Rozwiertak nastawny

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#21

Post napisał: Armstec » 03 maja 2016, 03:25

IMPULS3 pisze:
Coś nowego! :)
bo lider 2000+ postów nie zna ? wez korbowód z panewkami wału i (bez wału) i zmierz srednice wew wzdłuż i w poprzek
Dokładnosc roznicy rozmiarów panewek fragment katalog honda z przed 30 lat (akurat taki mam) skok co 0,008mm niemożliwe ! Ciekawe jakie teraz bedzie " no tak ale..."
Obrazek

IMPULS3 pisze:
dokładnie tak jest
Nic konkretnego nie napisales jedynie zamieszanie robisz. Skoro nie znasz tematu, sam autor pisał że tulejkę kupuję się uniwersalną do rozwiercenia we wlasym zakresie i pokazał nawet serwisówke o której wspomnialem z limitami wymiarów jak wykonac taką operacje i nawet człowieka który tym sie zajmuje.

Ja się juz poddaje Lidery mnie nie aprobują nie bede uważał na kazde slowo i przecinek do ktorego mozna sie przyczepic,
mam nadzieje ze autorowi cos podpowiedzialem bo mialo byc 0,5mm a jest obecnie dokladniej wedlug serwisowki



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#22

Post napisał: pukury » 03 maja 2016, 08:16

witam.
nie masz co się burzyć i napinać.
pisaliśmy o 2 różnych sprawach .
oczywiście że istnieją tabele grup selekcyjnych i do panewek i do tłoków.
ale tu pisaliśmy o główce korbowodu od ciągnika c330 .
co innego z panewkami wylewanymi stopem łożyskowym a co innego z panewkami walcowanymi.
panewki wylewane podskrobiesz - walcowane nie.
Kol. znalazł kogoś zajmującego się tym na co dzień i będzie miał zrobione.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#23

Post napisał: IMPULS3 » 03 maja 2016, 09:16

Armstec pisze:bo lider 2000+ postów nie zna
Kolejny co go to boli. :)...

Armstec pisze: wez korbowód z panewkami wału i (bez wału) i zmierz srednice wew wzdłuż i w poprzek
Mierz co chcesz, im dokładniej tym większe błędy wymierzysz. :) A poważnie to wiesz jak się regeneruje stopy korbowody? Widziałeś aby ktoś tam robił owal? Film powstaje w trakcie pracy a nie przez to ze zrobisz sobie owal. Panewki to blacha stalowa z wylewką, i też nie jest to kształt doskonały. To ze się robi rózne pary selekcji wymiarów to też nic nowego, natomiast chciałbym zobaczyć jak ktoś dotrze korbowód odo tysięcznych milimetra. :) Pewnie wszędzie tak robią, niestety nie mialem okazji zobaczyć w zakladach remontowych, nas szczęście i bez tych tysięcznych silniki pracują. :)

Wyluzuj, teoretycznie zrobisz każdy wymiar, a praktycznie to ile zakadów zagwarantuje Ci taką obróbkę?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#24

Post napisał: CFA » 03 maja 2016, 11:03

Armstec pisze:napisalem setnej , jak moze to ew tys... jak mu sprzet pozwala
setke chyba nie trudno nawet dokladniejsza suwmiarką nie rozumiem w czym problem?
na mikrometze dokladnosc pomiaru _+ pare tysiecznych to niby jakis problem też ?
Zmierzyłeś coś kiedyś w realu? :-)


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#25

Post napisał: Areo84 » 03 maja 2016, 13:18

Armstec pisze:
Dokładnosc roznicy rozmiarów panewek fragment katalog honda z przed 30 lat (akurat taki mam) skok co 0,008mm niemożliwe ! Ciekawe jakie teraz bedzie " no tak ale..."

Tak , tak , tylko że tu chodzi o stary, niskoobrotowy silnik do ciągnika C 330, a nie do hondy która już od długiego czasu lubuje się w silnikach wysokoobrotowych. Pomijąc już fakt że dokładność wykonania silników japońskich już przed wieloma laty była nader wysoka.

Klasycznie w takich silnikach prawidłowy luz sworznia w tłoka w główce korbowodu to 0,01-0,04mm. Sworzeń pewnie będzie nowy szlifowany na zero (to też przydałoby się pomierzyć). Według rysunku, który zamieścił autor tematu tą główkę ma rozwiercić na 38 mm +0,010 do +0,022, więc ma praktycznie setkę tolerancji przy tej operacji. Rozwiertakiem nastawnym da się zrobić i się robi, ale wymaga wprawy.

Rozwiercać trzeba po wciśnięciu w korbowód i jak koledzy pisali wcześniej tu bez odpowiedniego prowadzenia rozwiertaka problemem będzie uzyskanie współosiowości z otworem w stopie korbowodu. Więc z łapki raczej będzie lipa.

Kolejna sprawa że z tej średnicy 37,5mm trzeba zdjąć te 0,5mm. W przypadku tulei zwiniętych z blachy pokrytej stopem łożyskowym, brązem itp grubość tej warstwy to właśnie kilka dziesiątych mm, więc może być klops.

Także lepiej dać to do kogoś kto się tym zajmuje i zrobi to dobrze.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#26

Post napisał: pukury » 03 maja 2016, 13:47

witam.
da się i z łapki - tylko odpowiednio .
kluczem jest dokładanie wióra - dociągasz i lekko popuszczasz - a nie odwrotnie.
podobnie jak z centrowaniem czegoś tam w planszajbie.
swoją drogą dziwią mnie te akrobacje :shock:
ale widać jest jakiś powód.
oczywiście jak Kol. napisał - nie ma mowy o rozwiercaniu tulejek walcowanych .
nie ma z czego.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#27

Post napisał: Armstec » 03 maja 2016, 16:47

No pany na etapie na jakim cytujecie nie było jeszcze wiadomo nawet o którą dokładnie panewke chodzi ani do jakiego silnika czy ferrari czy kosiarki

zamiarem moim było by wyperswadowac autorowi ze nie jest to wlasnie robota na ot tak sobie rozwiercic pół milimetra tylko ze są scisle okreslone limity tolerancji znacznie precyzyjniejsze niz jedna cyfra po przecinku które producent zawsze podaje w katalogach czy serwisówkach i tak trzeba to wykonac a nie pi x oko

i nie spinam się , ale nie jest miłe jak ktos zwraca uwagę w arogancki sposób jak by ilosc postow dawala co najmniej tytuł doktorski, moge sie czasem pomylic ale zalezy mi na pozytywnym rozwiązaniu problemu a nie zeby byc nieomylnym ponad innymi. Zastanowcie sie czasem jak taka dyskusja jest odbierana z drugiej strony


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#28

Post napisał: IMPULS3 » 03 maja 2016, 17:43

Armstec pisze:No pany na etapie na jakim cytujecie nie było jeszcze wiadomo nawet o którą dokładnie panewke chodzi
Armstec pisze:aha sorry ty mowisz korbowod a ja o wale korbowym zmyliła mnie ta srednica duza pomyslałem ze chodzi o te dwie połówki na połaczeniu wału z korbowodem
Armstec pisze:ale nie jest miłe jak ktos zwraca uwagę w arogancki sposób
Jak piszesz głupoty to nic nie poradzę. To ze coś wyczytasz w katalogach to nie oznacza ze ktoś zrobi obróbkę z dokładnościami do 0.001mm. Owszem, można tylko że koszt będzie duży. A druga sprawa to właśnie przez takie "porady" jakiś klient komuś zrobi złą reklamę bo właściciel zakładu go zwyczajnie wyśmieje za tolerancję jakiej oczekuje.
To forum techniczne i pisanie co by się chciało powinno się zgadzać z tym co się da zrobic a nawet bardziej jak się to robi.


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#29

Post napisał: Armstec » 03 maja 2016, 18:08

nigdzie nie pisałem ze ma byc dokladnie co do jednej tysięcznej !

tylko ze podają to w takich jednostkach, tolerancje 0,01 można zapisac jako 10tysiecznych
co nie oznacza że cos co jest zapisane w tysiecznych ma byc zrobione co do jednej tysiecznej
a o to sie czepiasz i wmawiasz głupoty bo sobie sam dorobiles teorie , wyrywasz z kontekstu dla jej poparcia

kolega wyzej napisał : 38 mm +0,010 do +0,022, więc ma praktycznie setkę tolerancji

tez uzyl takiego zapisu jakos nie oznacza to że ma byc co do jednej tysiecznej, jakos on bez problemu to rozumie


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#30

Post napisał: IMPULS3 » 03 maja 2016, 18:52

Armstec pisze:a o to sie czepiasz i wmawiasz głupoty bo sobie sam dorobiles teorie , wyrywasz z kontekstu dla jej poparcia
Nie wyrywam z kontekstu tylko cytuję selektywni to co jest ważne w dyskusji, np.
Armstec pisze:
setke chyba nie trudno nawet dokladniejsza suwmiarką nie rozumiem w czym problem?

na mikrometze dokladnosc pomiaru _+ pare tysiecznych to niby jakis problem też ?
Gdzie Ty odczytujesz na mikrometrze te parę tysięcznych? Suwmiarka która mierzy do setki to powiedziałbym że jest bardzo dokładna a nie "dokładniejsza suwmiarka".
Mam wrażenie że coś żeś gdzieś przeczytał czy zobaczył i teoretyzujesz. Poza tym ewidentnie na początku miałeś na myśli rozwiercanie panewek na wale (też cytowałem) więc nie ściemniaj że nie wiesz o co chodzi. Owal w panewkach czy ich mocowaniu też nie wiem skąd Ci się wziął. Może opiszesz jak to robią? :) Więc te teorie zachowaj dla siebie, bo jak ktoś zacznie to czytać i uwierzy to marne opinie czekają okoliczne zakady co takich rzeczy nie widziały. :)

I jeszcze jedno. Spotykam się dość często z tym że ludzie wiedzą jak to prawie wszystko co metalowe jest hartowane, jak to stal zagraniczna jest super-hiper, jak to kawałek wałka wyciągniętego z jakiejś starej maszyny też jest naj- nie to co stal dzisiejsza itd. itp.... To właśnie przez tworzenie takich mitów w necie a póżniej jakiś czytelnik ma wiedzę niemalże kosmiczną, skoda tylko że nie jest ona do końca prawdziwa.
Koniec tej głupowatej dyskusji i robienia z panewki problemu kosmicznego, poza tym odwracasz kota ogonem bo napisałeś bzdury i teraz głupio.Pa, pa,

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”