Laser miejscami mnie docina sklejki

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
wookash88
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 04 sie 2014, 18:46
Lokalizacja: Bielsko

Laser miejscami mnie docina sklejki

#1

Post napisał: wookash88 » 02 paź 2017, 18:19

Cześć wszystkim,

na starcie chciałbym poinformować, że przeglądnąłem już tematy założone wcześniej i wyeliminowałem wszystkie opisane usterki (temp cieczy chłodzącej, czystość i ustawienie luster, ogniskowa, dobór odpowiedniego materiału - sklejka brzozowa, suchotrwała, bez sęków).

Laser SERON SL 6040, szklana tuba, 50 W.
Mianowicie... nie docina sklejki jak na załączonych zdjęciach.
Ktoś wie co może być przyczyną?
Obie próby były cięte w tym samym miejscu stołu. To samo bardzo często dzieje się przy cięciu plexi. Napięcie w sieci raczej stabilne - osiedle domków jednorodzinnych, bez przemysłu, linia niedawno wymieniana.

Druga sprawa - przy grawerowaniu szkła często tworzą się poziome pasy widoczne pod światło. Może komuś też się to przytrafiło i wie jak sobie z tym poradzić?

Link do zdjęć:
https://drive.google.com/open?id=0B2Wa8 ... TAydkdvQ0k

z góry dziękuję za pomoc



Tagi:


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#2

Post napisał: LTofik » 02 paź 2017, 23:34

Jesteś pewny że masz poprawnie ustawione lustra? Może stół w tym miejscu jest "wyżej / niżej" - chińskie stoły nie są idealnie równe, często posiadają zapadniecie np na środku.
Jaka to soczewka? Jaka grubość materiału? Próbowałeś z innymi sklejkami?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#3

Post napisał: abyss » 03 paź 2017, 02:24

Pokaż kształt wiązki jaka wychodzi z lasera (przed lustrami). Nie maksymalną mocą i nie wypaloną do oporu dziurę - a tak, by dało się ocenić jej kształt, takie lekkie zbrązowienie papieru. Jeżeli jest ładna i symetryczna - to ok - jednak zgaduję, że masz jakiś dziwaczny mod. Świadczyło by o tym dosyć charakterystyczne niedocinanie na pewnych kierunkach ruchu.


rsz
Posty w temacie: 4

#4

Post napisał: rsz » 03 paź 2017, 10:00

Niewłaściwe ustawienie kompensacji luzu - widać to szczególnie przy cięciu okręgów.


Autor tematu
wookash88
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 04 sie 2014, 18:46
Lokalizacja: Bielsko

#5

Post napisał: wookash88 » 08 paź 2017, 21:55

Koledzy, dziękuję za odpowiedzi.

@LTofik - soczewka 2,5 cala; lustra ustawione poprawnie (tak sądzę - podczas sprawdzania punkt przypalenia jest na środku lustra, z głowicy również idealnie wychodzi środkiem); sklejka 3 mm; próbowałem ciąć inną sklejkę - dzieje się to samo; stół dobrze ustawiony/równy - oczywiście musiałem po zakupie ustawiać wysokości.

@abyss - Tu jest link do zdjęć: https://drive.google.com/open?id=0B2Wa8 ... UFqN0xPaUU
Wszystkie były robione zaraz za tubą.

@rsz - jak można poprawnie ustawić kompensację luzu? I co to właściwie jest? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


rsz
Posty w temacie: 4

#6

Post napisał: rsz » 08 paź 2017, 22:17

To tak zwany backlash. Sterownik zakłada uwzględnienie luzu na elementach mechanicznych obrabiarki. Należy dokonać pomiarów luzu i wpisać je do oprogramowania maszyny. Bez tego będą występować problemy z wlasciwym przebiegiem wiązki na na materiale. Takich pomiarów powinien dokonać serwis przed sprzedażą maszyny. Ew. Po dluzszej pracy należy ten luz skontrolować i ew. skorygować.


Autor tematu
wookash88
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 04 sie 2014, 18:46
Lokalizacja: Bielsko

Re: Laser miejscami mnie docina sklejki

#7

Post napisał: wookash88 » 15 lis 2017, 17:17

Cześć,

Czy to normalne, że w każdym miejscu (rogi - prawy dolny, lewy dolny, prawy górny i lewy górny) laser działa z inną mocą? Poniżej wstawiam link ze zdjęciami. Jest niesamowita przepaść pomiędzy lewym górnym rogiem (najbliżej źródła lasera) i prawym dolnym rogiem (najdalej źródła lasera). Lustra są ustawione tak, aby w każdym rogu wiązka trafiała najbliżej środka zwierciadła.

https://drive.google.com/open?id=1fsopk ... JDnmprxreG

Można coś zrobić, aby nie było takiej rozbieżności? Wiem, że występuje dywergencja, ale żeby aż tak?
Optyka czysta, w każdym punkcie test jest robiony w taki sam sposób (narysowałem w programie linię o długości 0,1 mm i puściłem pracę przy prędkości 1 mm/s, moc 10%).
Chwilę temu ciąłem koło w plexi 5 mm - 3/4 koła wycięło bez najmniejszego problemu, 1/4 była nie docięta...

Z góry dziękuję za pomoc.


rsz
Posty w temacie: 4

Re: Laser miejscami mnie docina sklejki

#8

Post napisał: rsz » 15 lis 2017, 18:29

Źle ustawiona optyka, nic innego.


Autor tematu
wookash88
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 04 sie 2014, 18:46
Lokalizacja: Bielsko

Re: Laser miejscami mnie docina sklejki

#9

Post napisał: wookash88 » 15 lis 2017, 23:16

Czy istnieją jakieś sposoby na ustawienie optyki poza centrowaniem plamki w środek lustra? Wszystko jest ustawione (tak myślę) dobrze...


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Laser miejscami mnie docina sklejki

#10

Post napisał: jarbia » 16 lis 2017, 00:22

Jak wiązka pada na lustrach w sam ich środek to dobrze (chociaż w na 1 i 2 lustrze wcale nie musi ) ale najważniejsze aby wiązka odbita od ostatniego lustra padała prostopadle do soczewki przez środek optyczny soczewki w każdym położeniu głowicy . (niestety kiepskie soczewki mają czasami środek optyczny nie w środku geometrycznym soczewki i trzeba się trochę nagimnastykować aby to dobrze ustawić ).
Przyklej taśmę na dół głowicy i zobacz jak wtedy wypala w skrajnych położeniach głowicy względem stołu.
pozdr.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”