Odległość dyszy od materiału

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Odległość dyszy od materiału

#1

Post napisał: LTofik » 18 lip 2018, 19:31

Chciałbym porozmawiać na temat który od kilku tygodni chodzi mi po głowie...
A mianowicie:
W mojej maszynie przy używaniu soczewki 2 cale dystans od "wylotu dyszy" znajduje się w odległości 19-20mm (taką płytkę kalibracyjną posiadam dla tej soczewki). W przypadku gdy użyje soczewki 2,5 cala ta odległość wzrasta jeszcze bardziej. W połączeniu z dość leniwym kompresorem oraz średnicą wylotową ponad 4mm daje to w moim odczuciu dosyć słaby strumień który zanim dotrze do ciętej szczeliny rozprasza się na boki....
-Są to dobre parametry dla tej konkretnej głowicy i soczewki (otwór jest dość duży aby pomieścić jeszcze nie skupioną wiązkę)

Zauważyłem, że na filmikach z YT np prezentujących troteca, czy nawet chińskiego Thunder-a wylot głowicy przy cięciu znajduje się dużo niżej - około 5mm od powierzchni materiału, a średnica wylotowa jest znacznie węższa - ponieważ "stożek" głowicy jest dużo dłuższy.

Odnoszę wrażenie, że zawężony strumień mający do pokonania mniejszą odległość powinien lepiej czyścic szczelinę cięcia, oraz mniej okopcać materiał.

Czy ktoś z Was wymieniał sobie dyszę na dłuższą i węższą oraz z mniejszym wylotem i odczuł różnicę?



Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”