Znaleziono 1 wynik

autor: InzSpawalnik
05 mar 2017, 15:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie nakrętki
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5717

Najwiekszym problemem ( z punktu widzenia technologii ) jest porowatosc spoiny ktora powoduje parujacy cynk.
Kolejnym problemem jest wplyw cynku na kruchosc samej spoiny ( zawartosc cynku powoduje ze parametry nawet wlasciwie wykonanej, nie zaporowanej spoiny sa niskie ).
Kolejny problem to BHP - przy spawaniu ocynku jak wyzej napisalem mamy do czynienia z oparami cynku, ow metal jest dla zdrowia toksyczny ( bardziej martwilbym sie tu nie o spawalnika lecz o spawacza ). I jeszcze jedna uwaga: czasami zdarza sie ze nakretka wcale nie jest cynkowana lecz pokryta kadmem ( tak nie przeslyszeliscie sie kadmem - i stopien toksycznosci tego metalu jest nieporowywalnie wyzszy niz cynku, swoja droga organizm czlowieka radzi sobie z nadmiarem cynku - wydalany jest z moczem miedzy innymi , natomiast z kadmem juz nie ). Dla zainteresowanych - powloka z kadmu wyglada praktycznie nie do rozroznienia od cynku.
I na sam koniec - sruby i nakretki produkowane sa w klasach wytrzymalosci, 6.4 8.8 10.8 12.10 itp. Otoz ogolne zalecenie jest takie ze wszystkich srub w klasach od 8.8 ( wlacznie ) w gore nie spawa sie bez wyjatkow , wynika to z faktu ze material uzyty do produkcji tych srub to stal z dodatkiem stopowym ( w odroznieniu od nizszych klas gdzie jest to poprostu stal weglowa ulepszana - ktorej tez bym osobiscie nie tykal palnikiem ).
Pozdrawiam.

Wróć do „Spawanie nakrętki”