Znaleziono 4 wyniki

autor: kajpa
18 gru 2015, 11:32
Forum: WARSZTAT
Temat: Wiertarka stołowa F-G 25 / WSA 25 remont
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 49527

Dzięki kolego dabdab, za dobry pomysł. Faktycznie brak tej sprężyny w tej wiertarce to duża niedogodność, która czasami szczególnie przy małych średnicach wierteł, może doprowadzić do ich złamania na skutek skokowego wysuwania się pinoli. Kolejną rzeczą, którą bym zmienił to podnoszenie/opuszczanie korpusu. Fabryczne rozwiązanie jest dosyć niebezpieczne i mało wygodne. Brakuje też ogranicznika głębokości wiercenia i wanny pod potencjalny układ chłodzenia. Warto było by też dodać falownik, bo 200 obr/min to trochę za wysokie obrotyprzy większych średnicach.
autor: kajpa
02 gru 2015, 10:41
Forum: WARSZTAT
Temat: Wiertarka stołowa F-G 25 / WSA 25 remont
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 49527

Czyli należy zasilić uzwojenia stojana połączone w gwiazdę (jak wynika ze schematu z DTR) trzema fazami L1, L2, L3 o napięciu międzyprzewodowym 400V, a przewód N pominąć
Tak, zgadza się. L1, L2, L3 to odpowiednio R, S, T na schemacie. Nie zapomnij o przewodzie PE.
autor: kajpa
24 lis 2015, 08:11
Forum: WARSZTAT
Temat: Wiertarka stołowa F-G 25 / WSA 25 remont
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 49527

Przewód N czyli neutralny, w tym przypadku nie jest potrzebny. Podpinasz z drugiej strony przełącznika trzy przewody fazowe L1,L2,L3 oraz bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa przewód ochronny/uziemiający czyli PE (żółtozielony) od śruby obok której, jest znaczek uziemienia na żółtym tle widoczny na fotografii.
autor: kajpa
20 mar 2014, 08:34
Forum: WARSZTAT
Temat: Wiertarka stołowa F-G 25 / WSA 25 remont
Odpowiedzi: 101
Odsłony: 49527

Co do farby, to mogę polecić poliuretan. Jest to farba przemysłowa, dwuskładnikowa, odporna na oleje i chemię. Pod to może być podkład akrylowy lub epoksydowy. Można też malować bezpośrenio na metal (sprawdzałem osobiście - efekt miód malina). Pistoletem praktycznie nie da się zrobić zacieków, równo kryje. Jednyną wadą jest to, że do pełnej twardości powłoki, trzeba czekać około tygodnia. Pyłosuchość uzyskuje się po 30min, a dotykać można po kilku - kilkunastu godzinach. Ja używam farby TEMADUR 50, ale np. Novol ma dedykowaną linie podobnych produktów.
Tylko pytanie na co zwrócić uwagę, bo w sumie to sam nie wiem, nigdy nie kupowałem takiego czegoś i zastanawiam się czy ewentualny remont nie przekroczy kosztów nowej z allegro.
Tuleja pinoli ma nacięcie i śrubę więc luz ewentualny luz można skasować. Ogólnie za kwotę poniżej tysiąca, sprzęt godny polecenia. Mam taki więc podzielę się swoimi spostrzeżeniami na jego temat.

Zalety:
- możliwość kasowania luzu pinoli
- przekładnia mechaniczna, najniższe obroty 200 - bardzo przydatna sprawa
- stożek wrzeciona MK3 - można zapinać wiertła do 30mm
- sztywna konstrukcja
- dosyć spory stolik z rowkami teowymi
- możliwośc obrotu 360 stopni wokół kolumny

Wady:
- brak mechanizmu powrotu pinoli
- źle rozwiązany mechanizm podonoszenia na kolumnie (brak żadnej zapadki, blokady)
- brak ogranicznika głębokości wiercenia

Dodam jeszcze, że istniej możliwość lekkiego frezowania tą wiertareczką. Wrzeciono jest tak skonstruowane, że można wykonać otwór pod wkręt mocujący narzędzia (tak aby, nie wypadały ze stożka). Warto dodać sterowanie za pomocą stycznika i przycisków.

Wróć do „Wiertarka stołowa F-G 25 / WSA 25 remont”