Znaleziono 5 wyników

autor: JanekVR
06 mar 2015, 13:53
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Amatorska wycinarka laserowa
Odpowiedzi: 131
Odsłony: 88790

To myślę że jeśli trafisz na dobrą nagrywarkę np firmy Sharp to może być tam jedna dioda o mocy nawet 500mW a to już coś. Właśnie w napędach nagrywających gdzie nie ma czerwonej diody jest taka płytka podobna do wyświetlacza lcd która modeluje czoło fali elektromagnetycznej i pozwala jednym laserem zapisywać i odczytywać płyty DVD i Blu Ray. Ten pomiar to nic innego jak puszczenie wiązki lasera na fotodiodę sprzężoną z amperomierzem. Podajesz ze źródła prądowego coraz większy prąd na diodę laserową, dioda laserowa emituje wiązkę która padając na fotodiodę powoduje powstanie prądu zwarciowego i ten amperomiez sprzezony z diodą ten prąd mierzy. Prąd na diodzie laserowej zwiększasz aż prąd zwarciowy na fotodiodzie zacznie maleć. Oznacza to że przy danym amperazu dioda laserowa zaczyna emitować mniej światła i jest bliska upalenia. Każda dioda laserowa (jej kolor) ma inną sprawność (diody o niższej długości fali mają tą sprawność mniejszą - dla diody czerwonej będzie to ok 85% dla diody niebieskiej trochę mniej. Sam się zastanawiam czy nie wykonać obrotowej głowicy laserowej z trzema laserami czerwonym niebieskim i zielonym bo każdy z tych laserów jest dobry do czegoś innego np czerwony do ciemnych rzeczy niebieski do drewna a zielony do białych. Choć laser czerwony przepala białą kartkę gdy zaczyna wypalanie na ciemnym punkcie (np kropka wykonana czarnym flamastrem).
autor: JanekVR
06 mar 2015, 13:15
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Amatorska wycinarka laserowa
Odpowiedzi: 131
Odsłony: 88790

upanie pisze:
JanekVR pisze:Dopiero gdy kupiłem szklaną soczewkę z dobrego optycznego szkła zaczęło mi ładnie wypalać.
A gdzie kupiłeś i jaką?
Diody z blu raya maja relatywnie mala moc ok 80 mW, ta ktora posiadam (czerwona) mysle ze przy sprawnosci dochodzacej do 85% ma ok 240 mW, a to jest 3x wiecej.
Hmm... to mnie teraz zaskoczyłeś. Co powiesz na to? http://laserpointerforums.com/f38/pione ... 88124.html

http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang ... ategory=75

tutaj masz ofertę stąd brałem. Co do linku który podałeś ten napęd to nagrywarka i jej niebieska dioda ma większą moc niż dioda która jest w napędzie optycznym tylko odczytującym dane (standardowo tylko w odtwarzaczach nie nagrywarkach jest dioda ok 80mA mocy optycznej). Poza tym w tym wątku moc diody jest źle obliczona pomiar poboru prądu w funlcji napięcia nie mówi o mocy optycznej diody moc optyczna jest mniejsza. Co do soczewek i układu ich, ważne żeby wiązka po wyjściu z soczewki miała bały przekrój i ogniskowała na większej odległości od źródła , wtedy ukosowanie wiązki jest małe i ma ona działanie wgłębne a nie tylko powierzchniowe (szeroki stożek skupiony w punkcie np 1 mm za ogniskiem juz nie wypala. Dlatwgo potrzebny jest zestaw kilku soczewek dobrej jakości, w napędzie optycznym asferyczność soczewek służy temu aby powstawały dwa ogniska (dwie warstwy na plycie dvd) a nie temu aby kompensować rozmiar prostokątny emitera, bo jest on i tak ustawiony wzdłóż ścieżki jeśli sergiusz nie wierzysz to sprawdz:) Jeśli sergiusz masz pomysł na dobrą optykę do lasera wykonaną w domu to podziel się z nami pomysłem, tak czy owak system soczewek w nagrywarce DVD daje szeroką wiązkę światła laserowego nadającą się do wypalania powierzchniowego. Niemniej jeśli masz dobry pomysł na optykę to jestem ciekawy.
autor: JanekVR
06 mar 2015, 02:50
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Amatorska wycinarka laserowa
Odpowiedzi: 131
Odsłony: 88790

Diodas, akurat ta najsilniejsza dioda którą mam nie ma na sobie nalozonej optyki ma obudowę otwartą optyka była inaczej rozwiązana niż np w narywarce o predkosci 8x - tam to trzeba się dopiero namęczyć żeby ją wyciągnąć. Układ nagrywarki składa się z siatki dyfrakcyjnej która wstępnie wprowadza interferencję w skolimowanej wiązce lasera, następnie kilka wiązek (najczęściej 3) które wychodzą z siatki dyfrakcyjnej przechodza przez lustro polprzepuszczalne isą załamywane przez soczewki tak aby wypadkowy punkt padania ich odbywał się w rowkach płyty, dalej odbita wiązka wraca i odbijając się od lustra półprzepuszczalnego trafia na soczewki zalamujace detektora i przez detektor jest analizowana. Także dzieki siatxe dyfrakcyjnej na raz omiatanych jest kilka ścieżek każdy promień dyfrakcyjny skanuje "swój" rowek a po obrocie sprawdza jeszcze raz rowek kolegi itd. Dzięki temu odczyt każdego rowka przy 3 promieniach dyfrakcyjnych robiony jest 3 x i pozwala wykrywać błędy w odczycie (uszkodzonaa plyta). Tak to mniej więcej działa. Z moich prób jeśli chodzi o optykę z nagrywarek wychodzi to kiepsko. Dopiero gdy kupiłem szklaną soczewkę z dobrego optycznego szkła zaczęło mi ładnie wypalać.
autor: JanekVR
05 mar 2015, 21:47
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Amatorska wycinarka laserowa
Odpowiedzi: 131
Odsłony: 88790

Diody z blu raya maja relatywnie mala moc ok 80 mW, ta ktora posiadam (czerwona) mysle ze przy sprawnosci dochodzacej do 85% ma ok 240 mW, a to jest 3x wiecej. Dzisiaj zrobilem eksperyment i dioda bierze drewno, mialem okleine meblowa o grubosci 2 mm i laserek po 10 kursach po tym samym szlaku wypalil linie na wylot. Predkosc posuwu to ok 1mm/s. Czyli do grawerki i drobnych zastosowan modelarskich da rade. Plus diody z blu raya jest taki że fiolet jest lepiej pochlaniany niz czerwien, podczerwien tez lepiej wnika w material niz swiatlo widzialne.
autor: JanekVR
05 mar 2015, 18:19
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Amatorska wycinarka laserowa
Odpowiedzi: 131
Odsłony: 88790

Witam, ja od dłuższego czasu szukam diody laserowej do grawerowania w drewnie, przerobiłem (rozebrałem :D) 20 różnych nagrywarek DVD i ostatnio wpadła mi w ręce nagrywarka DVD o predkosci zapisu 22x. Zdziwiłem się bo otwierając obudowę znalazłem diodę inną niż wszystkie bo bez przyłączonej do niej optyki. Robiąc testy z fotodiodą i amperomierzem uzyskałem prąd zasilania 480 mA, zwiększając dalej prąd na fotodiodzie miałem już spadek prądu zwarcia czyli było zmniejszenie emisji światła w laserze, dlatego dalej już nie próbowałem zwiększać natężenia (zapewnie bym ją upalił). Dioda laserowa oczywiście umieszczona na radiatorze od procesora (wywiercony otwór + pasta sylikonowa). Z ciekawości złożyłem na AVR prosty czujnik temp na Dallasie i mierzyłem temperaturę radiatora blisko diody (przykleiłem go na sylikon do radiatora). Dla poszczególnych prądów wynosiła ona:
90 mA - punkt rozpoczęcia akcji laserowej 24 stopnie C
150 mA - 26 stopni C
220 mA - 29 stopni C
350 mA - 32 stopnie C
450 mA - 37 stopni C

Dalej nie mierzyłem z uwagi na to że nie chcę jej uszkodzić. Dioda pracowała 10 min prądem ciągłym radiator chłodzony był wentylatorem. Ogólnie jeśli chodzi o diody laserowe do mocy 1W to skutek z jakim one wypalają zależy bardzo od jakości użytej optyki, najlepsza optyka jest ze szkła i z warstwami antyodblaskowymi. Wszelkie soczewki plastikowe to nie to samo.
Laserek ten przepala obudowe plyty Cd (czarna) w ok 0,5 sekundy takze jak juz to szukajcie nagrywarek o jak najwiekszej predkosci zapisu bo tam siedza mocne diody laserowe pozdrawiam!

Wróć do „Amatorska wycinarka laserowa”