Wymiarowanie brył obrotowej HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

Wymiarowanie brył obrotowej HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#1

Post napisał: FAL » 16 maja 2010, 23:16

Witam, teraz przyszedł czas na wymiarowanie bryły obrotowej. Założyłem kolejny temat o wymiarowaniu ( pierwszy o bryle płaskiej ) czas mnie goni, a muszę oddać oba rysunki we wtorek.

Na razie dorysowałem dolną część , prosił bym o sprawdzenie czy wszystko pasuje :

Bryła:
Obrazek

Dorysowana dolna część:
Obrazek


PS. Jak ktoś byłby taki życzliwy to prosił bym o pomoc w tym temacie i w temacie o bryle płaskiej.
Ostatnio zmieniony 09 cze 2010, 18:39 przez FAL, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


jozekkg
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2009, 14:50
Lokalizacja: Klb

#2

Post napisał: jozekkg » 17 maja 2010, 07:12

Moim skromnym zdaniem niepotrzebnie się napracowałeś dorysowując dolną część. Na górnej widać wszystko co potrzebne, a tak tylko zaciemniłeś rysunek. No chyba że to była część zadania. :???:

Co do wymiarowania. Mam na myśli górny rysunek.
Średnice zewnętrzne - wyprowadź sobie linie pomocnicze na lewą i prawą stronę rysunku, linie wymiarowe, tylko z jedną strzałką do góry, na dole linie wymiarowe nieco (ok 2mm przeciągnięte poniżej osi.
Średnice wewnętrzne - możesz rysować bez użycia linii pomocniczych, prowadząc je bezpośrednio od wymiarowanych średnic. Oczywiście dwie krańcowe średnice otworów (ta po lewej stronie i większa średnica otw. stożkowego) wyrzuć sobie na zewnątrz.
Długości - odpowiednio do góry i na dole.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

#3

Post napisał: FAL » 17 maja 2010, 12:27

jozekkg pisze:Moim skromnym zdaniem niepotrzebnie się napracowałeś dorysowując dolną część. Na górnej widać wszystko co potrzebne, a tak tylko zaciemniłeś rysunek. No chyba że to była część zadania. :???:

Co do wymiarowania. Mam na myśli górny rysunek.
Średnice zewnętrzne - wyprowadź sobie linie pomocnicze na lewą i prawą stronę rysunku, linie wymiarowe, tylko z jedną strzałką do góry, na dole linie wymiarowe nieco (ok 2mm przeciągnięte poniżej osi.
Średnice wewnętrzne - możesz rysować bez użycia linii pomocniczych, prowadząc je bezpośrednio od wymiarowanych średnic. Oczywiście dwie krańcowe średnice otworów (ta po lewej stronie i większa średnica otw. stożkowego) wyrzuć sobie na zewnątrz.
Długości - odpowiednio do góry i na dole.

Taka była część zadania.


jozekkg
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2009, 14:50
Lokalizacja: Klb

#4

Post napisał: jozekkg » 17 maja 2010, 15:02

Cóż, w takim razie wszystko jak wyżej, z tym że średnice wewnętrzne wyrzuć sobie na boki.
Wymiary długościowe wewnętrzne chyba będzie czytelniej umieścić do góry, natomiast zewnętrzne na dole.
Aha, Średnice zewnętrzne rysuj całymi liniami wymiarowymi, bo przecież na rysunku widać całą średnicę.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

#5

Post napisał: FAL » 17 maja 2010, 15:16

A takie coś jest dobrze ? To jest od znajomego i mi to wygląda na nieskończone.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/18c ... 3d33c.html


jozekkg
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2009, 14:50
Lokalizacja: Klb

#6

Post napisał: jozekkg » 18 maja 2010, 13:47

Myślę, że dobrze, ale tak jak mówisz nie dokończone.
Brak długości poszczególnych stopni, tak w otworach jak i na zwenątrz, nie wszystkie fazy są zwymiarowane, tak samo z promieniami przy przejściu ze średnicy fi80 na fi40 oraz z fi40 na fi64. W kólnierzu fi80 jest czołowy rowek o głębokości 8, brak dla niego pozostałych wymiarów. Możesz np. podać mniejszą średnicę i szerokość.
Na średnicy fi64 jest "trójkątne" wcięcie o głębokości 4, podaj jeszcze jego kąt rozwarcia, np w górnej części rysunku i jego odległość od np. prawego czoła bryły.
To było by na tyle.
Jak będziesz wymiarował głębokość otworu fi6 to albo do końa części cylindrycznej, albo do samego szpica, nigdy nie podawaj obydwu wymiarów jednocześnie, bo to jest otwór po wiertle.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

#7

Post napisał: FAL » 30 maja 2010, 12:35

Witam, praca została oddana do sprawdzenia i znalazło się trochę błędów . Oprócz estetyki i złych grotów brakowało mi dwóch linii oraz poprawić jedno wymiarowanie i właśnie nie wiem zbytnio jak to poprawić.

Oto praca :
Obrazek

Tutaj zaznaczyłem czerwoną linią jak bym to zrobił, będzie to dobre ? :

Obrazek


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: upadły_mnich » 30 maja 2010, 16:30

masz "ciekawego" nauczyciela. Wogóle nie zauważył, że półprzekrój w Polsce umieszcza się na dole, wogóle nie zauważył, że tak wymiarując stożki utrudniasz tokarzowi, że ścięcia są dziwnie zwymiarowane itp. Aby był przyjmowany przez uczniów jako "surowy" nauczyciel czepił się strzałek.Hmmm
Możesz poprawić jak chce ale tylko to na czerwono po lewej stronie bo teraz tak to narysowałeś jakbyś chciał w 2 miejscach jeden wymiar umieścić.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

#9

Post napisał: FAL » 30 maja 2010, 16:52

upadły_mnich pisze:masz "ciekawego" nauczyciela. Wogóle nie zauważył, że półprzekrój w Polsce umieszcza się na dole, wogóle nie zauważył, że tak wymiarując stożki utrudniasz tokarzowi, że ścięcia są dziwnie zwymiarowane itp. Aby był przyjmowany przez uczniów jako "surowy" nauczyciel czepił się strzałek.Hmmm
Możesz poprawić jak chce ale tylko to na czerwono po lewej stronie bo teraz tak to narysowałeś jakbyś chciał w 2 miejscach jeden wymiar umieścić.
O to chodziło ?

Obrazek

Jeśli tak to czy te linie wymiarowe ( 40 i 44 ) poziome nie są zbyt blisko siebie ? I pionowe w sumie też ale to by si.ę dało oddalić jedno od drugiego .


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: upadły_mnich » 30 maja 2010, 19:46

tak o to chodziło.
Ale nauczycielowi możesz wspomnieć, że akurat odnośnie strzałek to nowe normy są bardzo liberalne.
Może jestem "starej szkoły" ale razi mnie rysowanie półprzekroju na górze, ja bym to przerysował. Tak samo jak wymiarowanie u Ciebie stożków. Ale uznaję, że nauczyciel tak chce no to.....tak ma.
A dla kolegi B...co krytykuje Dobrzańskiego. W Dobrzańskim od wielu lat jest rysunek zamieszczony z półprzekrojem na górze. Wydania się zmieniają, rysunek zostaje. Ewidentny błąd. Ale w dziale "rysowanie półprzekrojów-półwidoków" stwierdza, że POWINIEN być na dole (lub z lewej strony). Wniosek: najpierw przeczytajmy a później krytykujmy.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”