Strona 1 z 1

Roztaczanie wiertłem

: 19 sty 2017, 08:33
autor: Janaszioom
Witam.wiem że po wierceniu wiertłem płytkowy można tym wiertłem powiększyć otwór. Możecie panowie napisać jak to zrobić? Jak napisać na to program Mazatrol Matrix Nexus

: 19 sty 2017, 13:11
autor: tabak
Nie znam się za bardzo na tokarkach, ale przypuszczam, że tak jak każdym wytaczakiem. Pamiętać trzeba o odpowiednim ustawieniu płytki peryferyjnej względem materiału.
Pozdro

: 19 sty 2017, 15:10
autor: mag999
Przypuszczam że wiertło chodzi na x0 więc trzeba się podnieść o ile tam chcesz i napisać ruch w g1. Ewentualnie na drugim korektora zbazowac zewnętrzna płytkę i toczyć

: 19 sty 2017, 17:39
autor: cnc86
Ja to robilem w prosty sposob,opisujesz wiertlo jako wytaczak i jedziesz. W miekkich materialach toczylem w ten sposob nawet frezami dwupiorowymi...Cykl toczenia opisujesz tak jakbys toczyl wytaczakiem.

: 20 sty 2017, 08:33
autor: Janaszioom
Jaką grubość skrawaniem mogę dać na takim wiertłe fi 22?

: 20 sty 2017, 18:27
autor: cnc86
Heh..troche ogolnikowe pytanie, zalezy jaki material chcesz toczyc , jakim wiertlem itd..

: 20 sty 2017, 20:19
autor: jasiu...
to ja może trochę z praktyki.

Nie da się toczyć wiertłem!

Teoretycznie wydaje się, że można, tylko że geometria zarówno płytki, jak i wiertła do tego się nie nadaje. Teoretycznie można zablokować wiertło w takim położeniu, w którym płytka będzie odpowiednio ustawiona. No właśnie, tylko czy każde sterowanie umożliwia zatrzymanie wrzeciona w określonej pozycji kątowej - właśnie to jest możliwe w niektórych frezarkach i tokarkofrezarkach. Czasem wykorzystywane przy np. dłutowaniu. Chodzi o najczęściej M19. W innych maszynach masz możliwość zatrzymania w tylko jednej określonej pozycji (jak do wymiany narzędzia) wtedy musisz pokombinować, jaki to kąt i pod takim kątem odsunąć wiertło, żeby płytka była prostopadła do płaszczyzny tak wytaczanej. I niby wszystko w porządku, tylko po co takie kombinacje, jak płaszczyzna i tak wyjdzie do niczego. Bo będzie psikać przez wiertło, a płytka będzie brać na sucho. Naprawdę lepiej pomyśleć o najprostszym, choćby nastukiwanym (z nożykiem ustawianym do czujnika i blokowanym śrubką) wytaczadle.

: 21 sty 2017, 06:43
autor: mag999
Jeśli na tokarce wiercisz składakiem to zewnętrzna płytka powinna być w osi i mozna roztaczac.

https://youtu.be/dhlztaJd5aE

: 21 sty 2017, 09:03
autor: cnc86
Dokladnie tak jak na filmie, nawet uzywalem tych samych wiertel sandvika...probowalen tez toczyc frezami dwupuorowymi ale tylko w miekkich materialach, wtedy tak jak kolega wspomnial ostrze zbierajace ustawialem w osi, najprosciej to zrobic w taki sposob zeby ostrze bylo na srodku czujnika sondy pomiarowej jesli maszyna sonde posiada ale autor pisal o matrixie wiec napewno maszyna wyposazona w toola..
Jasiu zgodze sie tez troche z toba ze metoda taka sobie ale proby robienia czegos wiertlem wynikaly bardziej z tego ze przy pewnych robotach nie bylo czym robic bo szef zalowal na.narzedzia i trzeba bylo kombinowac..

: 23 sty 2017, 07:52
autor: Janaszioom
Chciałbym się nauczyć sam dla siebie. Niestety nie posiadam zamkniętej oprawki więc wiertło jest chłodzone podobnie jak wytaczak. Wiele razy słyszałem że można roztaczać wiertłem. I to mnie zaciekawiło i nikt poza wami nie potrafił mi tego wytłumaczyć.Maszyna posiada sondę. Materiał w jakim Wierce to stal, zazwyczaj miękka. Dzięki panowie za pomoc.