Znaleziono 5 wyników

autor: s_ice
12 kwie 2011, 07:35
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5912

No faktyczne 4scalaki na jeden silnik :smile: . Sporo poczytałem i tak:
Nóżkę SD można by wykorzystać jako ENABLE ,do choppera się raczej nie nadaje, gdyż rozłącza górny i dolny tranzystor. Górny tranzystor sterowany jest napięciem wytworzonym na kondensatorze który to ładuje się podczas wyłączania górnego tranzystora hmm. Czyli górny pasowało by sterować PWM. A czy można bezpośrednio na nóżkę VB podać napięcie o 10V wyższe od napięcia zasilania tranzystorów aby możliwe było włączenie na dłuższy czas górnego tranzystora? Co wtedy z nóżką VS?
I jedno mnie ciekawi. W nocie aplikacyjnej pisze, że można tranzystory podpiąć maksymalnie do 600V.
Jeśli IR2112 będę zasilał z 5V to mogę go sterować np. z bramek. Na VC podam 10V czyli napięcie otwierania dolnych tranzystorów. Na VB podam powiedzmy 50V (aby nie stosować jakiejś pompy ładunku) bezpośrednio z zasilacza ,a dreny górnych tranzystorów podłączę do 40V. Czy to się nie spali? Jeśli na takiej zasadzie to działa to faktycznie ciekawy ten driver, chyba że coś źle zrozumiałem :smile: .
autor: s_ice
11 kwie 2011, 18:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5912

Wiem, że jest bardzo skomplikowany ten układ, też nie mam do niego już cierpliwości.
Spróbuje zrobić tak jak proponujesz markcomp77.

Czy driver IR2112 byłby dobry? Tylko taki znalazłem w miarę dostępny. Koszt jest w porządku. Do sterowania jednym silnikiem bipolarnym będę potrzebował dwa takie układy prawda? Tylko nie wiem czy on ma wbudowany układ choppera. Zabieram się za czytanie PDF'a.
autor: s_ice
11 kwie 2011, 16:39
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5912

tuxcnc
A gdzie jest napisane, że górne tranzystory nie mogą być typu N? Odpowiednio sterowane jak najbardziej spełniają swoje zadanie i nie jest to BŁĘDEM. Ale widocznie ktoś tu nie lubi takich rozwiązań. Może nie jest to zgodne z jakimiś tam elektronicznymi zasadami projektowania, ale jak najbardziej właśnie takie rozwiązania się stosuje ze względu na niskie Rds tranzystorów mosfet N. Może zamiast takich komentarzy pojawiło by się coś co mogło by rozwiązać problem. Jeśli nie to za takie komentarze już dziękuję z góry.


markcomp77- czy chodzi Ci o schemat poprawiony przez kolegę dudi_elektr? czy ten co ja wstawiłem :wink:


PS. Czemu u ludzi tyle złości?
autor: s_ice
11 kwie 2011, 16:09
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5912

co do bramek to tak zasilałem je z 50V, ale dioda zenera dla dolnych ograniczała to napięcie do 15V, a dla górnych do całkowitego otwarcia musi być napięcie wyższe powiedzmy o 10V od dodatniego napięcia zasilania, gdyż są to mosfety N. Ten układ działa, tranzystory nie były jakoś strasznie gorące przy 4A na fazę bez radiatora, z radiatorem byłyby pewnie zimne. ale nie podobało mi się to, że się lekko grzały te co powinny być wyłączone . Wartość graniczna 55V przy zasilaniu silnika 40V pozostawiała mi zbyt mało zapasu przy ewentualnych skokach napięcia, ale chciałem sprawdzić. Niestety nie wytrzymało i spaliło kilka części włącznie z logigą (w sumie groszowe sprawy tylko nie wlutowałem podstawek;) ). A układ jak najbardziej działa tylko przy napięciu 12V ,a nie 40V. Całkiem źle zaprojektowany napewno nie jest.

Dla zainteresowanych podaję źródło sterownika z którego zapożyczyłem część schematu, tylko tam górne były mosfet typu P.

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~mw/pdfs/Mostek.pdf

dudi_elektr- spróbuje najpierw w symulatorze i zobaczę co się zmieni.
autor: s_ice
08 kwie 2011, 14:56
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5912

Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A

Witam.
Skonstruowałem sobie sterownik silnika krokowego do mojej powstającej frezareczki CNC.
Sterownik działa, ale zastanawia mnie grzanie tranzystorów górnych które powinny być zamknięte.
Schemat znalazłem w Internecie ale ja go trochę przerobiłem.
Poniżej przedstawiam schemat części mocy.
Tylko dolne tranzystory są chopeerowane. Górne sterowane bez PWM.
Może mógłby ktoś rzucić okiem na schemat :)
Silnik podłączany do sterownika:
Napięcie:1.93V (na sterowniku jest jak na razie 10V)
Prąd fazy:4.2A
Moment trzymający: 2Nm

Obrazek

------------------
Przeprowadziłem kilka symulacji z moim układem i zauważyłem na czym polega błąd.
Załóżmy ,że włączony jest tranzystor Q5 i Q14, otóż podczas gdy chopeer rozłącza dolny tranzystor Q14 to w tym momencie dioda zenera D7 nie stabilizuje napięcia tak jak powinna i na bramce Q10 pojawia się napięcie, które odrobinę otwiera tranzystor powodując jego grzanie. W jaki sposób można rozwiązać ten problem, jak podłączyć tę diodę zenera aby podczas chopeerowania podwyższone napięcie dodatnie które przedostaje się przez obciążenie do sąsiadującego tranzystora górnego nie pojawiało się na bramce?

[ Dodano: 2011-04-09, 20:25 ]
No i po sterowniku, docelowo miał pracować na 40V i pracował chwile.
Na 10V wyciągałem 600mm/min przy skoku 1.75mm (silnika nie dało się zatrzymać w palcach choć bardzo chciałem).Niestety IRFZ44N mają napięcie 55V, bramki zasilałem z 50V, widać diody zabezpieczające nie poradziły sobie z przepięciami.
Poszły efektowne dymki i spaliłem dwa tranzystory sterujące oraz jednego mosfeta, coś jeszcze poszło ,ale jak narazie nie znalazłem. Więc sterownik idzie w odstawkę. Nie mam za wiele czasu, aby się bawić w poprawki więc zrobię sterownik unipolarny z chopeerem tyle, że silnik będzie miał 1.4Nm zamiast 2Nm. Może pociągnie frezowanie aluminium :)

Wróć do „Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A”