Błąd Fusion 640M

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

Błąd Fusion 640M

#1

Post napisał: tabak » 06 paź 2016, 14:14

Witam.
Chciałbym Was ostrzec przed błędem który występuje w tytułowym sterowaniu.
1. Zatrzymujemy program czerwonym guzikiem (nie resetujemy).
2. Blokujemy pulpit kombinacją klawiszy MF1 oraz softkey Blokuj Masz.
3. Idziemy na przerwę
4. Po przerwie wciskamy start (zielony guzik) zapominając odblokować pulpitu.
I co się dzieje. Otóż posuw narzędzia jest ZERO natomiast na pulpicie widać że kolejne linie kodu są wywoływane, cyferki na licznikach się zmieniają. Operator skapował się że nie odblokował pulpitu, odblokowuje pulpit i wtedy maszyna wykonuje sobie niezamierzony ruch, najczęściej łamiąc narzędzie. Wydaje mi się, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w maszynie za 1mln PLN i więcej. Proszę użytkowników tych sterowań o sprawdzenie czy u Was też jest możliwość zaistnienia takiej sytuacji. Czekam na odpowiedź

Pozdrawiam



Tagi:


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#2

Post napisał: tabak » 30 lis 2016, 09:33

^^
Czy ktoś pracujący na Fusion 640 jest w stanie sprawdzic mi zachowanie maszyny???
Pozdrawiam


cnc_busines
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 27 gru 2016, 23:00
Lokalizacja: szerzyny

#3

Post napisał: cnc_busines » 27 gru 2016, 23:13

Cześć,

To nie błąd, już tłumacze dlaczego.
1. Zatrzymujemy program czerwonym guzikiem (nie resetujemy). - prawidłowo
2. Blokujemy pulpit kombinacją klawiszy MF1 oraz softkey Blokuj Masz. - prawidłowo, brawo dla świadomego operatora
3. Idziemy na przerwę - prawidłowo, przerwa rzecz święta
4. Po przerwie wciskamy start (zielony guzik) zapominając odblokować pulpitu. - tu podstawowy błąd operatorów.

Zadanie kombinacji klawiszy MF1+blokuj maszynę jest zablokować maszynę przed niechcianym ruchem podczas nieobecności operatora przy obrabiarce, np. sytuacja opisana powyżej, ale jest to jedynie blokada fizycznych ruchów a nie przyciskania guzików i symulacji środowiska maszyny. Dla przykładu gdy przełączysz się w ruchy ręczne i ruszysz guziorem Y+ to zobaczysz na pulpicie ruch osi Y ale fizycznie maszyna się nie ruszy i nic złego się nie stanie.
W mojej prywatnej opinii nie jest to błąd z tego chociażby względu że dodatkowo w mazakach masz opcje blokowania osi podczas biegu programu na sucho, blokujesz oś Z, a wszystkie inne "chodzą" (na 5-ciu osiach), być może to jakieś rozwinięcie tej funkcji (są to tylko moje domysły). Z doświadczenia spotkałem się z tym na sterowaniu 640M, matrix, matrix II nexus.
Zatem wątpię aby to był błąd (celowe działanie producenta), jedynie nieuwaga operatora który uważa że maszyna za milion ma myśleć za niego.
Możesz sobie spróbować zablokować maszynę za pomocą wspomnianych guziorów i wymienić narzędzie w trybie MDI (zobaczycie w tedy na monitorze i zakładce status NC, jak maszyna wczytuje kody, rusza osiami i zwalnia zacisk wrzeciona obracając ATC shifter) ale w rzeczywistości nie wykona żadnego ruchu.
Jak Ci mało to pogmeraj w parametrach maszyny, tam się da zmienić praktycznie wszystko, od języka sterowania, przez kolor poszczególnych okienek do bardziej zaawansowanych opcji (opisy znajdziesz na anglojęzycznych stronach o tematyce CNC)
Mazaki to super maszyny, ale nie można stworzyć czegoś co będzie myślało za ludzi :P

P.S.
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie programu czerwonym guzikiem i otwarcie drzwi :) (maszyna jest tak jakby zablokowana bo interlock działa)

Generalizując ja zawsze blokowałem maszynę jak na 5-ciu osiach miałem ściągnąć/założyć detal który ważył 200 kg, stół był uchylony a ja obsługiwałem suwnice i starałem się założyć pas lub uchwyt na detal, nie widząc co się dzieje na pulpicie, czy ktoś lub coś (pilot od suwnicy nie uderzy w guzik (złośliwość rzeczy martwych)
Wolałem dmuchać na zimne :)

Pozdrawiam,
Powodzenia :)


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#4

Post napisał: tabak » 05 sty 2017, 13:23

cnc_busines pisze:Cześć,

To nie błąd, już tłumacze dlaczego......
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Klikam +

PozDRo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”