Formaty rysunkowe

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1241
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Formaty rysunkowe

#11

Post napisał: bear » 24 kwie 2024, 13:33

JacekBelof pisze:Słowo klucz, a w zasadzie zwrot "nie powinno" - nie oznacza, że nie można, po prostu preferuje się inne rozwiązania, ale jeżeli nie ma innego wyjścia..

Dokładnie, jedyne co trzeba to stosować się do norm związanych z bezpieczeństwem bo reszta to wolna amerykanka.




upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Formaty rysunkowe

#12

Post napisał: upadły_mnich » 24 kwie 2024, 22:04

Pisałem: normy się zmieniają. Dziś nie ma strzałki jaka była bo w programach CAD po prostu nie da się dawnej strzałki narysować z automatu. Tak samo z formatami chociaż tu bym się upierał. A4 w pionie czy poziomie? Wypracowanie w A4 na maturze w poziomie napiszcie. Można? Czemu nie. Korespondowałem z doktorem który twierdził, że znak ⌀ obecnie nie trzeba stosować jeśli z rysunku wynika że jest okrąg. Proste, tylko jak się dorwie normę "tolerancję kształtu i położenia" to wychodzi, że można wpakować się w kłopoty.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1241
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Formaty rysunkowe

#13

Post napisał: bear » 24 kwie 2024, 22:16

upadły_mnich pisze:Czemu nie. Korespondowałem z doktorem który twierdził, że znak ⌀ obecnie nie trzeba stosować jeśli z rysunku wynika że jest okrąg. Proste, tylko jak się dorwie normę "tolerancję kształtu i położenia" to wychodzi, że można wpakować się w kłopoty.

Jakie kłopoty? Stosowanie norm jest DOBROWOLNE, przestrzeganie ich często poprawia czy ułatwia komunikację ale w żadnym wypadku nie są one obowiązkowe.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Formaty rysunkowe

#14

Post napisał: kamar » 25 kwie 2024, 06:37

upadły_mnich pisze:
24 kwie 2024, 22:04
Wypracowanie w A4 na maturze w poziomie napiszcie. Można? Czemu nie.
Argument żaden. Wypracowanie na maturze pisałem na poziomym A3 dla wygody złożonym na pół :)


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1250
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Formaty rysunkowe

#15

Post napisał: rc666 » 25 kwie 2024, 12:39

upadły_mnich

Stosowanie norm jest dobrowolne ale do momentu kiedy będziesz produkował części np. do silników samolotowych.
Wtedy spróbuj działać bez norm ISO albo ASME.
Nawet gdybyś robił dla siebie, to i tak po pewnym czasie będziesz miał problem
upadły_mnich pisze:Korespondowałem z doktorem który twierdził, że znak ⌀ obecnie nie trzeba stosować jeśli z rysunku wynika że jest okrąg. Proste, tylko jak się dorwie normę "tolerancję kształtu i położenia" to wychodzi, że można wpakować się w kłopoty.


Ciekawe, dam ci rysunek wałka bez " ⌀ ".
Co zrobisz? Ja bym zrobił wałek o przekroju trójkąta i to równoramienny. :D :D :D
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Formaty rysunkowe

#16

Post napisał: upadły_mnich » 25 kwie 2024, 22:43

rc666 pisze:Ciekawe, dam ci rysunek wałka bez " ⌀ ".
Co zrobisz? Ja bym zrobił wałek o przekroju trójkąta i to równoramienny. :D :D :D

Nie o tym pisałem. Przeczytaj jeszcze raz. I nie ja to wymyśliłem bo w rysunku jestem konserwatystą.
Dlatego twierdzę, że A4 zawsze w pionie.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Formaty rysunkowe

#17

Post napisał: tuxcnc » 26 kwie 2024, 05:18

upadły_mnich pisze:
25 kwie 2024, 22:43
twierdzę, że A4 zawsze w pionie.
Twierdzić to sobie możesz nawet że Ziemia jest płaska...
Znasz na to jakąś normę?
No bo jak nie ma normy, to nie ma zasady.
Chyba że twierdzisz też, że jest obowiązek przestrzegania nieistniejących norm...

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Formaty rysunkowe

#18

Post napisał: JacekBelof » 26 kwie 2024, 11:27

tuxcnc pisze:Znasz na to jakąś normę?
PN-EN ISO 7200:2007 (w/g ANSI dopuszczalne jest poziome, to dlatego programy CAD na to pozwalają).

PS. Tak. Z ciekawości postanowiłem "odrobić zadanie domowe"
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Formaty rysunkowe

#19

Post napisał: tuxcnc » 26 kwie 2024, 14:48

JacekBelof pisze:
26 kwie 2024, 11:27
tuxcnc pisze:Znasz na to jakąś normę?
PN-EN ISO 7200:2007 (w/g ANSI dopuszczalne jest poziome, to dlatego programy CAD na to pozwalają).

PS. Tak. Z ciekawości postanowiłem "odrobić zadanie domowe"
Nie mam zamiaru kupować normy żeby się dowiedzieć czy masz rację, ale coś mi tu nie pasuje:
IEC/ISO 7200: 2007

Dokumentacja techniczna wyrobu - Pola danych w tabliczkach rysunkowych i nagłówkach dokumentów.
Niniejsza norma określa pola danych stosowane w tabelkach rysunkowych i nagłówkach dokumentacji technicznej produktu. Jego celem jest ułatwienie wymiany dokumentów oraz zapewnienie kompatybilności poprzez zdefiniowanie nazw pól, ich zawartości oraz ich długości (liczby znaków). Obejmuje zarówno ręczne, jak i komputerowe prace projektowe i ma zastosowanie do wszelkiego rodzaju dokumentów dla wszystkich rodzajów produktów we wszystkich fazach cyklu życia produktu i we wszystkich dziedzinach inżynierii. Zawiera pola danych istotne dla zarządzania dokumentami, ale nie zawiera pól dotyczących określonych obszarów technologicznych lub wymagań produktowych. Obsługuje wzajemne wykorzystywanie i ponowne wykorzystywanie dokumentów.


Autor tematu
Dativecase
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 13 maja 2023, 00:32

Re: Formaty rysunkowe

#20

Post napisał: Dativecase » 27 kwie 2024, 15:05

Dziękuję za wasze posty - nie spodziewałem się że temat wywoła dość dużą dyskusję. Resumując po przeczytaniu argumentów ja jednak opowiadam za tym aby nie korzystać z A3pion i A4 poziom. Istotnie w dalszym ciągu firmy archiwizują jeszcze dokumentację w wersji papierowej (oraz klienci oczekują jej od dostawców np, maszyn) a rysunek powienien być łatwo identyfikowalny - zatem ramka rysunku powinna być na dole po wpięciu do segregatora/teczki A4

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”