozciagane w obciazeniach gnących sa w wiekszej odleglosci od warstwy neutralnej na ktora nie dzialaja zadne sily, to jest raz, dwa ze material nie jest marnowany w rdzeniu gdzie sily sa znacznie mniejsze
POZDRO

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#8

Post napisał: chomikaaa » 11 paź 2004, 23:03

co do pretow i rur to jest tak ze pret o jakims przekroju mozna zastopic rura o odpowieniej srednicy i grubosci, wytrzymalosc jest wtedy podobna gdyz naprezenia sa przenoszone po zewnetrznej czesci rury a nie w srodku rura pracuje wiec na sciskanie i rozciaganie co do twardosci pret zawsze bedzie twardszy(mniej elastyczny) ze wzgledu na wypelnienie w srodku w stosunku do rury
rure stosuje sie ze wzgledow ekonomicznych i ze wzgleduna wage

pozatym widzial ktos prowadnice rurowe w rozwiazaniach posowow w cnc


tyglus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2004, 21:09
Lokalizacja: bydgoszcz

#9

Post napisał: tyglus » 29 paź 2004, 20:11

Twardość zalezy tylko od rodzaju materiału i wykonanej obróbki cieplnej, a nie od ksztaltu profilu. Ksztalt daje nam jedynie inny rozkład naprezeń w czasie zginania, przez co jedne profile sa bardziej podatne na gięcie niż inne,mimo ze ilość materiału użytego na dany profil( np. po zważeniu) jest taka sama.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#10

Post napisał: chomikaaa » 29 paź 2004, 21:29

wlasnie to mialem na mysli napisalem ze pret jest mniej elestyczny w przekroju twardosc to inna sprawa i jest cecha materialu a nie ksztaltu elementu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”