Soczewka w CO2 - sposób montażu

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
rsz
Posty w temacie: 1

Soczewka w CO2 - sposób montażu

#1

Post napisał: rsz » 24 kwie 2018, 09:29

Jedni mówią wypukłym do góry, drudzy na odwrót. Ja nie widzę żadnej różnicy w montażu podczas pracy lasera, nie spotkałem się też z jakimiś wytycznymi.

Temat raczej luźny :). Wypukłym do góry czy do dołu? ;)




ynst
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 04 lip 2016, 20:01
Lokalizacja: polska

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#2

Post napisał: ynst » 24 kwie 2018, 09:38

Wypukłym do góry. Choć Pan który sprzedał mi ploter upiera się, że wypukłym na dół heh


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#3

Post napisał: cinematic2 » 24 kwie 2018, 23:46

Temat wiele razy opisywany.
Poprawnie w/g zasad fizyki jest wypukłym do góry. Za moich czasów to było na fizyce w 7 klasie podstawówki. Teraz pewnie w okolicy matury :mrgreen:
Zgodnie ze sztuką mają wszystkie plotery zachodnie i wycinarki laserowe.
U chińczyków jest odwrotnie bo któryś nie wiedział jak ma być, włożył odwrotnie i tak zostało. A wszyscy następni kopiowali jak leci.
Przez to w chińskich maszynach lepiej wkładać up-side-down, szczególnie przy krótszych ogniskowych. Przymiary są dostosowane do takiego ustawienia.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#4

Post napisał: abyss » 25 kwie 2018, 00:54

Soczewka poprawnie wypukłym do góry. Tak, jak borowik ma wyglądać :) (jak ktoś chce zapamiętać przez kojarzenie).
JEDNAK odwrócenie wydłuża efektywną ogniskową (dla soczewki 2" o jakieś 3.5mm) co czasami NIE MAJĄC drugiej, dłuższej może się przełożyć na nieco lepsze cięcie grubszego, ale nie "gęstego" materiału. Natomiast do grawerowania to się nie nadaje (no chyba, że mamy bardzo pofalowany materiał). Robiłem kiedyś dosyć dokładne testy dotyczące grubości maksymalnej CIĘCIA.
Obrazek
P.S. to "0" to jest teoretyczny focus jaki sugerują Chińczycy i do jakiego dają miarkę.


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#5

Post napisał: LTofik » 27 kwie 2018, 00:31



Tutaj jest opisane to zagadnienie tyle, że po angielsku który nie jest moją mocną stroną.
z automatycznie tłumaczonych napisów generowanych przez YT można zauważyć podobne wnioski jak napisał abyss. Czyli wydłużenie ogniskowej. Będę wdzięczny jeśli ktoś precyzyjniej przetłumaczy podsumowanie filmu bo ja wydedukowałem tylko tyle, że według faceta wkładając wypukłą stroną do góry mamy "szerszy" zakres cięcia, natomiast "wypukłą w dól" ogniskowa się zwiększa o jakieś 1,5mm natomiast jej zakres jest zdecydowanie węższy. Dalej zrozumiałem mniej więcej tyle, że nie ma większego znaczenia jak ją włożymy tylko trzeba pamiętać o innej podkładce dystansowej która uwzględnia ten 1,5mm....

Ale na chłopski rozum, to korzystniej jest przecież wkładać "wypukłą" do góry bo wtedy mamy większą szansę tolerancję przy ustawianiu fokusa względem środka grubości materiału.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#6

Post napisał: abyss » 27 kwie 2018, 01:47

LTofik pisze:
27 kwie 2018, 00:31
Zwróć uwagę, że on analizował SZEROKOŚĆ (prze)cięcia materiału, a nie maksymalną grubość ciętego materiału. To nieco inne zagadnienia. Przy końcu jego filmiku na obrazku widać że soczewka wypukłym do dołu ma ogniskową dłuższą o jakieś 1.5mm niż przy ułożeniu poprawnym. Russ jest eksperymentatorem i jeżeli ktoś ma cierpliwość to warto jego filmiki oglądać jako inspirację do własnych testów - ale brać pod uwagę własne potrzeby a nie jego wnioskowanie.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#7

Post napisał: koala.g » 28 kwie 2018, 12:29

W sumie to zmienia się tylko liczba załamań promienia. I ogniskowa od tego.
Obrazek


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#8

Post napisał: LTofik » 12 maja 2018, 17:33

Na alibazarku można znaleźć soczewki o oznaczeniu GaAs https://pl.aliexpress.com/item/High-Qua ... autifyAB=0

Ktoś wie czym się one różnią od tych ZsNe? - domyślam się, że są wykonane z innego materiału ale jakie mają właściwości? - lepsze gorsze?


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#9

Post napisał: cinematic2 » 12 maja 2018, 21:14

Jeśli nie przejmować się tym, że na zdjęciach są lusterka a nie soczewki to nie ma znaczenia. W znakowarce mam wymiennie ZnSe i GaAs
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Soczewka w CO2 - sposób montażu

#10

Post napisał: abyss » 12 maja 2018, 23:08

LTofik pisze:
12 maja 2018, 17:33
Ktoś wie czym się one różnią od tych ZsNe? - domyślam się, że są wykonane z innego materiału ale jakie mają właściwości? - lepsze gorsze?
Inne. Nie przepuszczają widzialnego pasma, więc red pointery z nowych tub STP czy z combinera LED nie zadziałają z nimi. Z drugiej strony podobno są trwalsze. Kupiłem dla testu taką samą ogniskową jaką mam i są dużo bardziej płaskie (inny współczynnik załamania promienia) - więc wyglądają jak lusterka ;) Te, które testowałem były bardzo nieznacznie GORSZE niż ZnSe. Cena zbliżona.
Na zdjęciu: ta sama ogniskowa 2.5" i średnica GaAs i ZnSe.
Obrazek
Zdjęcie moje, proszę NIE publikować bez zgody.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”