Frezowanie sześciokątu w Mazatrol Fusion 640m

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

Frezowanie sześciokątu w Mazatrol Fusion 640m

#1

Post napisał: BlackMatt » 19 kwie 2016, 20:23

Witam! Uczę się od jakiegoś czasu pracy na Mazatrolu i mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi. Tak więc

Obrazek

a) Proces 6 - tutaj wybrałem prostą kieszeń kwadratową i tutaj mniej więcej rozumiem większość. Mam jedynie pytanie co to są te kąty naroża NA1 NA2 NA3 NA4 ? Mogę dzięki nim ustawić inne kąty dla tej kieszeni niż 90st (próbowałem wpisać inne kąty, niestety "błąd kształtu"?

b) Proces 7 - i tutaj może być ciężko wytłumaczyć o co mi chodzi ale spróbuje :) Tak więc chciałem zrobić 6-kątne wyfrezowanie we wałku (detal w uchwycie 3szczękowym) czyli bazowanie idealnie w środku wałka. Wybrałem kieszeń o dowolnym kształcie i tutaj zaczynają się schody (te linie ze zdjęcia są już nie aktualne, udało mi się zrobić kwadrat, teraz czas na 6- kąt).

Obrazek

Starałem się to zrobić jak na tym poglądowym rysunku czyli:
Najpierw dojazd z bazy/środka wałka do jego ściany
LINIA X-7.5 Y0
Następnie połowa ściany (ściana ma 8,66) czyli o 4,33 do góry
LINIA X-7.5 Y4.33
I tutaj jest mój problem. Musiałbym wyliczać jakoś te pkt następnych wierzchołków, ale coś mi się tak wydaję, że da się to zrobić inaczej bo po coś w końcu są te wektory i można podać kąt. TERAZ PYTANIE DO KTÓREGO DĄŻYŁEM: Czy mogę od tego pkt X-7.5 Y4.33 następne linie poprowadzić pod konkretnym kątem o jakąś daną wartość, czyli w tym przypadku 60st i długość boku 8.66 i JAK TO ZROBIĆ. Mój problem polega zapewne na tym, że nie wiem po co są te wektory (I i J) i gdzie dać znak zapytania aby uzyskać efekt taki jaki chcę.

Z góry dziękuje za każdą pomoc.

PS Mam pytanie jeszcze tego rodzaju - Czy mogę stworzyć linie po łuku o konkretnym promieniu, w tym sterowaniu? Powiedzmy że chciałbym stworzyć coś bardziej skomplikowanego w przyszłości niż sześciokąt bądź kwadrat.



Tagi:

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

Re: Frezowanie sześciokątu w Mazatrol Fusion 640m

#2

Post napisał: djronin » 25 kwie 2016, 04:01

BlackMatt pisze:Mam jedynie pytanie co to są te kąty naroża NA1 NA2 NA3 NA4?
Gdy najedziesz na NA1 lub NA2..3..4 masz do wyboru C (chamfer - faza, ścięcie) lub R (radius - promień) te dane okreslają zachowanie podczas przejscia do kolejnej sciany, krawędzi. możesz zciąć narożniki lub je zaokrąglić. Proponuję Ci wprowadzić wartość R0.3 na wszystkich narożnikach (mniej piłowania krawędzi)
BlackMatt pisze:Musiałbym wyliczać jakoś te pkt następnych wierzchołków, ale coś mi się tak wydaję, że da się to zrobić inaczej bo po coś w końcu są te wektory i można podać kąt. TERAZ PYTANIE DO KTÓREGO DĄŻYŁEM: Czy mogę od tego pkt X-7.5 Y4.33 następne linie poprowadzić pod konkretnym kątem o jakąś daną wartość, czyli w tym przypadku 60st i długość boku 8.66 i JAK TO ZROBIĆ.
tak można to zrobić "na skróty"
Obrazek

znasz p1 znasz p2 w p3 znasz tylko x i kąt czyli y jest niewiadoma zatem wpisujesz znak zapytania w miejscu y i klikasz (już nie pamiętam co dokładnie bo nie widziałem mazatrola od 5 mies :cry: ale chyba przelicz lub sprawdz xy (ten przycisk po prawej)) i wtedy znak zapytania zostanie obliczony. dalej lecisz za ciosem jak na przykładzie.
można zrobić to jeszcze prościej rysując tylko jeden bok i okręcając ale nie wytłumaczę Ci tego bo nie pamiętam co dokładnie wybrać bo nie mam tego przed oczami... :mad:

Kod: Zaznacz cały

        [X]    [Y]    [R/TH]
1 LINIA X-7.5  Y0
2 LINIA X-7.5  Y4.33
3 LINIA X0     ?       30
4 LINIA X7.5   ?      -30
5 LINIS X7.5   Y-4.33
6 LINIA X0     ?      -150
7 LINIA X-7.5  Y-4.33
8 LINIA X-7.5  Y0
WYPEŁNIASZ TYLKO POTRZEBNE POLA!! (NA RYSUNKU WIDZIAŁEM ZE PRÓBOWAŁEŚ WSZYSTKIEGO)

BlackMatt pisze:po co są te wektory (I i J) i gdzie dać znak zapytania aby uzyskać efekt taki jaki chcę.
wektory i j to są współrzędne zawieszenia promienia odpowiednio dla osi x i y. znak zapytania dajesz tam gdzie nie znasz punktu ale musisz podać inne współrzędne z których program sobie przeliczy nieznaną wartość.
BlackMatt pisze:Czy mogę stworzyć linie po łuku o konkretnym promieniu, w tym sterowaniu? Powiedzmy że chciałbym stworzyć coś bardziej skomplikowanego w przyszłości niż sześciokąt bądź kwadrat.
Tak.




Pozdrawiam Artur. :cool:
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

#3

Post napisał: BlackMatt » 03 maja 2016, 20:12

OO dzięki za odpowiedź! Tak się złożyło, że udało mi się to w końcu rozgryźć nie zaglądając tutaj, bez pomocy ale i tak dziękuje za fatygę. Zobaczyłem w inny program, że niepotrzebnie pozaznaczałem wszystko :) Jeśli mógłbyś mi napisać coś apropo tego:
wektory i j to są współrzędne zawieszenia promienia odpowiednio dla osi x i y


Do czego może się to przydać. jak to można wykorzystać? Niestety nie mam książki do tego sterowania i nie mam skąd się dowiedzieć.

oraz:
BlackMatt napisał/a:
Czy mogę stworzyć linie po łuku o konkretnym promieniu, w tym sterowaniu? Powiedzmy że chciałbym stworzyć coś bardziej skomplikowanego w przyszłości niż sześciokąt bądź kwadrat.


Tak.
Jak zrobić taką linię? Kolega mi pokazywał, że robił to w Matrixie jakoś za pomocą opcji odrębnej "programowanie konwencjonalne".

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#4

Post napisał: djronin » 11 maja 2016, 05:29

BlackMatt pisze:Jeśli mógłbyś mi napisać coś apropo tego:
wektory i j to są współrzędne zawieszenia promienia odpowiednio dla osi x i y

Do czego może się to przydać. jak to można wykorzystać?
Z tego co pamiętam to wspominaliśmy o tym przy okazji omawiania problemu z narysowaniem konturu więc może do tego właśnie się to przydaje...
Proponuję Ci naukę podstaw programowania konturu w g-code znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania.
O współrzędnych promieni IJK chyba wszystko już napisano na tym forum dlatego pokażę Ci coś innego: http://bfy.tw/5hRV <--- już chyba będziesz wiedział jak to działa..
BlackMatt pisze:Niestety nie mam książki do tego sterowania i nie mam skąd się dowiedzieć.
Załużmy że masz telefon który ma już 4 lata ja dam Ci do ręki najnowszy model z najnowszą wersją oprogramowania - będziesz umiał wysłać SMS? albo gdy wychodził nowy system Windows to różnił się on tak bardzo od poprzedniego, że trzeba było się go uczyć od początku?? może warto poszukać instrukcji do innych systemów MAZATROL i sprawdzić czy nie będą one pomocne..
BlackMatt pisze:...jakoś za pomocą opcji odrębnej "programowanie konwencjonalne".
To jest programowanie za pomocą g-code - czasami po prostu cykle nie wystarczają i trzeba wtrącić coś od siebie ;)

Pozdrawiam Artur.
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

#5

Post napisał: BlackMatt » 12 maja 2016, 10:23

Jak masz używać sarkazmu, to najlepiej nie pisz nic bo 3/4 posta to śmieć który nic nie pomógł! Po drugie nie wiedziałem że to nazywa się interpolacja kołowa.. mogłeś to napisać bez głupiego sarkazmu... Po trzecie "załużmy" piszemy załóżmy... Po czwarte kąty w szesciokacie ktory podałeś są złe.. Po piąte, wczoraj wszedłem w konwencjonalne i próbowałem coś stworzyć, niestety nie umiem połączyć tego z resztą programu, parę błędów wyskoczyło.. Pytanie trochę mało precyzyjne (mój błąd) ale i odpowiedź mogła być bardziej profesjonalna aczkolwiek nie mam do tego zastrzeżeń - reszta posta z tym sarkazmem mnie szczerze powiedziawszy WKUR..ZYŁA. Chciałem wstawić zdjęcie i się zapytać ale znowu dostanę głupi link do Google.. I ostatnia sprawa! Nie mogę znaleźć żadnego manuala do Mazatrola na necie, jedynie dostępne jest 640T które jak zapewne rozumiesz mało mi się przyda do frezarki.. Jeśli już jesteś taki mądry, to podaj mi źródło takowego manuala! Bo w necie aż się roi od mędrców którzy w każdym temacie piszą pół strony litanii, zamiast dać link albo konkretną wskazówkę. 640T przejrzałem od deski do deski i się nie przydał. Jak zapewne wiadomo, raczej firma Mazak nie pozwoli aby to było tak łatwo dostępne.


Autor tematu
BlackMatt
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 43
Rejestracja: 11 lis 2012, 00:53
Lokalizacja: jest Barack Obama?

#6

Post napisał: BlackMatt » 19 maja 2016, 23:04

Dowiedziałem się jak zrobić frezowanie po łuku, wystarczyło zamiast linii wybrać lewo/prawo przy frezowaniu i wpisać promień + x/y.. I to było takie trudne żeby mi napisać?.. Programowanie konwencjonalne okazało mi się nie potrzebne.. Co do manuala, znalazłem po dłuuugim szukaniu manual na stronie anglojęzycznej i ostatecznie nie dowiedziałem się nic więcej niż wiedziałem.. Wiem już co chciałem się dowiedzieć, więc myślę, że temat można zamknąć. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#7

Post napisał: djronin » 24 maja 2016, 05:45

BlackMatt pisze:Jak masz używać sarkazmu, to najlepiej nie pisz nic bo...
No dobra przepraszam bo rzeczywiście nie pomogłem tym postem.. :neutral:
Co do mojego rysunku to jest on jak najbardziej poprawny bo gdy chcesz puścić linię pod określonym kątem to musisz pamiętać, że zawsze podajesz kąt względem punktu "0"st który jest tak jakby na "godzinie trzeciej" dlatego narysowałem zielone linie pomocnicze i od nich liczysz potrzebny kąt. Dla przykładu linia puszczona pod kątem 90st znajdzie się na godzinie 12 a dla kąta 270st będzie to godzina 6. Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi..

Na koniec przesyłam link do tego co tak ciężko znaleźć.. Fusion 640M (pass: www.cnc.info.pl). Jak będziesz miał pytania odnośnie mazatrola to pisz.

Pozdrawiam.
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”