Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#1

Post napisał: FAL » 15 maja 2010, 22:31

Witam, prosił bym bardzo o sprawdzenie czy niczego nie zapomniałem na rysunku ,bądź czy jest coś niepotrzebne. Jest to rysunek na "brudno" . Jeśli czegoś nie będzie się dało zobaczyć narysuje to ponownie. Dziękuje.


Bryła z wymiarowana:
Obrazek

Wystarczy kliknąć i się otworzy w większym rozmiarze.

Bryła:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 maja 2010, 22:35 przez FAL, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#2

Post napisał: CFA » 15 maja 2010, 23:11

FAL pisze:bądź czy jest coś niepotrzebne.
W każdym z kierunków jest przewymiarowanie, które się nie zgadza z wymiarem podanym całościowo, nawet góra z dołem się nie zgadza. Jak uporządkujesz, to będzie można się zastanawiać gdzie tu jest jakaś baza wymiarowa.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#3

Post napisał: FAL » 15 maja 2010, 23:18

CFA pisze:
FAL pisze:bądź czy jest coś niepotrzebne.
W każdym z kierunków jest przewymiarowanie, które się nie zgadza z wymiarem podanym całościowo, nawet góra z dołem się nie zgadza. Jak uporządkujesz, to będzie można się zastanawiać gdzie tu jest jakaś baza wymiarowa.
O wymiary mi tam zbytnio nie chodzi one są tak napisane , żeby były tylko. Jak będę wiedział ,że linie wymiarowe i pomocnicze linie wymiarowe są dobre to wszystko dokładnie pomierzę.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#4

Post napisał: CFA » 15 maja 2010, 23:32

FAL pisze: o liczby mi tam zbytnio nie chodzi one są tak napisane , żeby były tylko. Chodzi mi konkretnie o linie czy wszystkie są tam gdzie powinny bądź nie.
No cóż, z takiego burdelu trudno wywnioskować co jest potrzebne, a co nie. Przewymiarowanie jest istotnym błędem. Nie można stwierdzić czy jest wszystko co trzeba, bo łańcuchy zaczynają się i kończą w tym samym miejscu, istotne wymiary pozaczepiane są w punktach nieistotnych lub kłopotliwych pomiarowo i technologicznie. Usuń te błędy i wtedy się zobaczy.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#5

Post napisał: FAL » 15 maja 2010, 23:41

CFA pisze:
FAL pisze: o liczby mi tam zbytnio nie chodzi one są tak napisane , żeby były tylko. Chodzi mi konkretnie o linie czy wszystkie są tam gdzie powinny bądź nie.
No cóż, z takiego burdelu trudno wywnioskować co jest potrzebne, a co nie. Przewymiarowanie jest istotnym błędem. Nie można stwierdzić czy jest wszystko co trzeba, bo łańcuchy zaczynają się i kończą w tym samym miejscu, istotne wymiary pozaczepiane są w punktach nieistotnych lub kłopotliwych pomiarowo i technologicznie. Usuń te błędy i wtedy się zobaczy.
hmm.. prawie nic z tego nie rozumiem. Dopiero zaczynam przygodę z wymiarowaniem i tak zbytnio nie wiem co to znaczy co napisałeś. Jeszcze będę musiał zrobić wymiarowanie bryły obrotowej...


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#6

Post napisał: CFA » 15 maja 2010, 23:52

FAL pisze:hmm.. prawie nic z tego nie rozumiem. Dopiero zaczynam przygodę z wymiarowaniem i tak zbytnio nie wiem co to znaczy co napisałeś.
Mam jeszcze jedno piwo, więc będę się starał pomóc :-) - ale tylko pomagam, a nie robię coś za kogoś. Popatrz na prawą stronę rysunku - tam gdzie wymiary liniowe 3, 24 i 5. Na te wszystkie wymiary nakłada się wymiar 32. Tu akurat suma się zgadza tzn 3+24+5=32 ale taki sposób wymiarowania jest błędem, bo tę samą informację podajesz dwa razy. Można zrezygnować z jednego podanego przez Ciebie wymiaru, a i tak będzie wiadomo ile on wynosi.
Takie kolejne wymiary po sobie nazywa się łańcuchem wymiarowym. W kilku miejscach wymiarujesz właśnie w ten sposób podając o jedną informację za dużo. Przejrzyj rysunek i usuń te podwojone informacje - w poziomie na dole, na górze, z boku, przy fazkach i promieniach.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#7

Post napisał: FAL » 15 maja 2010, 23:56

CFA pisze:
FAL pisze:hmm.. prawie nic z tego nie rozumiem. Dopiero zaczynam przygodę z wymiarowaniem i tak zbytnio nie wiem co to znaczy co napisałeś.
Mam jeszcze jedno piwo, więc będę się starał pomóc :-) - ale tylko pomagam, a nie robię coś za kogoś. Popatrz na prawą stronę rysunku - tam gdzie wymiary liniowe 3, 24 i 5. Na te wszystkie wymiary nakłada się wymiar 32. Tu akurat suma się zgadza tzn 3+24+5=32 ale taki sposób wymiarowania jest błędem, bo tę samą informację podajesz dwa razy. Można zrezygnować z jednego podanego przez Ciebie wymiaru, a i tak będzie wiadomo ile on wynosi.
Takie kolejne wymiary po sobie nazywa się łańcuchem wymiarowym. W kilku miejscach wymiarujesz właśnie w ten sposób podając o jedną informację za dużo. Przejrzyj rysunek i usuń te podwojone informacje - w poziomie na dole, na górze, z boku, przy fazkach i promieniach.
Dzięki wielkie , jutro z rana to poprawie wszystko i wrzucę do sprawdzenia znów.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o sprawdzenie wymiarowania bryły płaskiej

#8

Post napisał: CFA » 16 maja 2010, 00:05

FAL pisze:Dzięki wielkie , jutro z rana to poprawie wszystko i wrzucę do sprawdzenia znów.
To od razu przemyśl, które z tych wymiarów są istotne z punktu widzenia konstrukcji (funkcji tej płytki) i postaraj się tak zwymiarować, żeby na tych wymiarach się oprzeć, a resztę pozostawić jako wynikowe (do wyliczenia z łańcucha) lub uzupełniające (np fazki)
Poprawne wymiarowanie nie polega tylko na tym, żeby były cyferki i żeby niczego nie brakowało, ale też podane informacje muszą się układać w pewien logiczny ciąg: albo wynika on z ważności danej cechy (wymiaru) albo ze sposobu wykonania albo z możliwości pomiaru.


Autor tematu
FAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2010, 22:24
Lokalizacja: Żory

#9

Post napisał: FAL » 16 maja 2010, 14:36

Witam ponownie, mam nadzieje ,że poprawiłem to co trzeba. Proszę o sprawdzenie., jeśli czegoś brakuje albo coś jest źle to prosił bym o poprawę błędów.

Obrazek


TEMAT DO ZAMKNIĘCIA

Awatar użytkownika

ericccmad
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 08 kwie 2009, 21:50
Lokalizacja: augustów

#10

Post napisał: ericccmad » 20 maja 2010, 02:30

tyleObrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”