Grawerowanie malowanej plexi

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
fafaldo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2019, 22:19

Grawerowanie malowanej plexi

#1

Post napisał: fafaldo » 21 kwie 2019, 20:10

Cześć wszystkim! Mam zagwozdkę i mam nadzieję że mi pomożecie :)

Jestem w trakcie projektowania kilku paneli do domowego symulatora lotu. Panele dostępne w internecie są ogromnie drogie więc postanowiłem spróbować wykonać swoje w domowych warunkach (niekoniecznie 100% zgodne z oryginałem jeśli nie wyjdzie). Zatrzymałem się na podświetleniu paneli. Oto efekt jaki chciałbym uzyskać:

Obrazek

Generalnie pomysł jest taki. Taki panel chciałbym wykonać z białej, półprzezroczystej plexi (dobranej odpowiednio żeby ilość przepuszczanego światła była odpowiednia). Następnie chciałbym ją pomalować szarą farbą, najlepiej w spray'u, żeby łatwiej uzyskać równą powierzchnię. Na końcu zlecić jakiejś firmie laserowe wycięcie paneli i wygrawerowanie liter które potem będą podświetlane.

W idei grawer powinien wypalić warstwę farby w miejscu liter, żeby przenikała tylko oryginalna plexa. Z różnych źródeł internetowych wiem że ten plan jest wykonywalny i daje bardzo dobre rezultaty. Zastanawiam się jednak jakiej farby można by użyć, żeby dobrze zeszła podczas grawerowania, nie odpryskiwała itd. Czy ktoś z was ma podobne doświadczenia z grawerowaniem pomalowanej plexi i mógłby coś polecić?

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał




LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Grawerowanie malowanej plexi

#2

Post napisał: LTofik » 23 kwie 2019, 09:22

Nigdy tego jie próbowałem ale coś mi się zdaje, że nue da się laserem "zdjąć farby" bez uszkodzenia plexi...

Awatar użytkownika

DaRo79
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 03 kwie 2009, 19:46
Lokalizacja: Zakrzewo
Kontakt:

Re: Grawerowanie malowanej plexi

#3

Post napisał: DaRo79 » 23 kwie 2019, 09:50

Hej - mam laser do grawerowania plexi - moim zdaniem bez problemu da radę to wykonać przy ustawieniu odpowiednich parametrów - oczywiście jak kolega wyżej napisał - nie da się bez uszkodzenia plexi - w miejscu grawerowania będzie ona miała chropowatą powierzchnię - lecz nie będzie miało to większego wpływu na jakość podświetlenia - moim zdaniem nawet lepiej będzie "oddawała" światło.
Farba nie powinna odpryskiwać ponieważ nie jest to obróbka mechaniczna tylko wiązką plazmy - ja spróbowałbym zwykłą farbą w sprayu i powinno być ok. U siebie jeszcze tego nie próbowałem - musiał bym spróbować i wypowiedzieć się z doświadczeń.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”