Ustawianie głowicy

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
kris76
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 27 kwie 2009, 18:54
Lokalizacja: Gdańsk

Ustawianie głowicy

#1

Post napisał: kris76 » 02 lip 2009, 22:44

Witam
Mam problem z maszyną QT8 Mazak T32-2 ponieważ jest przestawiona głowica rewolwerowa (około 0,5 mm powyzej osi). I jest problem z wierceniem i gwintowaniem gwintownikami. Wydaje mi się że maszyna miała poważną kolizję. Jeśli ma ktoś wiedzę na ten temat to proszę o pomoc.



Tagi:


Medeag
Posty w temacie: 5

#2

Post napisał: Medeag » 03 lip 2009, 00:52

Kolizji wcale nie musiała mieć maszyna , wystarczy że była dość intensywnie użytkowana .
Prawie każdą głowicę się ustawia - od czoła głowicy ( od strony wrzeciona ) są śruby nie ma kołków głowica jest przykręcona tylko śrubami ( śruby to coś w rodzaju bezpiecznika ) do ustawienia osiowości , trzeba je popuścić i ustawić głowicę czujnikiem do uchwytu ( otworu ) od wytaczaka lub wiertła - czujnik z przystawką magnetyczną mocujesz na wrzecionie i głowicą zjazd na X0 . Trzeba jeszcze sprawdzić czujnikiem czy głowica jest prostopadła do osi Z.
Prosta sprawa i nie zapomnij bazować na nowo narzędzia

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#3

Post napisał: CNCRob » 05 lip 2009, 02:09

Medeag pisze:Kolizji wcale nie musiała mieć maszyna , wystarczy że była dość intensywnie użytkowana .
Prawie każdą głowicę się ustawia - od czoła głowicy ( od strony wrzeciona ) są śruby nie ma kołków głowica jest przykręcona tylko śrubami ( śruby to coś w rodzaju bezpiecznika ) do ustawienia osiowości , trzeba je popuścić i ustawić głowicę czujnikiem do uchwytu ( otworu ) od wytaczaka lub wiertła - czujnik z przystawką magnetyczną mocujesz na wrzecionie i głowicą zjazd na X0 . Trzeba jeszcze sprawdzić czujnikiem czy głowica jest prostopadła do osi Z.
Prosta sprawa i nie zapomnij bazować na nowo narzędzia
wybacz kolego ale bzdury piszesz o jakich mało, chyba, że używasz samych duzych wierteł i nie ważna jest dla ciebie dokładność, powiedz, że po takim ustawieniu możesz wiercić wiertłami 0,2mm... do ustawiania głowic służą trzpienie, które mocuje się zamiast oprawki w gniazdo nr 1 na głowicy. całą głowice regulujesz na długości 100-150mm w zależności od osi jaką ustawiasz. bez DTR'ki maszyny się raczej nie obejdzie, masz tam napisane momenty dokręcania śrub kluczem dynamometrycznym, wystarczy, że czasem jedną śrubę trochę przeciągniesz a cała regulacja ucieka. głowicę można ustawiać w trzech pozycjach, których pomiarów dokonałeś? warunek podczas regulacji to dobry czujnik zegarowy (mikronowy i setkowy) oraz perfekcyjna podstawa bez najmnijeszego luzu. jeśli masz przesunięcie jedynie w osi X to nic nie odkręcasz, przestawiasz ją jedynie programowo.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Medeag
Posty w temacie: 5

#4

Post napisał: Medeag » 05 lip 2009, 10:14

"jeśli masz przesunięcie jedynie w osi X to nic nie odkręcasz, przestawiasz ją jedynie programowo" - programowo to się raczej Y ustawia , bo na Mazaku i tak pewnie używa sonde do pomiaru narzędzi - więc po co zmieniać X parametry.
Wiem ,że do ustawienia głowicy służą trzpienie.Podałem prosty sposób ustawienia głowicy i nie musisz kolego się czepiać. U mnie i tak ustawia to servis, ale w Polsce sam ustawiałem ( używałem palcowy czujnik mikronowy ) i też były ok, ale co prawda nigdy nie wierciłem z głowicy wiertłami 0,2mm.(co innego z oprawki napędzanej.)

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#5

Post napisał: CNCRob » 05 lip 2009, 11:46

Medeag pisze:programowo to się raczej Y ustawia
więc myślisz, że jak ma przestawiony X to będzie siedział przy maszynie trzy dni i ręcznie na śrubach ustawiał oś? skadś ty takie wiadomości nabrał? ustawiałem już wielokrotnie głowice i robiłem to nie raz razem z serwisantami, którzy mnie na początku tego uczyli, o twoim sposobie słyszę pierwszy raz. ustawiałeś kiedyś w ten sposób? ile czasu zajęło tobie przestawienie całej głowicy na śrubach?
Medeag pisze:Podałem prosty sposób ustawienia głowicy i nie musisz kolego się czepiać.
akurat podałeś najgorszy możliwy sposób, wiesz dlaczego? jak w ten sposób sprawdzi pochylenie głowicy? założe się, że nie jest ona jedynie przestawiona w osi X a jest na 100% pochylona, co sprawdzi jedynie na trzpieniu.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
kris76
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 27 kwie 2009, 18:54
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: kris76 » 05 lip 2009, 13:09

Głowica jest za wysoko , przy planowaniu jak zjeżdzam do zera w osi X zostawia materiał o srednicy 0,4 mm więc jest za wysoko. Ustawiałem to w ten sposób: czujnik magnetyczny przymocowałem do wrzeciona w gniazdo od wiertła wstawiłem trzpień i poluzowałem śruby tak jak napisał kolega MEDEAG. Idealnie to pewnie nie jest ale bardzo pomogło . Faktycznie jest tak że jak za mocno dokrecisz jakąś śrubę to ustawianie ucieka. Dziękuję Wam za odpowiedź i pomoc.


Medeag
Posty w temacie: 5

#7

Post napisał: Medeag » 05 lip 2009, 19:05

W ten sposób ustawiałem głowicę do 30 min- bez servisu , bez wałków - trzpieni, potrzebna tylko przystawka magnetyczna z czujnikiem zegarowym co jest na każdym warsztacie. Prostopadłość głowicy sprawdzałem na czole głowicy i " tak też można ".Koszty żadnego servisu, sposób nie najlepszy i nie najdokładniejszy , ale też tak można .
Kolega Kris 76 ma maszynę ze sterowaniem T32-2 QuickTurn8 , czyli maszyna około +15 lat i nie sądzę ,żeby toczył jeszcze w mikronach.
"jak w ten sposób sprawdzi pochylenie głowicy? założe się, że nie jest ona jedynie przestawiona w osi X a jest na 100% pochylona, co sprawdzi jedynie na trzpieniu"
Zgoda tego nie sprawdzi , ale QT8 to mała maszynka.
Oś Y servis mi częściej ustawia niż oś X, u mnie jak schodzi z osi to zazwyczaj oś Y nawala- a mam Matrixa strerowanie.

[ Dodano: 2009-07-05, 19:32 ]
W mazak oś X się nie przestawia w parametrach bo oś X I oś Z ma zero w "home position"- czyli na bazowaniu a os x=0 do wiercenia trzeba znaleść albo z sondy albo czujnikiem i w bazowaniu narzędzia ( wiertła ) wpisujesz korekte - Ale to wiedzą osoby , które pracują na mazakach.

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#8

Post napisał: rafalxfiles » 05 lip 2009, 20:31

Tak to jest co serwis to co innego mówią..
Jeżeli chodzi o X to zmienia się w parametrach maszynowych jego położenie chociaż by po to, żeby gdy zakładasz wiertło to nie szukać za każdym razem osi narzędzia.. i tak np w mazaku qtn200 X fabrycznie jest na pozycji -400.. opisywanie wiertła na sondzie wcale nie musi być tak dokładne..
Jeszcze dodam od siebie, że podstawa magnetyczna przyklejona do wrzeciona to trochę lipa.. lepiej dorobić sobie coś i zaciskać czujnik w szczękach..


Medeag
Posty w temacie: 5

#9

Post napisał: Medeag » 05 lip 2009, 22:31

Możesz mieć np. X na -400 ( u mnie -17.76246")ale jak nie masz osi Y - Bo oś Y przy zmianie parametrów zmienia i X (zmieniając położenie Y , oś X nadchodzi do kąta osi C ) więc u mnie to lipa i za każdym razem szukanie nowego X=0 .Sondą nigdy nie ustawiałem x=0 za dużo kombinacji , ale za kazdym razem czujnikiem.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#10

Post napisał: CNCRob » 06 lip 2009, 00:24

Medeag pisze:Sondą nigdy nie ustawiałem x=0 za dużo kombinacji , ale za kazdym razem czujnikiem.
kolego czy aby napewno masz pojęcie o tym co piszesz? ustawiasz oś X programowo a później kalibrujesz sonde, proste i bezproblemowe. piszesz jakby to była jakaś kosmiczna rzecz a to są podstawy...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”