Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Jaki typ? Jaka moc?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#21

Post napisał: Zienek » 05 cze 2019, 22:29





harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#22

Post napisał: harma » 05 cze 2019, 22:58

do powyższego, można dodać jeszcze:jaki-laser-i-dlaczego-nie-weni-solution ... ni#p678161 (chociaż to "mały" laser, nie maszyna przemysłowa)
oraz problem-z-cieciem-czarnej-t97821.html#p675028
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#23

Post napisał: lolo2 » 07 cze 2019, 21:32

tomajg83 pisze:
05 cze 2019, 16:14
Witam,
Odwiedziłem dzisiaj ITM i podzielę się kilkoma uwagami.
Troszke uwazaj na odpowiedzi w tym forum. Bo uzytkownik hama to raczej naganiacz Trumpa.

Teksty w stylu ile wytrzymuja moduly IPG to belkot. Praktycznie wszystkie lasery Fiber oprocz trumpfa sa zbudowane na tych modulach i sa prawie bez awaryjne. Zreszta jako dowod to niedawno byla mozliwosc wykupienia 5 letniej gwarancji na nie u IPG (nie wiem czy dalej ona jest) . Czy Trumpf da ci gwarancje 5 lat???

W mojej firmie jest 5 laserow - 3 producentow, wszystkie na modulach IPG. Tylko raz jeden modul sie zepsol i nie spowodowalo to przestoju maszyny. Laser cial dalej z mniejszymi parametrami.


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#24

Post napisał: tomajg83 » 07 cze 2019, 23:01

Witam,

Dziś zakończyliśmy wizytę na targach ITM w Poznaniu.
Chciałbym się podzielić moimi i moich kolegów odczuciami na temat testowanych maszyn.
Przypomnę, że poszukujemy wycinarki laserowej typu fiber o mocy 4 lub 6kW oraz prasy krawędziowej ok. 150 ton i 3m obszaru roboczego.

1. BYSTRONIC
Z punktu widzenia klienta to "bełkotu" handlowców nie da się słuchać. Ale to wszędzie - ta firma nie jest żadnym wyjątkiem.
Jeśli chodzi o BySoft to program naprawdę bardzo dobry. Przede wszystkim jest to najprostszy i najbardziej intuicyjny program jaki dziś obsługiwaliśmy. Łatka Solida strasznie pomocna, można samemu coś narysować albo w prosty sposób importować w 3D lub 2D. Nauka obsługi potrwa naprawdę niedługo.
Same sterowniki wycinarki i prasy krawędziowej robią dobrą robotę, ich używanie jest proste jak obsługa podstawowych funkcji smartfona. Opcje automatycznego generowania programów działają ale jak Pan od IT zwrócił uwagę - należy to kontrolować.
Prasa krawędziowa - prezentowany był Xpert Pro 150. Solidny sprzęt, miał wszystko czego potrzebujemy i jeszcze więcej. Bardzo pomocna jest wizualizacja po kolei kroków gięcia ale jest też możliwość ingerencji w program wykonany przez technologa.
Wycinarka laserowa - prezentowano ByStar 6kW, rezonator IPG. Solidnie wykonany, sterownik bardzo intuicyjny - można bez problemu przywołać zachowane formatki, nesting jest dziecinnie prosty, nie sprawdzaliśmy nastaw fabrycznych ale wiemy, że te są do ustawienia bo fabryczne są kiepskie.
Serwis - no niby twierdzą, że działa i jest coraz lepszy ale traktujemy to podobnie jak "bełkot" handlowców. Trzeba walczyć na etapie podpisywania umowy o jak najlepsze warunki.

PLUSY : BySoft - wspólny program prosty i intuicyjny (ale nie testowaliśmy w warunkach pracy), sterowniki przy urządzeniach (proste i intuicyjne), dobra opinia pras, w miarę dobra opinia laserów, dość popularne urządzenia, nie najdroższe ale też nie najtańsze.
MINUSY : niepewny serwis bo kilka nienajlepszych opinii słyszeliśmy, handlowcy mogliby mieć więcej wiedzy technicznej a nie tylko formułki cytują, słaba dostawka do cięcia rur i profili (opinie innych firm).


2. PRIMA POWER
Tu miłe zaskoczenie - najmniej "bełkotu" handlowego. Ogólnie nieduże stoisko ale sprzętu trochę napchane.
Laser jednak wygląda trochę jak sprzed 10-15 lat (staro wyglądające obudowy, średnio spasowane). Rezonator własnej produkcji, prędkości wypalania nie najgorsze choć Bystronic chyba szybszy (opinia na tzw. oko). Jednakże sprzęt pada na oprogramowaniu - może i jest w miarę funkcjonalny i posiada wszystkie najpotrzebniejsze opcje ale do sterowników przy urządzeniach Bystronic mu daleko. Nie ma również dedykowanego oprogramowania typu BySoft. Grafika też trąci myszką.
Prezentowano 4kW. Wycina, jest ok. Cena niestety na poziomie Bystronica, który daje więcej.
Prasa krawędziowa - nie prezentowali ale mają takie w sprzedaży. Nie mają hydraulicznych, tylko na serwomotorach. Nie znam cen i czekam na wycenę. Nie umiem napisać nic więcej na temat tych maszyn.

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik, w miarę solidna konstrukcja, handlowiec nie stosuje typowego języka "korporacyjnego",
MINUSY : Sterownik nie tak intuicyjny jak oczekujemy ze słabą grafiką, mało popularne urządzenie choć mają ośrodki referencyjne całkiem przyzwoite, brak odpowiednika BySoft czy TruToops a przynajmniej nie został nam zaprezentowany, ogólnie mniejsze "odczucie jakości" niż konkurencji z tej półki cenowej, robi wrażenie maszyny leciwej, nie potrafimy na tę chwilę zweryfikować działania serwisu.


3. AMADA
Jeśli chodzi o program odpowiadający BySoft albo TruToops to mają VPSS. Jest w pełni funkcjonalny ale graficznie odstaje trochę od wcześniej wskazanych. Widząc solidność maszyn Amady myślę, że ten program ma również wszystko czego potrzeba niemniej jednak graficznie jest mniej przejrzysty i wydaje się być bardziej "wymagający".
Prasa krawędziowa - i tu jest naprawdę przewaga Amady nad konkurencją. Prasa jest naprawdę top. Sterownik oczywiście nie jest tak intuicyjny jak na Bystronicu ale samo wykonanie prasy, solidność i jej zaawansowanie (tu była np. z automatycznym zmieniaczem narzędzi) robi naprawdę dobre wrażenie i wg wszystkich jest najsolidniejszą tego typu konstrukcją na targach. Nie było modelu nam wcześniej zaproponowanego (HFE 3i bodajże) więc do tego się nie odniosę.
Laser - prezentowano Ensis 6kW. Naprawdę solidna konstrukcja, ładna z wyglądu. Rezonator własnej produkcji. Całość wygląda dobrze, prędkości ok. Sterownik urządzenia również odstaje "prostotą" od np. Bystronica ale wszystko co niezbędne na nim się znajduje.
Problem lasera - cena! Drogo!

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik obydwu maszyn, bardzo solidne sprzęty, własny soft do projektowania - VPSS,
MINUSY : Soft VPSS nie tak intuicyjny jak oczekujemy, mało popularne lasery choć bardzo solidne, cena lasera!!!, w laserze z serii Ensis możliwość wyboru tylko 3kW i 6kW, prasa krawędziowa bardzo porządna, nie potrafimy na tę chwilę zweryfikować działania serwisu.


4. TRUMPF
Jeśli chodzi o program to TruToops chyba najlepszy ze wszystkich. Najbardziej przejrzysty na pewno wg nas. Ilość opcji większa niż w BySoft więc jest trochę "trudniejszy" albo "wymagający". Ma łatkę do projektowanie ale zapomniałem jakiej marki. Z automatu robi program na laser i prasę które są intuicyjne i przejrzyste. Świetną sprawą jest możliwość zaprojektowania złożonego detalu i rozłożenie dużego detalu na kilka mniejszy od razu z rozwinięciem, nestingiem i programem na prasę - świetne!
Laser - na targach stał TruLaser5030. Maszyna droga i dobra. Rezonator konstrukcji Trumpf. Maszyny te są wolniejsze niestety od Bystronica w tej samej mocy - rzetelna ocena fiberów u jednego z firm zaprzyjaźnionych. Wyraźnie wolniejsze na blachach cienkich.
Prasa krawędziowa - mamy ocenę, że naprawdę dobre. Sterownik i wizualizacja krok po kroku jak giąć jeszcze lepsze niż w Bystronicu. Uwag nie ma - głównie zalety.
Ceny tych urządzeń w porównaniu do Bystronica ok. 10-20% więcej a mamy wrażenie, że funkcjonalność ta sama. Serwis ogólnie ponoć najlepszy w PL w tej branży ale i tak nie idealny. Też ma problemy np. ze zbyt dużym przerobem.

PLUSY : Bardzo dobre oprogramowanie TruToops, bardzo dobre sterowniki przy maszynach, intuicyjna obsługa, bardzo dobra jakość urządzeń,
MINUSY : Funkcjonalność ta sama co Bystronic (może naprawdę odrobinę lepsza) a cena sporo wyższa, wyraźnie wolniejszy laser na cienkich blachach w tej samej mocy w porównaniu do Bystronic, aroganckie zachowanie niektórych handlowców przeraża a wygląda to z boku jak słoma upchana w garnitur - na tym poziomie nie przystoi.


5. MAZAK
Jeśli chodzi o oprogramowanie do projektowania to nie istnieje o ile dobrze zrozumiałem.
Laser - wypalanie trzeba zaprojektować przy maszynie. Oprogramowanie nie jest tak intuicyjne jak sterowniki w Trumpf czy Bystronic ale robi wszystko. Oprogramowanie "wymagające" i dość trudne w obsłudze dla laika. Ogólnie cenowo te maszyny są na dobrym poziomie. Rezonatory są produkcji Mazak. Na ITM nowa technologia DDL była prezentowana w wycinarce. Ponoć 4kW robi czasy jak 6kW. Ale to nowość i ponoć patent Mazaka czy nie zweryfikowaliśmy.
Prasa krawędziowa - nie ma w ofercie ale ponoć od początku nowego roku ma być. Ma to być spięte nowym softem. A to ciekawa zapowiedź.

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik lasera, bardzo solidny sprzęt, technologia DDL (choć nie potwierdzona w pracy), cena do jakości,
MINUSY : sterownik nie tak intuicyjny jak oczekujemy, mało popularne lasery choć bardzo solidne, brak prasy krawędziowej w ofercie (choć ma się to zmienić od 2020), brak softu typu BySoft czy TruToops!!!


NASZE PODSUMOWANIE
Gdybyśmy mieli podać oceny od 1 (najgorsza) do 10 (najlepsza) ale uwzględniając tylko jakość tych maszyn, intuicyjność i prostotę softu, popularność na rynku oraz cenę w porównaniu do tego co otrzymujemy to byłoby :
Bystronic - 8
Prima Power - 6-
Amada - 7
Trumpf - 8+
Mazak - 6+

Proszę o ewentualne komentarze bądź własne przemyślenia.

Dodane 8 minuty 47 sekundy:
lolo2 pisze:Troszke uwazaj na odpowiedzi w tym forum. Bo uzytkownik hama to raczej naganiacz Trumpa.

Teksty w stylu ile wytrzymuja moduly IPG to belkot. Praktycznie wszystkie lasery Fiber oprocz trumpfa sa zbudowane na tych modulach i sa prawie bez awaryjne. Zreszta jako dowod to niedawno byla mozliwosc wykupienia 5 letniej gwarancji na nie u IPG (nie wiem czy dalej ona jest) . Czy Trumpf da ci gwarancje 5 lat???

W mojej firmie jest 5 laserow - 3 producentow, wszystkie na modulach IPG. Tylko raz jeden modul sie zepsol i nie spowodowalo to przestoju maszyny. Laser cial dalej z mniejszymi parametrami.


Da się wyczuć. Dlatego odwiedzamy firmy, pytamy technologów i operatorów głównie.
A podsumowanie w poprzednim poście to głównie ocena "wystawki na targach", pierwszej styczności z maszynami. Jesteśmy firmą bez doświadczenia i preferencji co do marki więc oceny są w miarę obiektywne.

Dodane 12 minuty 47 sekundy:
lolo2 pisze:Teksty w stylu ile wytrzymuja moduly IPG to belkot. Praktycznie wszystkie lasery Fiber oprocz trumpfa sa zbudowane na tych modulach i sa prawie bez awaryjne. Zreszta jako dowod to niedawno byla mozliwosc wykupienia 5 letniej gwarancji na nie u IPG (nie wiem czy dalej ona jest) . Czy Trumpf da ci gwarancje 5 lat???


Tu się dziś dowiedzieliśmy, że firmy które stosują rozwiązanie IPG dostają w standardzie gwarancję 5-cio letnią od IPG. Ale klientom proponują max 1 lub 2-letnią a za kolejne każą dopłacać. Taki dodatkowy biznes...


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#25

Post napisał: lolo2 » 07 cze 2019, 23:32

No to widze gwarancja dalej taka sama. Jezeli kupisz cos z IPG to obowiazkowo 5 letnia i targuj aby swiatlowodybi glowica - soczewka byly na gwarancji. Jest taka mozliwosc.

Prima Power ma wlasne zrodlo? Watpie.... nie widzialem ale podejzewam ze to IPG w ich obudowie.

Amada? Tez nie chce mi sie wiezyc we wlasne zrodla.

Mazak jeszcze rok temu montowal na IPG. Poza tym Mazak nigdy nie produkowal zrodel lasera - nawet do CO2 wiec cos kreca. Jak juz, to zrodlo opracowal Panasonic. Aczkolwiek podejzewam ze dalej jada na IPG.

Jak ten czas szybko leci. Rok temu bylo do wyboru zrodlo Trumpfa Lub IPG a dzisiaj wszyscy wlasne zrodla maja xD Ciekawe. xD


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#26

Post napisał: tomajg83 » 07 cze 2019, 23:39

lolo2 pisze:Prima Power ma wlasne zrodlo? Watpie.... nie widzialem ale podejzewam ze to IPG w ich obudowie.

Amada? Tez nie chce mi sie wiezyc we wlasne zrodla.

Mazak jeszcze rok temu montowal na IPG. Poza tym Mazak nigdy nie produkowal zrodel lasera - nawet do CO2 wiec cos kreca. Jak juz, to zrodlo opracowal Panasonic. Aczkolwiek podejzewam ze dalej jada na IPG.


Prima - niby swoje ale to tylko to co mówi handlowiec.
Amada - analogicznie jak Prima.
Mazak - ma nowe źródło DDL opracowane z Panasonic. Tak dziś mówili.


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#27

Post napisał: harma » 08 cze 2019, 00:57

Tomajg83, troszkę uważaj na odpowiedzi na tym forum, bo lolo2 to naganiacz eagla :) (taka mogła by być analogia). Szkoda, że wykasowal swoje posty, w niektórych wątkach...Tak wychwalal te maszyny...
A co do moich odpowiedzi, to opierają się na doświadczeniu, od 14 lat mam do czynienia z laserami różnych producentów, pracowalem na trumpfach i bystronicach jako operator, pozniej jako programista, a później jeszcze wyżej...i zauwaz, że polecam w swoich wypowiedziach (i to nie tylko tutaj) obie te marki, po prostu są to najbardziej dopracowane maszyny. Co z resztą sam zauważyłeś i dałeś im najwięcej punktow w swoim podsumowaniu...:D :D :D

Miałem też do czynienia z polskimi wynalazkami. I zakupu takowych mogę Ci tylko odradzic. Zapytaj kolegi lolo2, czy w "jego" firmie poradzili już sobie w polskim wynalazku z problemem notorycznie palacych sie koncowek światłowodów.

Dodane 8 minuty 59 sekundy:
PS. To co piszesz o trumpfowskim topsie, to prawdopodobnie widziales wlasnie wersje "boost" , o ktorym pisalem wczesniej. ona podobno miala mozliwosc projektowania w 3d. Stary tops tego nie ma.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#28

Post napisał: lolo2 » 08 cze 2019, 07:34

To zebysmy nie tykali polskich producentow.
To powiedz mi dlaczego taki BLM stosuje IPG i Glowice Precitecha w laserach 3d i 2d. Powiesz tez ze to bubel? Bo o ile mi wiadomo w laserach 3d to najwiekszy rywal Trumpfa.

Lasery IPG do 6kw sa dopracowane na tyle ze Moduly, swiatlowody i glowice nie ma z nimi problemu. Precitech robi swietne glowice.
W BLM w mojej firmie jeszcze ani razu nie wymieniali swiatlowodu, w Durmie tak samo, a 3 lata juz chyba pracuja.


Zreszta jeszcze rok temu Mazak, Bystronik czy cala reszta jakie mieli zrodla i glowice???


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#29

Post napisał: harma » 08 cze 2019, 09:39

Odpowiedź jest baaadzo prosta. bo nie mieli innego wyboru niz IPG (pomijając chińskie zrodla). Mówisz, że 6kw jest "juz" dopracowane. To my chyba w polskim wynalazku mieliśmy tą wersję mniej dopracowana, bo byly z tym niezle jajca. Poza tym, a co ze zrodlami powyzej 6kw? Dalej testują na klientach? Przykład z durma też nie jest reprezentatywny, 3 lata...niedlugo bedziemy sie cieszyc, ze laser pracuje rok bezawaryjnie...a "moim" pierwszym laserem byl bystronic bystar 3015 z 1997roku, 3kw, i z tego co wiem dalej w tej firmie pracuje. A co do laserów do rur, także nietrafione porównanie. Podejdź sobie do operatora blm a Was i niech Ci pokaże godziny włączenia calej maszyny i włączenia wiązki. Laser do rur więcej jeździ tą rurą, niż tnie. U nas tuba trumpfa (I to CO2) pracuje 3 zmiany z dobra wydajnoscia, ale porównanie obu tych licznikow wypada mizernie.

Dodane 2 minuty 44 sekundy:
Ps. Nic nie mowilem odnosnie jakichkolwiek glowic :). Masz tendencje do dopatrywania sie w wypowiedziach czegos, czego nie ma. Czytaj prosze ze zrozumieniem:).
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#30

Post napisał: dance1 » 08 cze 2019, 14:39

jak ma się środki na maszyny typu Trumpf, Bystronic czy też Amada to już bym więcej niczego nie oglądał, przy tym budżecie żadnego chińczyka nie brałbym pod uwagę, bo zostaniesz z ręką w nocniku, mam kontakt z kilkoma firmami użytkującymi lasery a "znam"* tylko jednego zadowolonego z chińskiej jakości (* tylko z forum).
Oprogramowanie maszyn oczywiście jest bardzo ważne ale czasami te bardziej toporne z czasem okazuje się szybsze z większą ilością opcji itd. tu bym bardziej skupił się na znalezieniu opinii operatorów niż handlowców, to nie telefon za kilka stów żeby soft oczami wybierać.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”