Znaleziono 2 wyniki

autor: Areo84
10 mar 2017, 12:03
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Identyfikacja materiału koła zębatego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3369

Ciężko coś podpowiedzeń mając tak mało danych ,ale :

Potrzebujesz znać moment obrotowy (ewentualnie moc i obroty)jaki przenosi to koło zębate.
Te wzory na foto które dałeś dotyczą obliczeń wytrzymałościowych wału na skręcanie.
Ten wskazany długopisem wzór jak mniemam to wzór na średnicę wału po podstawieniu określonych naprężeń dopuszczalnych 18MPa (?).

Jeśli tak, to znając średnicę otworu koła czyli średnicę wału a z tego wzoru na srednicę wału policzyć moment obrotowy jaki przenosi wał (a tym samym koło zębate) . Dalej znając ten moment i wymiary koła można liczyć naprężenia jakim poddawany jest ząb. Czyli dwa przypadki: zginanie i naciski powierzchniowe . W obliczeniach wytrzymałościowych kół zębatych uwzględniało się jeszcze różne współczynniki zależne od przeciążenia , kształtu zęba , przyporu itp. , które dobierało się z masy tabelek. :lol:
Nie wiem jak u nich , ale ogólna zasada powinna być taka sama.

Znając naprężenia można już szukać materiałów które spełniają kryteria

[ Dodano: 2017-03-10, 12:28 ]
oczywiście to wszystko przy założeniu że średnica wału była liczona ze względu na wytrzymałość i koło zębate oraz wał będą zdolne przenieść zbliżony moment obrotowy.

Chyba tylko to tłumaczy dlaczego pokazano Ci wzorki na średnice wału z warunku na skrecanie, bo inaczej nie mają tu żadnego zastosowania
autor: Areo84
10 mar 2017, 09:44
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Identyfikacja materiału koła zębatego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3369

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

adisc pisze:Witam,

muszę indywidualnie rozpracować z jakiego polimeru jest wykonane koło zębate... Nauczyciel powiedział mi jedynie, że powinienem pomierzyć część, policzyć liczbę zębów, sprawdzić średnicę otworu, obliczyć jakiś moduł, ale nie znam konkretów. Jest to część ustandaryzowana i na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer.

No to fajne te ichniejsze normy , skoro na podstawie samych wymiarów geometrycznych koła zębatego są w stanie określić jego materiał :shock:

Według mnie to podchwytliwe zadanie z gatunku tych na sprawdzenie czy student myśli albo sobie jaja robią. Nie wiem - może nie lubią Polaków.

BO:
z samej geometrii koła bez znajomości wartości przenoszonego momentu nie da się policzyć ani minimalnej wytrzymałości z warunku na zginanie , ani na naciski powierzchniowe.
A jakbyś nawet znał moment i to policzył to wiedz że raczej znajdzie się conajmniej kilka polimerów w kolorze białym spełniających warunki wytrzymałościowe. I chociaż zwykle na takie elementy stosuje się poliamid, to jest jego parę gatunków. Nierzadko na kółka zębate daje się poliamid z dodatkiem ok 30% włókna szklanego (np. PA-66 GF30).

A precyzyjne określenie gatunku materiału na podstawie samych wymiarów koła to można już traktować w kategoriach dowcipu. :lol:

[ Dodano: 2017-03-10, 10:08 ]
To Finlandia ?

Wróć do „Identyfikacja materiału koła zębatego”