Wyżarzanie

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

scandruk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 64
Rejestracja: 02 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: Wieś

#31

Post napisał: scandruk » 15 mar 2008, 20:27

:wink:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2008, 07:03 przez scandruk, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#32

Post napisał: clipper7 » 15 mar 2008, 20:37

scandruk pisze:rozmawiałem z metalurgiem i powiedział ze nie ma możliwości pospawania w dokładnosci co do 0.1mm
Piszemy i piszemy a nic nie dociera....
Nie chodzi o pospawanie z dokł. 0,1mm. Po pospawaniu jest obróbka ( planowanie) i wtedy uzyskuje się dokładność. Chodzi o to, żeby po obróbce nic się nie zmieniło w czasie.
scandruk pisze:NIKT nie jest w stanie osiągnąć takiej dokładności
Jeżeli kol. uważa, że osiągnięcie dokł. rzędu 0,1mm jest w budowie maszyn niemożliwe, to mi tylko opadają ręce a moich kolegów z Politechniki dławi śmiech.
scandruk pisze:Wyżarzanie konstrukcji nie zmienia nic poza właściościami plastycznymi metalu. Wyżarzanie nie wnosi nic konstruktywnego do właściwości metalu!
Kol.zaprzecza sam sobie, bo albo zmienia własności plastyczne metalu, albo nic nie zmienia....
Wg mnie jest inaczej, wyżarzanie odbywa się w temp. za małej, aby nastąpiły przemiany w strukturze krystalicznej, ale wystarczającej, aby pozbyć się większości naprężeń wew. struktury. I tyle, nic więcej. Własności metalu to jedno a naprężenia to drugie.
scandruk pisze:Jeśli ktoś ma inne zdanie to prosze zachować je dla siebie a nie wprowadzać inne osoby w bląd...
Nie wprowadzamy w błąd, a kol. chce pewne prawdy pokazać, a inne ukryć. Informuję, że w Polsce nie ma obowiązku wyżarzania amatorskich konstrukcji, więc po co się tak denerwować ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#33

Post napisał: Wodzu » 15 mar 2008, 20:54

Widze ze najwiekszy autorytet piotr nawet się nie wypowiada, ten temat jest smieszny tak jak woje wywody. Zamiast robić CNC weż kamień i patyk zwiaż razem i pi***olnij sobie w głowe.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#34

Post napisał: skoti » 15 mar 2008, 21:06

Pozwoliłem sobie przytoczyć kilka cytatów z twoich wypowiedzi z ostatnich kilku dni . Wynika z nich ze w ciągu kilku dni z kompletnego laika w kwestii obróbki metali stales się wysokiej klasy specjalista w tej dziedzinie . Gratulacje . Niestety pisząc ze wyżarzanie jest mitem kłócisz się z faktami . Każdy kto mial do czynienia z obróbka na maszynach detali spawanych i niewyżarzonych zna to z autopsji . Możesz wierzyć albo nie . Nie myl rowniez naprezen spawalniczych z rozszerzalnośćą cieplna . Bo w pierwszym przypadku mówimy o bledach mierzonych nawet w milimetrach a w drugim przy wymiarach jakie osiagaja maszynki są zedu mikronów i rzeczywiście są pomijalne w konstrukcjach amatorskich .

scandruk pisze:
ja powiem tak, jako iż W OGÓLE nie znam sie na obróbce metalu postanowiłem zadzwonić do znajomego który w jakiś sposób zajmuje się obróbką metalu (proszę nie traktować go jako experta) i powiedziałem o tematyce CNC (w skrócie) i chęci budowania maszynki z metalu (spawaniu w domowym zaciszu) Powiedział mi że wyżarzanie nie ma wogóle wpływu na pozbycie się naprężeń w spawach a jedynie można zmienić właściwości stali (zmiękczyć ją itp itd) Powiedział że konstrukcje metalową najlepiej wykonać z jednolitej stali (elementów grubuch) pospawać dokładnie i zastosować różne wzmocnienia na naprężenia i potem całość splanować, sfrezować czy jak to tam sie nazywa. Konstrukcja stalowa spawana amatorsko zawsze będzie minimalnie pracować (tak stwierdził) Ale nie rozmawiałem z nim o jakie wartości będzie się to wszystko odkształcać itp. Może są to wartości o które nie warto się spierać. Nadmienie tylko że kolega nie buduje maszyn CNC tylko buduje hale stalowe, stąd i może nie do końca się z nim dogadałem (rozmawiałem z nim może z 5 minut, więc na pewno do końca nie był w stanie wszystkiego sie odemnie dowiedzieć i dał mi odpowiedz na moje zadane lamersko pytania?)

Chcę uzyskać konkretną odpowiedz a nie w stylu - "no u mojej babki z dziada pradziada wujka stryjecznego bratanek..." :mrgreen:

znalazłem takie pojęcie:

Wyżarzanie odprężające - przeprowadzane w temperaturach pomiędzy 400÷500°C. W tych temperaturach stop zyskuje znaczną plastyczność, co umożliwia usunięcie wewnętrznych naprężeń (powstałych podczas krzepnięcia odlewu lub spoiny) poprzez zamienienie ich na odkształcenia plastyczne.

NIE MYLCIE PODSTAWOWYCH PRAW FIZYKI Z WYŻARZANIEM KONSTRUKCJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............. WYŻARZANIE KONSTRUKCJI TO MIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WYZARZA SIĘ KONSTRUKCJE W CELU UPLASTYCZNIEMIA METALU A NIE ZLIKWIDOWANIU NAPRĘŻEŃ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostatnio zmieniony 16 mar 2008, 10:00 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#35

Post napisał: Bbuli » 15 mar 2008, 21:10

Scandruk-clipper7 wyjaśnia wszystko!Jeśli nie ma znaczenia różnica w temperaturze przemian krystalicznych i pozbywania się naprężeń to...ręce opadają.Ja nie jestem geniuszem ale na drugi dzień oceniam konstrukcję.Jeśli to żle to bardzo proszę powiedz mi jak długo powinienem czekać z pomiarem i decyzją czy dalej walić młotem czy złomować detal.Może powinienem wleżć do kibla i przeprosić ramę?
Bez ironii- proszę powiedz jak powinienem postąpić. (a rama 2mm skręcona)

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#36

Post napisał: Piotrjub » 16 mar 2008, 04:15

Może to brutalne ale z głupotą sie nie walczy, czasami człowiek się z nią pogodzi. Czasami oglądam konstrukcje takie że wyżarzanie jej również nie pomoże i wtedy można sie zgodzić że szkoda czasu na ten proces. Dyskusje są fajne ale pamiętam głos starego konstruktora który na moja prośbę aby innemu konstruktorowi pomógł rozwiązać problem odpowiedział "Panie Piotrze co mu można pomóc jeśli on uważa że wszystko wie najlepiej" . Uczenie sie to też sztuka.


scandruk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 64
Rejestracja: 02 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: Wieś

#37

Post napisał: scandruk » 16 mar 2008, 07:15

moim zdaniem proces wyrzażania nic nie wnosi do konstrukcji wykonywanej "domowym sposobem" a swoje zdanie wypowiedziałem po tym jak rozmawiałem z ludzmi którzy mają większe pojęcie odemnie a nie na podstawie doświadczenia praktycznego. Może oni mnie wprowadzili w błąd. Dziwi mnie tylko fakt że nikt nie potrafi udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie odnośnie wartości odkształceń a wszyscy upierają się przy tym wyżarzaniu... Swoją drogą widze że poziom ludzi udzielających tu wypowiedzi jest dość wysoki jak i zapewne ich wiedza w tym temacie...
Wodzu pisze:Zamiast robić CNC weż kamień i patyk zwiaż razem i pi***olnij sobie w głowe.

Piotrjub pisze:Dyskusje są fajne ale pamiętam głos starego konstruktora który na moja prośbę aby innemu konstruktorowi pomógł rozwiązać problem odpowiedział "Panie Piotrze co mu można pomóc jeśli on uważa że wszystko wie najlepiej" . Uczenie sie to też sztuka.

nie uważam iż bym wiedział wszystko, ale chciałbym uzyskać konkretną odpowiedź na konkretne pytanie - jesli nie ma konkretnej odpowiedzi to oznacza że rzecz nie jest do końca jednoznaczna i oczywista.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#38

Post napisał: Piotrjub » 16 mar 2008, 08:23

ty kolego nic nie rozumiesz dalej. Weź sobie jakieś książki poczytaj sobie. Robiłem kiedyś stanowisko badawcze do badania naprężeń - nie wszystko można obliczyć. Spawasz coś pomijam że dużo też zależy od spawacza i sposobu przeprowadzania tej czynności, następnie chcesz obrobić tak przygotowana konstrukcję (wiercisz otwory, robisz podebrania, kanałki, planujesz powierzchnię itp.) po takiej obróbce zmieniasz naprężenia jakie wystąpią w zrobionej konstrukcji - zacznij sobie obliczać jakie naprężenia miałeś w profilach stalowych (jest to nie realne bo nie znasz technologi ich wykonania), jakie głębokie kanaliki będziesz robił i w którym miejscu, zresztą jak byś wykazał odrobinę zainteresowania i poczytał forum to np. znajdziesz mój post gdzie pisałem że w profilu stalowym wyciąłem odpowiedni zamierzony kształt i odkształcenie w samym profilu po tej operacji wyniosło ponad 5mm . A twoje pytanie "Dziwi mnie tylko fakt że nikt nie potrafi udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie odnośnie wartości odkształceń a wszyscy upierają się przy tym wyżarzaniu..." sam sobie udziel odpowiedzi , dodatkowo możesz udzielić odpowiedzi na pytanie o experta który buduje hale stalowe "Konstrukcja stalowa spawana amatorsko zawsze będzie minimalnie pracować (tak stwierdził)" aby podał jakieś konkretne przykłady spawania NIE amatorskiego gdzie konstrukcja stalowa nie będzie minimalnie pracować . .......... a zresztą wisi mi spieranie sie z expertem od hal stalowych - ciekawe czy na świecie zlikwidowano proces nitowania bo zastąpiono go profesjonalnym spawaniem bez naprężeń. Spawaliśmy łyżkę od koparki czy konstrukcje dachu nawet mi przez myśl nie przeszło aby rozważać wyżarzenie tego.
W googlach pod tematem wyżarzanie konstrukcji znajdziesz tyle informacji , poczytaj może warto.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#39

Post napisał: clipper7 » 16 mar 2008, 09:39

skoti pisze:clipper7 napisał/a:
To nie mój cytat !
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#40

Post napisał: skoti » 16 mar 2008, 10:01

clipper7, juz poprawilem . Przepraszam za pomylke .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”