Znaleziono 4 wyniki

autor: jarekk
13 kwie 2006, 11:05
Forum: Elektronika CNC
Temat: Wstępny projekt nowego choppera
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 8451

Za jakiś czas opublikuje własny projekt choppera - chcę go najpierw uruchomić. Opiera się na ATmega8, podwójnym przetworniku szerogowym ( sterowanym przez SPI do procka), drajwerach do mosfetów + transoptorach ( dla P-FETÓW ) . Układ mocy to dwa H mostki zbudowane na 10..14A/100V MOSFETach. Zasilanie - dwa transformatory ( jeden 2x30V 2x5A 300W, będzie pracował jako 30V/10A - czyli ok 43Vpp/ 10Apeak, drugi 2x12V 1A 50W do zasilania elektroniki ).

Układ jest na etapie projektowania płytki ( będzie jedna warstwa do termotranferu ), wszystkie elementy mam już w szufladzie.

Układ docelowo będzie używany do silniczków z naszej list społecznej (1.89NM z 2.5A) - chociaż pewnie spróbuje jak będą pracować z większym prądem ( np. dodając im wymuszone chłodzenie )
autor: jarekk
22 mar 2006, 09:01
Forum: Elektronika CNC
Temat: Wstępny projekt nowego choppera
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 8451

Użycie specjalizowanego ukłdu napewno jest lepsze - jeżeli go masz i odpowiada ci jego charakterystyka. Natomiast jeżeli chcieć zbudować coś samemu - w celach eksperymentatorskich lub nawet aby mieć coś ekstra - to równie dobre jest FPGA jak i procesor typu PIC lub Atmel.

Co do układów FPGA i mojej propozycji - te które mam dają kilkanaście mA na port (plus ograniczenie mocy całkowitej na układ). Co do końcówki mocy - tu stosowałbym gotowe układy posiadające już zabezpieczenia - używam takie w pracy - tzw. intelligent MOS. Mimo pracy z prądami sięgającymi 15A i napięciom 24V ( roboczym, czyli nawet 48V gdy zmieniasz kierunek) nie udało mi się upalić nawet jednego. Wytrzymują nawet zwarcie - po prostu wyłączają się. Mają wewnętrzne diody zabezpieczające - już nic nie trzeba dodawać. Używane są głównie w motoryzacji.

Jeżeli ktoś chce, to można składając klocki uzyskać naprawdę dobry efekt. Zazwyczaj nie jet to tańsze ani prostsze od kupienia gotowego układu - przyznaje. Ale nie zawsze to nas powstrzymuje :lol:
autor: jarekk
21 mar 2006, 20:35
Forum: Elektronika CNC
Temat: Wstępny projekt nowego choppera
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 8451

Jest jeszcze inna możliwość niż procki - do tego typu zastosowań całkiem dobrze nadają się układy programowalne FPGA. Krótki przykład możliwej konstrukcji :
- Zamiast przetwornika - po prostu 4 (nawet 8) wzmacniacze operacyjne / uzwojenie. Daje to nam przyzwoitą ilość pomiarów prądu (bo będą one ustawione na kolejne jego wartości). Przekłada się to na odpowiednią ilość mikrokroków.
- Układ FPGA (w zasadzie dowolny - np. mam w szufladzie kilka MAX3064 , są one tanie i stosunkowo łato dostępne ). Dołączamy do niego wyjścia przetwornika, 2-3 wejścia sterujące (kierunek, impulsy, stop). Wyprowadzamy 4 wyjścia sterujące układem mocy.
Być może optoizolowane - daje to bezpieczeństwo naszemu układowi, poza tym można by stosowć dość dowolne tranzystory ( bo transoptory dałyby możliwość optymalnego wyboru napięcia sterującego).

Potem 'projektujemy' program. Można to zrobić rsując schemay lub piszać w VHDL'u lub innych specjalistycznych językach.

W zasadzie daje to możliwość wyprodukowania 'własnego' kontrolera. Wersja 'full-wypas' miała by jeszcze mały procesor obok aby np. sprawdzać czy nie zgubiono kroku, czy uk ład nie jest przeciążony ( ja bym dał małego AVR-a ).

Oprogramowanie do FPGA jest dostępne od producenta (wersja okrojona, ale wystarczająca do takiego projektu). Programator - to w zasadzie jeden bufor (można to też kupić za 100-200 zł).

Ktoś jest zainteresoawny ? Samemu by mi się pewnie nie chciało ruszyć, ale gdyby ktoś się zdecydował współudział to można by pojść tą scieżką.
autor: jarekk
20 mar 2006, 20:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: Wstępny projekt nowego choppera
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 8451

Jeżeli ktoś jest zainteresowany - używam w pracy BTS7810K ( pełny mostek , 40V, 42A max ). Ma pełne zabezpieczenia, diody przeciwprzepięciowe, sterowany prosto z pinów procesora. Kupujemy po cenach hurtowych (sprawdzę po ile jeżeli będzie zinteresowanie).

http://www.infineon.com/upload/Document ... 3-2003.pdf

Co do mos-a odcinającego - używamy takiego co ma również pomiar prądy (BTS 650P).
Również mógłbym się postarać.

Wróć do „Wstępny projekt nowego choppera”