DECKEL MAHO DMU 60T - Mill Plus v320 bazowanie serwa wymiany narzędzia

Jak zbazować ramie wymiany narzędzia w DMU60T 1997r. Mill Plus v320

Dyskusje o frezarkach typu Deckel

Autor tematu
arcusb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2023, 22:19

DECKEL MAHO DMU 60T - Mill Plus v320 bazowanie serwa wymiany narzędzia

#1

Post napisał: arcusb » 23 kwie 2024, 09:45

Witam,

kupiłem niedawno Deckel Maho z 1997r. Maszyna przyjechała z Austrii i miała zamienione osie Z z Y. Próbując śledzić dokumentacje po niemiecku udało mi się te osie zamienić, ale jak to bywa w życiu coś musiało pójść nie tak. Pozycje bazowe po zamianie osi nie do końca były prawidłowe... stół nie obniżył się wystarczająco i drzwiczki do magazynu narzędzi nie mogły się otworzyć. Po zmianie stałych maszyny nie sprawdziłem czy jest te drzwiczki się otwierają no i serwo poruszające chwytakiem uderzyło w te drzwiczki i się zatrzymało.

Frezarka podczas próby zbazowania osi XYZ wyświetla błędy
E323: tool changer in undefined position
E302: Tool changer arm not centered
Obrazek
Obrazek

Nie znalazłem żadnego info o wejściu w jakiś tryb serwisowy dla tak starego millplusa, nowsze wersje mają możliwość wpisana hasła przy podglądzie IO jednak tutaj nie ma o tym mowy.

Serwo które napędza chwytak to INDRAMAT MKD 041 B-144-KP1. Sterownik serwa DKC 1.1-030-3. Sterownik serwa nie ma żadnych błędów i wyświetla sygnał "bb" - Ready to operate.
Czytając o tym serwie podłączyłem się oprogramowaniem DriveTop. Odblokowując hamulec zewnętrznym zasilaniem ustawiłem serwo na pozycji, która widnieje jako bazowa ale to nie pozwoliło na bazowanie całej maszyny. Nie znalazłem możliwości, aby z poziomu DriveTop mógł przeprowadzić bazowanie, wygląda tak jakby tylko ustawiało się parametry i co najwyżej kasowało błędy.

Czy jest jakiś sposób na bazowanie tego serwa z MillPlusa lub jakikolwiek inny sposób?

Na zdjęciu dolne drzwiczki uderzyły w górną blachę - czerwona kreska.
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

TomaszUrbaniak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2021, 07:44

Re: DECKEL MAHO DMU 60T - Mill Plus v320 bazowanie serwa wymiany narzędzia

#2

Post napisał: TomaszUrbaniak » 26 kwie 2024, 07:36

Witaj posiadam taką maszynę i wiem z doświadczenia że najlepszym rozwiązaniem tego typu problemu jest ustawienie jej w pozycji wyjściowej i wgranie Millplusa od nowa. Zaoszczędzisz czas nerwy i kombinowanie


Autor tematu
arcusb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2023, 22:19

Re: DECKEL MAHO DMU 60T - Mill Plus v320 bazowanie serwa wymiany narzędzia

#3

Post napisał: arcusb » 16 maja 2024, 12:11

Wgranie nowego systemu w tym przypadku nie wiem czy by cokolwiek zmieniło. Tzn. problemem jest urządzenie peryferyjne, które nie wskazuje pozycji bazowej. Z nowym systemem to serwo dalej ma dokładnie taką sama pozycję i w sterowniku nic się nie zmieni, czyli główny system sterujący dalej będzie otrzymywał informację, że nie jest w pozycji.

Wysłałem zapytanie do DMG ale na razie cisza...


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1126
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DECKEL MAHO DMU 60T - Mill Plus v320 bazowanie serwa wymiany narzędzia

#4

Post napisał: Robert_K » 16 maja 2024, 15:07

Zrób zdjęcie maszyny z tyłu. Nie osłon, tylko wymieniacza narzędzia który jest pod nimi. Maszyna woła o jakieś ramię, które jest nie w pozycji, co to za ramię?

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarki Deckel, Maho, Aciera, Abene ”