Sterownik na Xilinx

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
szakal140
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2004, 03:51
Lokalizacja: krakĂłw

Sterownik na Xilinx

#1

Post napisał: szakal140 » 07 paź 2004, 14:21

Witam co sądzicie o takim projekcie sterownika??
czy wogule opłaca sie zabierać za układy PLD i czy ktoś miał z czymś takim ztyczność
bo niebardzo wiem jak to programować :oops: :D

[ Dodano: 2004-10-07, 14:23 ]
http://freeandeasy.sourceforge.net/pcb.php



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 08 paź 2004, 13:06

Obrazek

ślicznie wygląda... ale co z Xilinx-em?
  • -czym będziemy TO programować (programator) ?
    -w czym będziemy TO programować (oprogramowanie) ?
    The Xilinx 9536 chip can be programmed using the WebPack software which can be freely downloaded from
    http://www.xilinx.com/sxpresso/webpack.htm
    You will need to download the device fitter and device programmer tools.

    -ile TO kosztuje i gdzie TO kupić ?

    -czy rezultat jest wart wysiłku i kosztów?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

#3

Post napisał: piechur » 08 lip 2005, 12:13

Witam,
Ponieważ zajmuję sie układami xilinx, a teraz powróciłem do swojego projektu CNC chętnie pomogę i mam nadzieję, że mi pomożecie.
Na płytce znajduje sie układ xc9536 prawdopodobnie z serii XL. Koszt takiego układu to w stanach 0,30$ w polsce niestety ok 6zł. Programuje się to za pomocą interfejsu JTAG, programator złożyłem sobie sam koszt to ok 10zł. Do programowania ja używam języka VHDL, ale można też w AHDL lub Verilog a mozna całkiem za pomocą edytora graficznego złożyć co chcemy z bramek zaprogramować w ten sposób układ.
Oprogramowanie do programowania jest darmowe i można je ściągnąć ze strony xilinxa.

Układ taki nie posiada żadnych wbudowanych przetworników bądź też zegarów. Sterowanie krok/kierunek dla 3 silnikow jestem w stanie napisać w ciągu godziny. Sterowanie PWM bez dodatkowych ukłądów odpada. Ponieważ jestem informatykiem a nie elektronikiem, czytam i szukam jak zbudować "zasilanie" do silników wymontowanych z hp600 i najprościej jest to chyba zrobic na darlingtonach tym bardziej, że silniki te mają prąd na faze 0,5A oraz napięcie 24V. Sterowanie przez LPT. Jeśli ktoś byłby zainteresowany współpracą ze mną w celu zbudowania sterownika to [email protected].
Pozdrawiam,
piechur.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#4

Post napisał: pit202 » 08 lip 2005, 13:07

czy chodzi o sterownik silnika krokowego/serva czy o sterownik ruchu ?

najlepiej moim zdaniem byloby zbudowac tzn. sterownik ruchu ktory by wykonywal tylko
interpolacje kilku osi i wyprowadzal sygnaly na sterowniki typu step/dir, oprogramowanie
tego sterownika i przygotowywanie danych odbywalo by sie w PC. Do samego sterownika
trafialy by dane typu : rusz do xyz z predkoscia V i przyspieszeniem S , hamowaniem H.

to czy silniki mialby by zwalniac na koncu odcinka czy nie, lepiej pozostawic do obliczenia
PC`towi , wiadomo ze czasem nie mozna zwalniac i wrzeciono musi chodzic plynnie.

mozna by stworzyc liste wymagań odnośnie sterownikow i zobaczyc czy to jest w zasięgu
naszych mozliwosci.

ja slabo znam sie na elektronice i programowaniu - ale z kilkuletniego doswiadczenia
pracy na frezarce cnc wiec co bym chcial aby taki sterownik potrafił i co mialby robic.
PiteR


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

#5

Post napisał: piechur » 08 lip 2005, 13:30

pit202, napisz więc dokłądnie co według Ciebie powinien realizować PC-et a co sam sterownik sprzętowy. Z tego co napisałeś wnioskuję:
Komputer:
Oblicza kierunek i prędkość ruchu dla każdej z osi.
Sterownik:
Otrzymuje dane o kierunku i prędkości z LPT i przetwarza to na odpowiednie sygnały o odpowiedniej częstotliwości na każdy z silników.

I jeszcze, zależnie od potrzebnych prędkości i ustawień myślę o tym aby programowo wybierać tryb pracy każdej z trzech osi oddzielnie. Czyli która oś pracuje trybie pelno, pół lub mikrokrokowym. Pozwoliłoby to na uzyskanie lepszych parametrów frezu, rysunku.
Pozdrawiam.

Program do sterowania mógłbym napisać w języku C#. Niestety program taki działałby tylko z komputerami z zainstalowanym frameworkiem (czyt. Windows ;)).


GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: GrzegorzK » 08 lip 2005, 13:41

Witam, :idea:
A może jakiś procesorek (np.AVR z/bez PLD, tudzież większy jakiś), który by się marwił o to jak naryszować prostą, okrąg elipsę, itp.. Na podstawie podanego mnemonika np G-Code będzie poda odpowiednią serię sygnałów na silnik.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#7

Post napisał: pit202 » 08 lip 2005, 13:42

jezeli juz to wolalbym COM`em wysylac komendy , mozna napisac wiele programow sterujących pod Win/Lin , ale tok rozumowania jest dobry , PC odwala robote przy rysowaniu sciezki na ekranie, zajmuje sie przyciskami, dobiera predkosci silnikow na zakrętach. Sterownik bedzie sie słuchał PC`ta jak muzyk dyrygenta :) . Co do mikrokroków , hmm, trundo stwierdzic czy nie bedzie problemow z przelaczaniem sie w biegu. Mysle ze mozna to pominąć. Do sterownika mozna by bylo podpiac wiele czujnikow i mikrostykow,
nie bylo by ograniczenia wejsc tak jak to ma miejsce w LPT.

[ Dodano: 2005-07-08, 13:45 ]
jezeli AVR sie wyrobi to czemu nie, minimalne interpolacje jakie trzeba zaprogramowac do
obróbki to :
1/ liniowa we wszystkich osiach : XY , XZ, YZ , XYZ
2/ kołowa w przynajmniej 2 osiach : XY , XZ , YZ

dodatkowo musi byc programowalne rozpedzanie i hamowanie i ruch ciągły bez hamowania/rozpedzania.

sterownik nie moze sie zatrzymywac i myslec co tu dalej robic.
PiteR


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

#8

Post napisał: piechur » 08 lip 2005, 14:01

Jeżeli chodzi o interfejs COM czy LPT to wybrałem LPT bo sterowanie jest prostsze a do połączenia ze sterowanikiem wymagałby najwyżej optoizolacji. COM to napięcią rzędu +-9V czyli dochodzi kostka MAX cos tam z tego co pamiętam aby przetłumaczyć to na poziom 0-5V. No i tak naprawdę zmienia się idea całego sterowania, trzeba zdefiniować instrukcję, wybrać prędkość przesyłu itd... ;) Jest to do zrobienia tak jak i wszystko chociaż obecnie łatwiej mi się wydaje zrobić sterowanie po USB z odpowiednią kością ;).

Co do interpolacji to nie do końca rozumiem idei. Musze poszukać, poczytać jak i dlaczego interpoluje się w Ploterach, bo to co obecnie myślę to wydaje mi się, że można to wykonać całkowicie programowo.
Pozdrawiam.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#9

Post napisał: pit202 » 08 lip 2005, 14:16

jezeli mialo by to byc sterowane z LPT to nie potrzeba zadnego dodatkowego sterownika, Mach2/TCNC i jazda, windows natomiast lubi sobie poprzerywać dosc czesto , zatrzymuje sie na ułamki sekund, widac to na powierzchni frezowanej, zbudowanie osobnego sterownika wyelimonowalo by takie przypadki i odciazylo windowsa. temat zaczyna sie w czesci powielac z tematem " sterowanie bez kompa poraz kolejny " czyli ze zbudowaniem kontrolera ruchu.

Interpolacja kołowa to np. : G3 X50 R25
w przypadku malych łuków to nie problem , ale wyobraz sobie opisac cos wiekszego
za pomocą linii :)
Załączniki
Clipboard01.png
Clipboard01.png (2.2 KiB) Przejrzano 3323 razy
PiteR


GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: GrzegorzK » 08 lip 2005, 14:21

pit202 pisze:lubi sobie poprzerywać dosc czesto
Czyli sugerujesz, że Mach przesłał by wszystkie dane o sterowaniu hurtem wszystko do procka ? patrzyłeś ile to danych ? (ja tego nigdy nie sprawdzałem, ale na szybko mogę skleić jakiś monitor portu równoległego i wszystko będzie wiadomo - widzę tu problem ilości pamięci RAM w takim systemie mikroprocesorowym.
pit202 pisze:ale wyobraz sobie opisac cos wiekszego
za pomocą linii
A nie jest to tylko kwesja siły algorytmów i procyzji obliczeń ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”