Znaleziono 2 wyniki

autor: Mariuszczs
10 wrz 2009, 22:30
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Poziomica maszynowa
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5847

Jasiu twoje wyjaśnienie jest oczywiste, ale zobacz na tokarkę i w którym miejscu jest zamontowany nóż - nad początkiem suportu - czyli przy toczeniu suport z tej strony jest dociskany, a z drugiej odrywany. A są to wielokrotnie większe siły niż jakby maszyna stała niewypoziomowana i mimo to takarka daje radę dobrze wytoczyć.
Dążąc tym tropem można by maszynę przepozimować w tą stronę aby odciążyć dociskaną normalnieprzy toczeniu stronę suportu.

Sprawdza się szczegółowo czy nie następuje skręcenie łoża - poziom na
początku i na końcu ( w poprzek łoża położona poziomica ).
A to że poziomu może nie być to oczywiście nie 45 stopni :mrgreen: .

Aha - oczko to poziomica raczej wstępna - spotykałem się z tym w teodolitach gdzie tym oczkiem ustawiało się statyw wbijając go w ziemię, potem dopiero patrzało się na libellę rurkową i okazywało się że skosy sa ogromne ( a oczko idealnie w kółeczku ) . Więc jeśli wystarczało w tych maszynach ustawienie na oczko to po to żeby konik jak poluzowany nie zjeżdzał z łoża :mrgreen: ( trochę przesadziłem )
autor: Mariuszczs
10 wrz 2009, 18:16
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Poziomica maszynowa
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5847

Poziomu może nie być, ważne jest posadowienie maszyny tak żeby podstawy ( nogi ) były w jednej stabilnej płaszczyźnie czyli muszą dobrze przylegać do posadzki ( fundamentu ) i być przymocowane jeśli tak pisze w dtr

Wróć do „Poziomica maszynowa”