m542 spalone czy może nie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

m542 spalone czy może nie

#1

Post napisał: fus23 » 07 gru 2016, 19:04

Witam
Mam taki problem dwa sterowniki m542 odmówiły współpracy po przypadkowym zwarciu wysokiego napięcia do masy lub między sobą - wyjścia na silnik.
Wtyczki silników przez nieuwagę były odłączane podczas zasilania sterowników i podawania sygnału hold czy jak kto woli trzymały moment i delikatnie się wypaliły piny.
Sterowniki działają tylko w jednym kierunku.
Testy pod machem w zakładce motor tuning - można strzałkami próbować obracanie silnika w jedną stronę jedzie w miarę normalnie w drugą brak reakcji Lub ciche buczenie - zależnie od sterownika.
Sterowniki normalnie świecą zieloną diodą jak by były sprawne.
Z początku sądziłem że upaliłem płytę główną csmio lpt - pojawił się problem w stylu jedna oś z macha nie jedzie w ogóle a jak jadę drugą z " palca - strzałką " to jadą 2 osie naraz i do tego dziwnie buczą jak by coś hamowało silnik ..
Zmieniłem płytę główną na małego zielonego chińczyka i dalej nie działa.
Moja droga dedukcji jest taka -
Komputer generuje sygnały z programu wysyła na lpt tam są one odbierane przez płytę główną .
Idąc dalej na niski stopień sterownika po czym dostają kopa z zasilacza zgodnie z ustawieniami sterowników i lecą na silnik .
Mam jeden sterownik sprawny i przełączając wtyczki między nimi doszedłem że dwa sterowniki działają tylko w jednym kierunku.
Wszystkie sygnały z płyty głównej cnc lpt działają na dobrym sterowniku.
Rozumiem że upalenie lpt w kompie mogę wykluczyć ??
Posługuje się laptopem Lenowo T 500 i stacją dokującą mam 2 stacje dokujące różne i niema różnicy na której stacji podepnę sterowniki - chyba że uwalone jest gniazdo w laptopie do stacji dokującej ..
Wcześniej wszystko działało poprawnie i w zasadzie nie było nic grzebane w ustawieniach Macha poza zmianą portów i pinów silników zgodnie z instrukcją producenta nowej płyty
Pomocy bo szlak mnie jasny z tym trafi niedługo ...
Co teraz na pierwszy ogień kupić kompa czy sterowniki ?
Pozdrawiam


Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 07 gru 2016, 19:07

a co ma komp do gadania ? sprawdz na innym sterze czy pojdzie, no chyba ze uwaliłes wszystkie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#3

Post napisał: fus23 » 07 gru 2016, 19:58

Witam
Znaczy uwaliłem 2 sterowniki a jeden mam dobry
Wiec wnioskuje że lpt działa prawidłowo bo jak bym nie przełączał tak ten jeden dobry sterownik działa prawidłowo
Pytanie czy to się da naprawić czy po prostu kibel na elektronikę , kasa na aledrogo i i do przodu ..
Czy ktoś się zetknął z takim uszkodzeniem sterowników i może wie co wymienić by to ruszyło ?
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 07 gru 2016, 20:16

Uważam że : ( nie da się tylko rozłożonego parasola itd... ), W tym tygodni wymieniałem uwalone TB6600 , oraz A3977 ale niestety przy uszkodzeniu samego drivera w obu przypadkach było jeszcze coś do wymiany . O dziwo awaria na osi Z , więc powinien być tylko ten kanał uszkodzony a okazało się że w osi X też trzeba było wymieniać elementy.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Yarec » 07 gru 2016, 20:18

uwaliłeś nie cały a jedynie końcówkę mocy (na silnik) wystarczy serwisować

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”