Znaleziono 11 wyników

autor: automatyk900
03 wrz 2017, 12:03
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Dawno mnie tu nie było. Sprawa nieaktualna. Zresztą w międzyczasie zmieniłem robotę i teraz już nie ma takich cyrków. Jest mechanik, elektryk, automatyk i każdy robi to co powinien. A tamci niech sie martwią. Ich problem. Dzięki za odpowiedzi. Temat zamykam.
autor: automatyk900
08 sie 2017, 22:45
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Z obliczaniem prędkości i posuwów to miałem na myśli chociaż mniej więcej oszacować. Nie będę liczył niewiadomo jak dokładnie ale mniej więcej trzeba wiedzieć w jakim zakresie by nie zjarać narzędzia. Masz sporo racji. Tak z ciekawości zapytam ile trzeba dać za centrum obróbcze cnc (możliwości tokarki i frezarki w jednym) o wielkości pola roboczego porównywalnego z tym co podałem w linku? Oczywiście mowa o konstrukcji porządnej a nie chińskiej. A tak wogóle nie interesują mnie żadne plotery, lasery, cięcie wodą plazmy i inne tego typu. Moim zdaniem nadają się do blach, firm robiących reklamy (jeśłi sięmylę poprawcie mnie).

Faktycznie strikexp w ostatnim poście z tą wiertarko-frezarką ze stołem krzyżowym to palnołeś.
autor: automatyk900
08 sie 2017, 21:16
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

CFA jeżeli myślisz że ja nie rozumiem istoty problemu to jesteś w błędzie. Zbyt dosłownie do wziołeś poza tym wyciągnołeś parę słówek z kontekstu. Wystarczy dokładnie przeczytać moje posty i zrozumieć że nie jestem laikiem który myśli że program start i samo sie robi. Mam świadomość że trzeba obliczyć prędkości, posuwy, rodzaje narzędzi, wymieniać le odpowiednio do danej czynnośći, czy nie ma kolizji, ustawienie bazy, odpowiednie mocowanie, pomiary. Napisałem przecież że kiedyś troche robiłem na manualnych pod okiem fachowca. Nie przesadzaj że każdy kto nie ma przepracowane 30 lat na hali wypełnionej wielkimi maszynami jest ciemny i nie da sobie rady.
autor: automatyk900
08 sie 2017, 20:58
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Mam wrażenie że niektórzy nie do końca zrozumieli skalę problemu. Przykładowe zdjęcia z neta obrazujące skalę skomplikowania tego co ma ta maszyna robić. Elementy takiej wielkości i trochę większe. Nie popadajmyw skrajności że muszą być silniki po 10kW a waga maszyny pare ton. Napiszę program zamontuje klocek, start i mam wolne. Przez ten czas napiszę następny program następny klocek i wio. I tak w kółko. Albo usunę jakaś awarię na zakładzie, napiszę program na plc lub cos innego. Nikt mnie nie goni aż tak że potrzebuję wydajności jak na produkcji. Jeszcze raz powtarzam to nie będzie pracowac dzień w dzień po 8 godzin, tylko 5-10 godzin w tygodniu albo i mniej. Miłego oglądania:)




























autor: automatyk900
08 sie 2017, 16:19
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Dzięki za zainteresowanie. Wolałbym jednak bez zaczepek osobistych a jak już to z konkretnymi argumentami, bez polityki, religii i innych mądrości ludowych. To forum techniczne i niech tak pozostanie. http://allegro.pl/frezarka-cnc-centrum- ... 26848.html . Oczywiście czytałem opinie że firma do bani. Poleci ktoś podobny gabarytowo sprzęt renomowanej firmy. Jakieś konkretne propozycje? Zaznaczę jeszcze że często w grę wchodzi obróbka poliamidu więc duże obroty wskazane.
autor: automatyk900
07 sie 2017, 18:40
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Szczerze to żaden z nas nie jest typowym mechanikiem. 3 elektryków/automatyków 1 budowlaniec i 1 stolarz. Każdy z nas pracował wróżnych miejscach i miał pewną styczność z mechaniką i dzięki starym wyjadaczom coś potrafimy conieco zrobić. Przeważnie jest tak że pracujemy zespołowo nad jednym problemem. Najczęściej jeden ws15, drugi coś rzeźbi elektronarzędziami, 2 coś skręca spawa itp. . Poza tym większość naszej pracy to sprawy elektryczno-programowe, szafy sterownicze, plc, falowniki czy jakaś pospolita awaria typu bezpiecznik/żarówka do wymiany. Mało prawdopodobne że będziemy wszyscy obstawiać maszyny. Takie akcje są raz na tydzień że trzeba coś drobnego dorobić a większe akcje gdzie nieraz trzeba po godzinach zostać raz na miesiąc. Ok koła zębate i tego typu części względnie dostępne w sklepach odpuszcze narazie. Te wymiary co pisałem w pierwszym poście to tak trochę na zapas bo wiadomo że chce się byc jak najbardziej niezależnym. Po wielu poszukiwaniach kalkulacjach doszedłem do wniosku że może rzeczywiście zminimalizować wymagania. 70% części które chcemy tworzyć są wielkości dużego pudełka margaryny, 10% pudełka po butach, 10% podpórki, wałki ogólnie elementy cieniutkie i pozostałe 10 duze bryły które z oszczędności czasu nie chciałoby nam się rozkładać do obróbki, ale można zrobić częściach. Czy jakaś mała zwiinna frezarka cnc dałaby radę? A manualna podrasowana przez nas ze sterowaniem elektronicznym?
autor: automatyk900
07 sie 2017, 16:55
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

strikexp masz sporo racji i widać że rozumiesz istotę problemu. Przy zatrzymaniu choćby jednej małej pierdoły cała produkcja się sypie. Oczywiście jest magazyn części zamiennych. Zdarzają się jednak roboty typu uruchomienie nowej produkcji, przezbrajanie stanowisk na nowe/inne detale, dorabianie przyrządów, uchwytów i innych pomocy które przyśpieszają montaż. Jak zarząd sobie wymyśli w czwartek że od poniedziałku produkujemy coś nowego to nie ma zmiłuj. Handlowcy dostali info i juz w piątek sprzedali tyle towaru co robi się prawie 2 dni. Co z tego że konstruktorzy porobią rysunki prototypy posprawdzają wszystko ok. Ale nikt nie myśli że to trzeba całość zorganizować wyposażyć sie, coś dokupić, narzędzia, przerobić taśmy, stoły, całą otoczke. Teraz powiedzcie która narzędziownia zrobi wam osprzęt po wysłaniu rysunków na jutro. Jak masię samemu maszyny to można dogadać się wziąść nadgodziny, albo później wolne odebrać. Do tej pory jak pisałem sie kombinowało z ws15 i reszta ręcznie. Ale to już hardcore jak w pięciu zapieprzamy tniemy, spawamy, pilnikiem tyramy żeby tylko coś było. Później sie stale biega taśma-warsztat i ciągle coś poprawia dopracowuje. Maszyna to zrobi moment i dokładnie. A ręcznie można sie zajechać.
autor: automatyk900
06 sie 2017, 15:04
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

kamar właśnie miałem na myśli takie patenty. Wiem że można sporo zdziałać na frezarkach i tokarkach z dodatkowym oprzyrządowaniem. Aero84 to były pytania retoryczne :). Nie zrozumiałeś do końca moich wypowiedzi. Chodziło mi raczej o podzielenie się doświadczeniami jak najmniejszym kosztem wykonać większość prac "na wczoraj". Jakie maszyny się najlepiej sprawdzają, są wygodne w obsłudze, nie psują się co chwilę, mają przemyślaną budowę, na jakich modelach się Wam najlepiej pracowało.

Cnc też o tym myślałem ale nie jestem w temacie ile takie coś kosztuje i jaki model warto rozpatrywać.
Ogólnie dla jasności posiadamy mniej więcej taki sprzęt:
- szlifierka kątowa mała, duża, przecinarka stołowa tarcza 400
- spawarka elektroda zwykła, tig, mig/mag, palnik propan butan
- szlifierka stołowa mała do ostrzenia i duża to ciężkiego orania, gradowania itp
- wiertarka WS15 z bogatym wyposażeniem (wiertła ,pogłębiacze, rozwiertaki, wszelkie imadła uchwyty podkładki,klocki śruby do mocowania
- elektronarzędzia wiertarka, szlifierka prosta, mała szlifierka dreemel, wkretarki aku, piła ukśnica(do drewna alu i tworzyw)
- narzędzia pomiarowe wiadomo

Co do młotka to nie musimy tłuc są ściągacze praska hydrauliczna( coś tego pokroju https://d.allegroimg.com/s400/01e4bc/bb ... 4c5e605b4d) i mała ręczna kolanowa.
Pozatym normalne stoły warsztatowe do ręcznych robótek obstawione narzędziami.
Kiedyś od czasu do czasu robiłem coś na tokarce, frezarce ale były to proste przedmioty i przyznam nie mam wielkiego doświadczenia ale i nie jestem kompletnym żółtodziobem.
autor: automatyk900
05 sie 2017, 22:16
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Maszyny mają być porządne, stabilne i mają się nie rozlecieć za rok czy dwa. Mogą być stare i przejść remont byle była geometria i dokładność. Gabaryty niewielkie max wymiary:
- wałki długość 1000, średnica 100
- krótkie elementy walcowe długość 200, średnica 300
- krążki długość 100, średnica 400
- płyty szerokość 600, głębokość 300, wysokość 100
- klocki z pełnego materiału 200x200x200
- elementy budowy typu skrzynkowego 400x300x300

Wg moich poszukiwań jakaś frezarka narzędziowa typu aiwa, tokarka cu500 bułgarka by starczyły. Chodzi mio to by nie kupować 10 maszyn a 3-4 uniwersalne którymi za pomocą różnych przystawek, przyrządów specjalnych móc zrobić większość rzeczy.
autor: automatyk900
05 sie 2017, 21:25
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny na utrzymanie ruchu
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 4283

Miałem na myśli że części które przerabialiśmy do produkcji dawaliśmy radę wiertarką i elektronarzędziami. Sprawa wyglądała tak że wystarczyło np wywiercić 1 do 3 otwór czasem pogłębiaczem walcowym lub stożkowym. Albo spiłować kawałek pilnikiem ręcznym, frezem obrotowym, coś na szlifierce stołowej przejechać ze dwa razy i tyle. Pisałem o tym ze nie będziemy maszyn używac do produkcji ciągłej, ewentualnie do jakiś prostych poprawek raz na jakiś czas. Można oczywiście odesłać do producenta niech poprawi ale liczy sie czas i nie zawsze tak można. Mamy takie podzespoły które pasują np do 3 czy 5 różnych produktów a różnią sie minimalnie że nie opłaca się robić 5 form wtryskowych. Taniej 1 a w razie potrzeby lekko zmodyfikować. To już jest wykalkulowane i sie opłaca więc luz. Miałem na myśli że maszyny by nam tylko w tym pomogły ewentualnie i przyspieszyły. Głównym ich zadaniem byłoby dorabianie części do urządzeń czy prostych przyrządów które mamy na stanie. Produkcja elektromechaniki czyli silnik+przekładnia i różne tego typu elementy przeniesienia napędu. Czasem trzeba zrobić jakiś tester, maszynke testujacą, przyrząd produkcyjny albo jest zamówienie na nietypowy produkt i trzeba strugać pojedyncze części coś dopasować wykombinować. Pytasz jak do tej pory sobie radziliśmy? Normalnie zamówienie w firmach świadczących usługi obróbki materiałów, warsztatów usługowych itp. ? A chcemy sie troche bardziej usamodzielnić, mieć wszystko zrobione szybciej, bo czasem piersza sztuka sie nie sprawdzi w jakiś wersjachprobnych czy prototypowych i męczące jest zamawianie 5razy tego samego z minimalnie zmienionymi wymiarami. Co do kół zębatych to czy nie da sie ich na frezarce zrobić? Dłutowanie na tokarce?

Wróć do „Maszyny na utrzymanie ruchu”