Strona 1 z 1

Rhino problem

: 11 kwie 2012, 14:18
autor: kubus838
Witam
Od kilku dni zaczołem się bawić z rhino 4. Jednak wyszedł mi pewien problem - Rysuje sobie bryłę/sześcian 50mmx50mmx50mm w rhino zapisuje plik jako stl. Potem otwieram freemill ustawiam jednostki miary jako milimetry, improtuje plik z sześcianem oczywiscie wymiary są zachowane w milimetrach, ustawiam ścieżkę freza i zapisuje plik jako AXYZ. Potem eksportuje do step2cnc i równiez pokazują się prawidłowe wymiary oprocz czasu obrobki, bo czas obróbki to 2500 minut. Kiedy maszyna zaczyna obrobiać to widać, że w dalszym ciągu nie są zachowane wymiary. Dlatego mam pytanie co trzeba ustawić w rhino 4 aby te wymiary zostaly zachowane? Wiem, że w corelu trzeba ustawic tzw. "jednostki ploterowe" ale w rhino nie wiem. Prosze o pomoc rhino dopiero sie uczę a w dokumentacji którą posiadam tego nie mogę znaleźć


robert

: 11 kwie 2012, 18:15
autor: Pawel Pawlicki
Nie jestem pewien czy to problem z Rhino jest. Twój workflow wyglada nastepująco:
Rhino->stl->freemill->step2cnc->frezarka. Nie wiem czemu akurat stl'a uzywasz (o ile dobrze pamiętam freemill wczytuje natywne pliki z Rhino) ale problemy moga być na każdym etapie tego łańcucha.
Piszesz, że wymiary są zachowane, a potem że "w dalszym ciągu nie są zachowane". To na jakim etapie gubią się wymiary?

: 11 kwie 2012, 18:27
autor: kubus838
STl-a używam bo tak mi koledzy podpowiedzieli. Ale tak jak mówisz rhino(stl)+freemill(xyz)+stepcnc+frezarka. Żeby było śmiesznie to rhino i fremill pokazują prawidłowe wymiary program do obsługi frezarki też. Za to podczas frezowania wymiary się "gubią" i element wychodzi większy. Ostatnio narysowałem kulę o średnicy 10mm, rhino wskazał prawidłowy wymiar, fremill równieź pokazał kule o średnicy 10mm, step wskazał też kulę o średnicy 10mm a średnica kuli podczas symulacji wyszła 520mm.

robert

: 11 kwie 2012, 20:24
autor: Bbuli
Musisz przejechać ręcznie np.100mm patrząc na wyświetlacz programu sterującego dowolną
osią.Zapewne oś przesunie się znacznie więcej.Winę ponosi zła ilość kroków na obrót wpisana do programu.

: 11 kwie 2012, 22:22
autor: kubus838
Bbuli pisze:Musisz przejechać ręcznie np.100mm patrząc na wyświetlacz programu sterującego dowolną
osią.Zapewne oś przesunie się znacznie więcej.Winę ponosi zła ilość kroków na obrót wpisana do programu.
Witam

Tak też zrobilem. Ustawiłem oś x w pewnym punkcie zaznaczyłem pisakiem na kartonie i ręcznie przesynołem ją o 100 "jednostek" na skali osi "x" i wyszło prawidłowowo czyli 100 na 100.


robert