Wiercenie na Mazaku

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
Janaszioom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2013, 14:48
Lokalizacja: WLKP

Wiercenie na Mazaku

#1

Post napisał: Janaszioom » 18 paź 2016, 20:03

Witam sytuacja wygląda tak iż z firmy zwolniła się większość doświadczonych pracowników, 4 miesiące temu przeniesiono mnie na maszyny mazak nexus 250 II oraz DMG NEF 600, Z Fanukiem nie mam większych problemu ponieważ pracowałem dwa lata na maszynach z tym oprogramowaniem, lecz mazak to trochę inna bajka i nikt mi nie potrafi sensownie odpowiedzieć na pytania odnośnie wiercenia na Mazaku, które brzmią następująco

Co to jest pierwsza głębokość wiercenia ?
Redukcja głębokości wiercenia?
Najmniejsza głębokość ?
Oraz typy wiercenia, o co tu chodzi ?
#0 WIERC OTWSLEPY
#1 ODWIOROW OTWSLEPY
#3 ROZWIERC OTWSLEPY
#4 ODWIOROWY OTWSLEPY

Jak opisywać narzędzia ? chodzi mi tutaj o podawanie kątów itp, tego również nikt nie potrafi mi powiedzieć.
Noże to standardowe do planowania oraz wytaczania na płytkę W,toczenie zewnętrzne płytka trójkątna.
Jakie parametry dobrać do wierteł płytkowych fi od 22-30, a jakie do wierteł ostrzonych ?

Pisząc program na maszynie nie mam zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, co bardzo mi to utrudnia, a chciałbym nauczyć się prawidłowo nastawiać maszyny. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, mam tylko 2,5 roku doświadczenia w zawodzie poza szkołą.



Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 19 paź 2016, 11:11

Na przykladzie..
Wiercisz otwor 100 mm
dasz pierwsza glebokosc wiercenia np 30 mm
redukcja glebokosci wiercenia 10mm
najmniejsza glebokosc wiercenia 5mm
To maszyna wywierci Ci 30mm wycofa sie (w zaleznosci jaki wybierzesz cykl #0 czy #1 czy #2) albo przed material albo kawalek i kolejne wiercenie bedzie glebokosc wiercenia minus redukcja.. czyli 30-10 = 20mm czyli dalej wywierci Ci na 50 mm gleboko (30 mamy z 1 strzala.. ) i znowu odjedzie i dalej kolejne wiercenie bedzie 20mm minus 10mm to daje 10 mm czyli znowu wywierci na 10mm gleboko czyli na 60mm i wyjedzie zeby zlamac wiora.. kolejne wiercenie 10mm minus 10mm bylo by zero.. ale jako ze mamy minimalna glebokosc wiercenia 5 mm to maszyna wywierci 5 mm czyli dalej na 65 i pozniej juz wg minimalnej glebokosci bedzie po 5 mm dziubac.. czyli 70, 75,80.. az do 100mm
To drugie o co pytasz to jest rodzaj cyklu czyli jak ma wyjezdzac z materialu i jak ma lamac wiora.. o ile dobrze pamietam (na mazaku juz z 4 lata nie robilem)
#0 - wyjezdza z wiercenia posowem G1
#1 - wyjezdza na G0 i jak lamie wiora to odjezdza tylko ok 0.2 mm (ustawiane w TPC)
#2 - wyjezdza na G0 i jak lamie wiora to wyjezdza przed material.
#3 i #4 musisz sobie w ksiazce zobaczyc bo zadko uzywalem i nie pamietam.
P.S. jak zauwazyles nie mam polskich znakow..


Autor tematu
Janaszioom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2013, 14:48
Lokalizacja: WLKP

#3

Post napisał: Janaszioom » 19 paź 2016, 13:38

Dzięki wielkie kolego. Teraz jest to dla mnie dużo jaśniejsze. Niestety nie mam żadnej książki. Podpowie ktoś jeszcze jakie parametry. Oraz które ustawienia wybierać do wiertł płytowych i ostrzonych? Wiem tyle że płytkowe muszą wiercić jednym ciągiem.


Autor tematu
Janaszioom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2013, 14:48
Lokalizacja: WLKP

#4

Post napisał: Janaszioom » 25 paź 2016, 18:16

Koledzy, O co chodzi z literami przy opisywaniu noża ? A.B,C itd ?

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#5

Post napisał: rafalxfiles » 25 paź 2016, 23:14

A ty masz matrixa??
Chodzi o to żeby odróżnić narzędzie..
narzędzie 1A to inne narzędzie niż 1B.. :) a np jak masz maszynę z osią Y i przeciwwrzecionem możesz zechcieć opisać na jednym miejscu np 4 narzędzia.. dwa do toczenia na wrzecionie głównym przestawione w osi Y i dwa do toczenia na przeciwwrzecionie.. i co wtedy zrobisz?? Dajesz sobie A,B.. itp :)

Co do poprzedniego pytania.. wietrła płytkowe wiercą jednym ciągiem.. to samo z węglikowymi.. węglikowymi na płytki itp.. można łamać wióra poprzez mały odjazd do tyłu (0.3mm)
Wyjazdu pełnego używa się dla wierteł z HSS


Autor tematu
Janaszioom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2013, 14:48
Lokalizacja: WLKP

#6

Post napisał: Janaszioom » 26 paź 2016, 10:02

Tak. Jest to Mazatrol Matrix Nexus z 2005 roku. Czym się różni w programie średnica zewnętrzna podświetlana na różowo. Od tej nie podświetlonej, oraz planowanie?

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: rafalxfiles » 04 lis 2016, 10:40

Sory ale nie mam dostepu na codzien do mazaka wiec z glowy nie wszytko pamietam.. podeslij jakies foto..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”