Import modelu z Rhino do Heeks'a POMOCY!!!

Rhino 3D

Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

Import modelu z Rhino do Heeks'a POMOCY!!!

#1

Post napisał: bioli68 » 30 maja 2013, 15:21

Witam,
Powoli kończę moją frezarkę i oglądam się za jakimś oprogramowaniem. Zgodnie z podpowiedziami kolegów wybór padł na Rhino. Bardzo zgrabny program, który spełnia moje oczekiwania w 100%. Pobrałem sobie wersję testową, obejrzałem tutoriale, poćwiczyłem trochę i polubiłem pracę z nim. Niestety dotarłem do momentu, który sprawił, że wycofałem się z zakupu tego pakietu (a praktycznie już robiłem przelew za licencję). Tak się zraziłem, że wycofałem się i nie dotykałem Rhino przez prawie 3 miesiące, ostatnia nadzieja we forum.

Generalnie to chciałem używać Rhino do generowania projektów 3D podobnych do kadłubów statków z powycinanymi z boku literkami i wzorkami. Rhino ma łatwy interfejs, jest proste i ładnie generuje to co mnie interesuje. W skrócie - robię sobie obrys kadłuba z góry oraz widok z boku. Następnie wybieram opcje "Wyciąganie po 2 krzywych" i wszystko hula jak marzenie. Mam już na ekranie to co mnie interesuje. Teraz próbuje eksport do Heeks'a i wszystko się wiesza. W pierwszym momencie pomyślałem, że się pluje o jakieś niepozamykane powierzchnie i poszedłem innym torem.

Potrzebowałem mocowanie do silnika do osi X. Wygląda ono mniej więcej tak (specjalnie dołożyłem pod spód podstawkę ponieważ próbowałem już wszystkiego....):
Obrazek

Po tym jak mam już moją część, eksportuję ją do STEP'a, klikam na:
Obrazek

i wybieram format zapisu:
Obrazek

i takie opcje eksportu:
Obrazek

Uruchamiam Heeks'a, importuję mojego STEP'a. Zaznaczam powierzchnie, którą chcę obrabiać. Podświetla się ona na zielono, klikam prawy przycisk myszy i wybieram Make a sketch from face:
Obrazek

W tym momencie wszystko wisi. Muszę na sztywno za pomocą 3 klawiszy wyłączać program.
Próbowałem na kilku komputerach oraz na kilku wersjach Heeks'a (Linux i Windows). Wszędzie jest dokładnie to samo. Szkoda, bo Rhino jest całkiem spoko i cena za licencję (1000 zł dla nauczyciela) mi też odpowiada.

Zdarzyło mi się już kilka razy, że przy pierwszym uruchomieniu, zaraz po instalacji Heeks nic się zawieszało. Robiło sketch'e ale tylko do momentu pierwszego wyłączenia. Po ponownym uruchomieniu ponownie wszystko się wiesza.

Bardzo proszę o pomoc, być może ktoś miał podobny problem. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 30 maja 2013, 16:08

Witam
Możemy zrobić to tak. Zapisz ten rysunek jako plik pdo rhino 4 (3dm) a potem mi go wyslij na pw. Ja zrobie stepa i odeśle. A Ty sprawdzisz czy się zawiesza. Tylko ten plik zapisz nie importuj.

robert


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 31 maja 2013, 00:50

Z tego co piszesz, to to raczej wina Heeks´a a nie Rhino.
Nie znam Heeksa, tylko film o nim kiedyś widziałem, ale tą kostkę z rysunku to bym eksportował do DXF i wyciął kształty na odpowiednie głębokości.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 31 maja 2013, 18:55

Ja bym jeszcze spróbował w ten sposób aby ten plik przerobić na g-cody do heekasa tylko musisz powiedzieć jaki to jest postprocesor. Wtedy zrobie plik a Ty zaimportujesz i zobaczysz jaki bedzie efekt.

robert


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

#5

Post napisał: bioli68 » 01 cze 2013, 21:02

Zrobiłem tak:
1) zainstalowałem FreeMILL
2) otworzyłem pliki z Rhino
3) wygenerowałem ścieżki i nic się nie wiesza
Wynika stąd, że Rhino gryzie się z Heeks.

Próbowałem też obejść problem w Heeks.
Udało się ugryźć STEP'a z Rhino5 ale tylko poprzez opcje sketch + attach, co w 90% mi wystarczy.

Szkoda, że Rhino5 nie dogaduje się z HEEKS. Być może Rhino4 było by lepsze. Ale z drugiej strony kupować starszą wersję tylko po to aby się dogadała z darmowym HEEKS'em to trochę bez sensu.

Do tej pory pracowałem z FreeCAD'em. Wszystkie wygenerowane STEP'y bez żadnych dodatkowych opcji i czarów działały od strzała. Ta część, którą pokazałem wyżej na zrzutach po narysowaniu i eksporcie do STEP'a bardzo ładnie się obrabiała.

kubus838 napisał:
Ja bym jeszcze spróbował w ten sposób aby ten plik przerobić na g-cody do heekasa tylko musisz powiedzieć jaki to jest postprocesor. Wtedy zrobie plik a Ty zaimportujesz i zobaczysz jaki bedzie efekt.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie. Myślałem, że zapomniałem o jakiejś opcji podczas generowania STEP'a. Być może zabawa z generowaniem G-kodów by pomogła ale to trochę za dużo roboty. Szkoda ponieważ byłem i jestem zafascynowany Rhino, jego prostotą, bogatym menu i łatwością obsługi. Poczekam trochę na kolejne wersję HEEKS'a i może wtedy się uda.

kubus838 oczywiście zasłużony punkt.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 01 cze 2013, 21:27

Nie dokońca tak jest. Zrobiłeś element w rhino a g-cody we freemill-u czyli uzyłeś cam-a darmowego z pewnymi wadami (tak mi powiedziano). Najlepiej zrób ta tak: narysowana bryłe w rhino "przepuść" przez rhinocam i dopiero sprobuj wyfrezować. Jezeli nie masz rhinocama to powiedz jakiego postprocka uzywasz i jaki masz frez a ja ci przygotuje plik z g-codami i wtedy zobaczysz jak zachowa się program. A później wyfrezuj i sprawdź wymiary.

robert

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Import modelu z Rhino do Heeks'a POMOCY!!!

#7

Post napisał: tuxcnc » 01 cze 2013, 21:57

bioli68 pisze:Zdarzyło mi się już kilka razy, że przy pierwszym uruchomieniu, zaraz po instalacji Heeks nic się zawieszało. Robiło sketch'e ale tylko do momentu pierwszego wyłączenia. Po ponownym uruchomieniu ponownie wszystko się wiesza.
Ja też mam złe doświadczenia z tym programem.
Nie ma się czemu dziwić, to program rozwijany wyłącznie przez autora, przy takim stopniu skomplikowania cud że w ogóle działa.
Ja swoje problemy obszedłem "sposobem", teraz już nie pamiętam jak to było, ale czegoś tam nie można było zrobić po zapisaniu i ponownym wczytaniu pliku.
Jakieś elementy chyba znikały i trzeba było coś tam utworzyć i skasować, żeby się znalazły z powrotem.
Tak czy inaczej jest to mocno niedopracowany program, ale za darmo, więc trzeba się cieszyć jak się coś uda i nie narzekać gdy nie wyjdzie.

.


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

#8

Post napisał: bioli68 » 07 cze 2013, 13:14

To co proponujecie zamiast HEEKS'a?

Rhino jest dla mnie OK. Maszyną steruje LinuxCNC. Muszę zamienić HEEKS'a na coś co będzie generowało trochę lepiej, najlepiej darmowe. No chyba, że jest coś sensownego i w miarę taniego (max. 1000zł) do zastosowań amatorskich.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rhino 3D”