Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
marcink76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:57

Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#1

Post napisał: marcink76 » 05 sie 2018, 17:16

Witam,
szukam rozwiązania do cięcia laserem materiału o grubości ~40mm, przy faktycznej grubości cięcia ~6mm. Chodzi o pewnego rodzaju kanapkę z dwóch płyt HDF 3mm i pustą przestrzenią między nimi. Proszę kogoś doświadczonego o poradę:
- czy istnieją soczewki, które dadzą skupioną wiązkę na długości ok. 40mm? z tego co znalazłem to 7,5" daje ok. 40mm, ale nie wiem czy przy tej szerokości plamki sobie poradzi z HDF.
- czy po przecięciu pierwszej warstwy 3mm wiązka nie ulegnie rozproszeniu i będzie wystarczająco skupiona, żeby poradzić sobie z kolejnymi 3mm?
-jeśli osiągalne są soczewki o takiej głębi to o jakich mocach lasera mówimy?

Zaznaczam, że cięcie na dwa przejazdy, z dwóch stron odpada.


Dzięki i pozdrawiam




LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#2

Post napisał: LTofik » 06 sie 2018, 16:05

1)Raczej nie wykonalne zadanie soczewką 7,5 calową.
2)Cale oznaczają odległość do ogniska a nie jego wysokość a to ma znacznie bo:

Przecinanie powinno odbywać się w ten sposób, że ogniskowa jest wycelowana w środek grubości materiału - tam jest największa temperatura a "wysokość" ogniska, jeśli można to tak nazwać po polsku oscyluje w odległości rzędu od jednego do kilku mm.

Jeśli zastosujesz soczewkę np 3 calową to jej "zakres cięcia" wynosi około 5 mm w górę i w dół od ogniska. Powyżej i poniżej energia może być jeszcze niedostatecznie zagęszczona.

Jeśli masz przedmiot wysoki na 40mm to teoretycznie powinieneś tak wycelować jego wysokość względem głowicy aby ognisko - znalazło się w pustej przestrzeni tej kanapki - BEZ SENSU.

3)Prędkości posuwu:
Dla przykładu:
jak tnę HDF 3mm soczewką:
2 cale - około 30mm/s przy 100W tubie
2,5 cala - około 20-25mm/s
3 calowa przednie taki materiał przy prędkości poniżej 10mm/s
Przy 7,5 cala może to być tak mała prędkość, że wręcz bezużyteczna. - to miałoby sens przy jakiś gąbkach, piankach itp.
Mówię tu tylko o przybliżonych prędkościach a nie o sensowności stosowania takiej optyki.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#3

Post napisał: abyss » 06 sie 2018, 23:44

Poważnym problemem może być nie tylko ogniskowa, a usuwanie gazów z przestrzeni "kanapki" które skutecznie pochłaniają promień lasera. Już przy cienkich materiałach komórkowych pojawiają się takie problemy. A tu mowa o zadymionych 40mm. Nawet, jeżeli odciąg działa, to nadal będzie to dodatkowy kłopot.


Autor tematu
marcink76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:57

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#4

Post napisał: marcink76 » 07 sie 2018, 00:26

Tę soczewkę 7,5" wziąłem stąd: http://lasertrotec.blogspot.com/2014/11 ... ednia.html
Stwierdziłem, że skoro poradzi sobie z akrylem 40mm to może do mojego detalu też się nada.

Dzięki za sugestie z gazami i prędkością - to faktycznie może być problematyczne.
Jeszcze jakieś pomysły? Wszystkie będą dla mnie bardzo cenne.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#5

Post napisał: strikexp » 07 sie 2018, 00:58

Wykonalne jest cięcie dwóch płyt oddalonych od siebie. Laser jest rozpraszany przez cięty materiał, powietrze zbytnio na niego nie wpływa o ile wydmuchujesz dym. Kwestia jakiej dokładności potrzebujesz. Musisz zrobić układ który najpierw skupia a potem prostuje laser, Ewentualnie wybrać soczewkę o jak najdłuższej ogniskowej i łyknąć niedokładność.
Pierwszy lepszy obrazek:

Przy soczewce skupiającej chodzi o to żeby ten trójkąt był jak najdłuższy i ciął samym wierzchołkiem. Pewnie już kumasz w czym problem.

Jako ciekawostkę napiszę że amerykanie mają działko laserowe o średnicy 1-3m i zasięgu 700km. To jest k... skupienie, ale może robią to zespołem małych laserów, szczegóły tajne ;)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#6

Post napisał: Majster70 » 07 sie 2018, 12:50

strikexp pisze:Jako ciekawostkę napiszę że amerykanie mają działko laserowe o średnicy 1-3m i zasięgu 700km. To jest k... skupienie, ale może robią to zespołem małych laserów, szczegóły tajne
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Czyli kup sobie ... działo laserowe. Sorki za oftop, ale jak zobaczyłem post strikexp-sa nie mogłem się powstrzymać.
Do moderatora - nie będę miał żalu za usunięcie posta :wink:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#7

Post napisał: koala.g » 07 sie 2018, 13:26

Witam.

Mam chyba soczewkę o odpowiedniej ogniskowej.
Coś namieszałem kiedyś i zamówiłem chyba na 10cm

Aaaa przy okazji jak zakładasz soczewkę wypukłym do dołu do się wydłuża ogniskowa.
Więc można jeszcze trochę więcej wyciągnąć.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#8

Post napisał: strikexp » 07 sie 2018, 13:32

No i przy cięciu profilu kwadratowego itp, ognisko powinno być ustawiane w powietrzu pomiędzy ściankami. W ten sposób uzyskuje się największą dokładność i skupienie. Pierwsza ścianka jest cięta przez zwężający się laser a druga przez rozpraszający, i wtedy równo wychodzi.


Autor tematu
marcink76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:57

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#9

Post napisał: marcink76 » 07 sie 2018, 14:56

O ognisku w środku materiału wiem, ale i tak dzięki :)

koala.g co to za soczewka?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Cięcie laserem 'kanapki' 40mm

#10

Post napisał: abyss » 08 sie 2018, 12:41

marcink76 pisze:
07 sie 2018, 00:26
Jeszcze jakieś pomysły? Wszystkie będą dla mnie bardzo cenne.
Istnieje coś takiego dla laserów CO2 jak beam expanders. To z wiązki równoległej tworzy kolejną równoległą, ale o większej średnicy. Zastanawiam się, czy w twoim bardzo konkretnym wypadku nie warto by się zastanowić na ODWRÓCONYM beam expanderem użytym jako element końcowy optyki. Trochę jak kolimator, ale inaczej technicznie zbudowany. Zobacz to https://www.edmundoptics.com/resources/ ... expanders/
Natomiast od razu zwracam uwagę, że jest to potencjalnie BARDZO NIEBEZPIECZNE i cała maszyna musiała by być zabudowana (nie plexą a stalą - bo potencjalne odbicia z takiego promienia to jak wspomniane "działo laserowe". ("Normalny" promień z CO2 bardzo szybko się rozszerza i przestaje być groźny - tu wiązka niesie cały czas dużą, niemal pełną energię.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”