grblHAL

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: grblHAL

#11

Post napisał: bas01 » 22 kwie 2024, 20:06

ty ,TUXCNC ,mam dla ciebie robotę bo dziwne rzeczy tu opisujesz .
Robota w płytach ,dokładnie ze sklejki ,wymiary płyty 700 x400x230mm.Płyty są klejone [kilkanaście warstw ] w taki sposób aby frez nie musiał dotykać kleju ,wstępnie oberżnąłem ten blok ,ale potrzebuje on freza do zrobienia baz ,potem obszlifuję bałagan po frezie papierem ściernym ,prosta robota ,pokazać ci rysunek ?
Kasę za robotę wysyłam ci najprzód i ten blok z płyt ,co ty na to ?


nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1796
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: grblHAL

#12

Post napisał: drzasiek90 » 22 kwie 2024, 22:29

tuxcnc pisze:
22 kwie 2024, 19:50
Weź się wreszcie ode mnie odpieprz.
Jak Kuba Bogu...

Jestem realistą. Mam gdzieś czym sie zajmujesz, natomiast podejrzewam jak to się skończy.
Ty to robisz w ramach zajęcia czasu więc nie przeliczasz poświęconego czasu na jakąkolwiek wartość.
99% ludzi budujących maszyny CNC nie chce się bawić jak ty, więc żadne tego typu rozwiązanie które przedstawiasz nie sprawdzi się, dopóki nie będzie gotowca który po prostu od strzała działa.
Tyle i aż tyle.

Ja nie jestem przeciwnikiem nowych rozwiązań - sam też nie mam specjalnego interesu w tym aby to negować. Ale przedstawiasz te experymenty jako alternatywę dla gotowych rozwiązań a to nie prawda.
Ale należy rozdzielić grubą krechą eksperymentalną zabawę od budowy maszyny w konkretnym celu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: grblHAL

#13

Post napisał: tuxcnc » 24 kwie 2024, 19:49

Powiem Wam szczerze, że już miałem ochotę sobie odpuścić.
Otóż jest rzeczą normalną, że nie można mieć wszystkiego na raz, i pewne ustawienia blokują inne. No na przykład nie można mieć dwóch różnych sygnałów na tym samym pinie - niby oczywiste...
Ale wszystko jest w porządku, jeśli to się odbywa jawnie i jest udokumentowane...
Chodzi konkretnie o tokarkę i G33.
Za żadną cholerę nie byłem w stanie tego uruchomić.
Nie jest problemem, że to ma działać tylko na STM32F4. Black Pill 411 kosztuje w Chinach 20 PLN, do tego potrzebny jest ST-link za 10 PLN i można działać. Także wyjścia/wejścia 3,3 V nie są wielkim problemem, można kupić gotowe płytki z transoptorami czy ULN2803, też groszowe sprawy.
Problem jest wtedy, kiedy ludzie się chwalą że im działa, nawet filmy kręcą z fizyczną tokarką która toczy fizyczne gwinty, a Ty dostajesz błąd 20 (nieobsługiwany kod) i nie wiesz dlaczego...
Trochę przejrzałem kod źródłowy, nie bardzo wiem jak to działa, bo czytanie cudzego kodu to prawdziwa męczarnia, ale pewne punkty zaczepienia znalazłem.
Otóż błąd 20 może oznaczać dowolnie wszystko, bo autor używa go wtedy, kiedy nie ma lepszego pomysłu, albo nie ma czasu dopisać nowego, co sprowadza się do dodania jednej linii w odpowiednim pliku...
Mam też wrażenie, że coś w kodzie jest ostro przekombinowane i G33 kłóci się z PID wrzeciona.
Ja nie twierdzę, że na prawidłowo skonfigurowanej tokarce jedno z drugim nie będzie współpracować, ale na moim stanowisku testowym bez fizycznej tokarki za żadną cholerę działać nie chciało...
W każdym razie ten kaleki enkoder z tylko jedną fazą jest używany i do gwintowania i do stabilizacji obrotów wrzeciona, a ten konkretnie kod 20 oznacza, że PID nie działa, a nie że G33 jest nieobsługiwane.
Nawiasem mówiąc, autorzy grblHAL mają wielkie ambicje doprowadzić do pełnej kompatybilności z LinuxCNC, 0czywiście w granicach rozsądku i możliwości mikrokontrolera.
Tak więc G33.1 jest w planach, tylko cholera wie jak sobie chcą poradzić z jednofazowym enkoderem i wywalaniem błędu kiedy wrzeciono się fizycznie nie obraca (nie chodzi o M3 czy S, co by było sprawą oczywistą, tylko o pomiar prędkości obrotowej enkoderem). W G33.1 jest nawrót, czyli moment w którym wrzeciono stoi i trzeba uruchomić procedurę G33 w drugą stronę. Oczywiście nie ma też mowy o czekaniu aż się wrzeciono rozkręci...
Jak na mój gust musi się to zakończyć napisaniem tego fragmentu kodu od nowa, i trzeba mieć tylko nadzieję, że autorom będzie się chciało...
Wróćmy jednak do tego co jest obecnie.
Ponieważ PID kłócił mi się z G33, to zamówiłem sobie w internetowym generatorze firmware bez obsługi PWM wrzeciona (Spinndle on/off).
Ponieważ pozbyłem się tych kretyńskich błędów związanych z PID, udało mi się uruchomić G33, ale nie pytajcie jak, bo sam nie wiem...
Oprócz skompilowania właściwego firmware trzeba jeszcze ustawić kilka parametrów $ i mieć trochę szczęścia...
Jeszcze raz podkreślam, że nie twierdzę, że w innej konfiguracji działać nie będzie, ale mi to się nie udało.
Z dobrych wieści, oprócz G33 działa też G76, czyli jest całkiem dobrze...
W załączniku jest ten firmware dla STM32F411, który udało mi się zmusić do gwintowania, ale jak pisałem, trzeba go jeszcze skonfigurować po wgraniu do mikrokontrolera, co jest opisane w dokumentacji.
firmware.tar
(190 KiB) Pobrany 14 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: grblHAL

#14

Post napisał: tuxcnc » 25 kwie 2024, 17:53

Coś tam jednak jest bardziej popieprzone...
Gwintowanie działa, ale na M5, natomiast na M3 wywala błąd.
Sygnał udający enkoder jest podłączony na stałe i nie zależy od stanu programu czy BlackPill, czyli błąd musi być w programie...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1796
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: grblHAL

#15

Post napisał: drzasiek90 » 25 kwie 2024, 20:09

Jak ci się nawet chce walczyć z cudzymi błędami...

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: grblHAL

#16

Post napisał: tuxcnc » 25 kwie 2024, 20:28

drzasiek90 pisze:
25 kwie 2024, 20:09
Jak ci się nawet chce walczyć z cudzymi błędami...
Chyba mi się odechciało.
Tę tokarkę z filmów steruje grblHAL, ale na procesorze MSP432P401R.
Tego, że będzie działać na STM32F411 nikt nie obiecuje.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1796
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: grblHAL

#17

Post napisał: drzasiek90 » 25 kwie 2024, 21:42

Noto może do 4 razy sztuka...
A tak poważnie, to trzeba być realistą.
Można się pobawić, można potestować jeśli ktoś ma czas i lubi. Ale jak się buduje maszynę po to aby ją mieć i używać a nie po to aby tylko budowac, to nie ma czasu ani ochoty na takie eksperymenty.
To tak jakbyś budował dom i sam produkował zaprawę i wylewał bloki zamiast kupić gotowe bloki, gotową zaprawę i murować. Tłumacząc, że tak będzie taniej.
Kiedyś tak się robiło, bo dostęp do materiałów był ograniczony. Teraz jest wszystko gotowe i dostępne.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: grblHAL

#18

Post napisał: tuxcnc » 26 kwie 2024, 17:09

drzasiek90 pisze:
25 kwie 2024, 21:42
Noto może do 4 razy sztuka...
A tak poważnie, to trzeba być realistą.
Można się pobawić, można potestować jeśli ktoś ma czas i lubi. Ale jak się buduje maszynę po to aby ją mieć i używać a nie po to aby tylko budowac, to nie ma czasu ani ochoty na takie eksperymenty.
To tak jakbyś budował dom i sam produkował zaprawę i wylewał bloki zamiast kupić gotowe bloki, gotową zaprawę i murować. Tłumacząc, że tak będzie taniej.
Kiedyś tak się robiło, bo dostęp do materiałów był ograniczony. Teraz jest wszystko gotowe i dostępne.
Po jasną cholerę tak zrzędzisz?
Myślisz, że to komuś w czymś pomoże?
Kod na STM32F411 prawie działa.
Ja wiem, że prawie robi dużą różnicę, no ale podsumujmy:
1. G33 działa na M5 a powinien na M3 - to może być nawet głupia literówka, tylko nie mam pojęcia gdzie tego szukać.
2. G33 nie zadziała kiedy wrzeciono stoi - wystarczy zablokować procedurę sprawdzenia tego warunku, tylko też nie wiem gdzie. Tu akurat to jest kompletny debilizm, bo i tak nie zadziała z zupełnie innego powodu. Otóż G33 sprawdza najpierw czy idą impulsy fazowe z enkodera, po czym i tak czeka na indeks i jeśli go w określonym czasie nie dostanie, to wywala błąd - czyli sprawa klasycznie przekombinowana...
3. Gdyby ktoś miał wrzeciono włączane ręką i nie korzystał z M3/M5, to może używać istniejącego kodu do gwintowania, zarówno G33, jak i G76.


ARMed
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 17 lut 2024, 07:58
Lokalizacja: PL

Re: grblHAL

#19

Post napisał: ARMed » 26 kwie 2024, 17:20

Chyba warto na githubie zapytać?

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: grblHAL

#20

Post napisał: tuxcnc » 26 kwie 2024, 17:23

ARMed pisze:
26 kwie 2024, 17:20
Chyba warto na githubie zapytać?
Pewnie że warto, tylko trzeba to tak zrobić, żeby zrozumieli pytanie...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”