Znaleziono 3 wyniki

autor: jankowalskigodzinski
21 sty 2018, 21:30
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Kontrola jakości
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2549

Re: Kontrola jakości

mierzony przedmiot. Zazwyczaj detale są na tyle ciężkie, że wystarczy je położyć na stole w odpowiednim miejscu tj. do jakiejś bazy(zderzaka, punktu odniesienia) Kulka rubinowa tylko muska detal także nie ma obawy że go przesunie. Jeżeli detal ma kształt uniemożliwiający ostawianie go w odpowiedniej pozycji tj. takiej aby kulka mogła dostać się w obręb mierzonej wielkości albo gdy detal jest niestabilny(chybocze się) to wtedy trzeba dorobić jakieś mocowanie w zależności od kształtu detalu.
autor: jankowalskigodzinski
21 sty 2018, 12:14
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Kontrola jakości
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2549

Re: Kontrola jakości

1)Numerujesz wszystkie wymiary na rysunku (1,2, 3, ...)
2)Plan Kontroli - numer(danego wymiaru), mierzona wielkość(średnica, bicie, promień) tolerancja(0,02mm), jak często mierzyć(co 4godz., co 5sztuk, 100%-każdą sztukę), czym mierzyć(suwmiarka, mikrometr), jak reagować(odstaw gdzieś, sprawdź przyrząd)
3)Karta Cyklu Kontroli - wpisujesz to co zmierzyłaś i to co TY miałaś zmierzyć. Dalej karta idzie do gościa od maszyny współ. itd.

Przy dużych tolerancjach mierzysz co 4 godz. Przy małych np. co 4 sztuki. Tolerancje kształtu i położenia - maszyna współrzędnościowa. Chropowatość - chropowatościomierz. Kontrola jakości musi się trzymać kupy, bo jak detal jest wykonywany w 30sekund to nie będziesz mierzyć wszystkiego za każdym razem. Standardem są cyfrowe suwmiarki, mikrometry itd. To co uczą w szkołach jest kompletnym anachronizmem.

Przy narzędziach podajesz dokładność. Jeżeli pole tolerancji wynosi 0.03mm to nie zmierzysz tego za pomocą suwmiarki o dokładności 0.1mm

Igły w chropowatościomierzasz są drogie więc też nie mierzysz za często.

Wróć do „Kontrola jakości”