Wyznaczenie ogniskowej przy użyciu światła.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Wyznaczenie ogniskowej przy użyciu światła.

#1

Post napisał: LTofik » 14 paź 2017, 20:18

Przeglądając Yt natknąłem się na różne sposoby sprawdzania ogniskowej soczewek.
Zaciekawił mnie ten film gdyż metoda wydaje się być dużo bardziej precyzyjna niż porównywanie optyczne grubości grawerowanej linii ale...
[youtube][/youtube]

Posiadam 3 soczewki (2 cale, 2,5 cala oraz 3 cale) i wykonałem podobny eksperyment.

Dla soczewki 2 cale (przynajmniej tak była deklarowana jako standardowa) chińczyk dorzucił płytkę o wysokości 20mm. Odległość soczewki od miejsca jej zamocowania do rantu dyszy to 31mm. Zatem z grubsza mamy 51mm (2*54 = 5,08). Teoria mówi, że ogniskowa powinna być zlokalizowana w środku grubości materiału - czyli że dystanst 5,08 powinien być mierzony do środka sklejki 3mm. Ja natomiast obserwuję że korzystniej jest jeśli ustawiam to względem jej górnej powierzchni. - takie ustawienie powoduje że mogę szybciej ciąć, docinając na wylot.
Zakładam, że te 1,5mm błędu to kwestia pomiaru...

Wykonałem więc test taki jak na filmie powyżej i oto rezultat:
Dla soczewki 2 cale trzymanej "wypukłą" częścią do góry najlepszą ostrość linii widać gdy soczewka znajduje się na wysokości 43mm od materiału, trzymając natomiast soczewkę częścią "wypukłą" do dołu jest to około 46mm. Czyli żaden pomiar żaden pomiar nie pasuje, co więcej próbując zogniskować to na maszynie (43mm) linia cięcia zdaje się potwierdzać - gruba szczelina wlotowa, materiał przecięty równo w połowie jego grubości).

I kolejne soczewki oraz wysokość na jakich linie światła były ostre
Soczewka 2,5 cala: (2,5*2,54 = 6,35mm)
Trzymana wypukłą częścią do góry - wysokość 55mm
Trzymana wypukłą stroną do dołu - 59mm

Soczewka 3 cale: (3*2,54 = 7,62mm)
Trzymana wypukłą częścią do góry - wysokość 70
Trzymana wypukłą stroną do dołu - 68mm

Skąd tak duża rozbieżność?



Tagi:


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post napisał: jarbia » 14 paź 2017, 22:59

LTofik pisze:Soczewka 2,5 cala: (2,5*2,54 = 6,35mm)
Poprawmy nieco oczywisty błąd pisarski nie 6,35mm tylko 63,5 mm .
Druga sprawa soczewki ,o których piszesz są z ZnSe a taka soczewka ma współczynnik załamania (jak to mówią optycy index) ok 2,42 dla długości fali 10,6 mikrometra czyli naszych laserów CO2 natomiast dla światła widzialnego dla którego sprawdzałeś już ok 2,6 stąd ogniskowa dla tego światła jest krótsza .
Różnice między ogniskowymi pomierzonymi stroną wypukłą do góry( w kierunku światła) a do dołu wynikają z tego ,że ogniskową wyznacza odległość ogniska obrazowego od tzw.płaszczyzny głównej obrazowej a jej położenie jest różne właśnie min. w zależności od tego czy strona wypukła jest ustawiona w kierunku wiązki światła (wtedy płaszczyzna obrazowa jest mniej więcej wewnątrz soczewki natomiast zamontowana odwrotnie ,płaszczyzna obrazowa jest na wierzchołku wypukłości soczewki.

pozdr.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#3

Post napisał: LTofik » 14 paź 2017, 23:04

Super dzięki za wyjaśnienie. To po jaką cholerę nagrali ten filmik ? (to jest chyba kanał jakiejś firmy do laserów). Może chodzi o to, że oni posiadają soczewki do laserów ale nie z ZnSe?


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#4

Post napisał: jarbia » 14 paź 2017, 23:10

Myślę ,że im chodziło np o to ,że jak masz kilka różnych nieoznaczonych soczewek do lasera to możesz je mniej więcej posegregować .


rsz
Posty w temacie: 5

#5

Post napisał: rsz » 16 paź 2017, 10:29

LTofik pisze:Super dzięki za wyjaśnienie. To po jaką cholerę nagrali ten filmik ? (to jest chyba kanał jakiejś firmy do laserów). Może chodzi o to, że oni posiadają soczewki do laserów ale nie z ZnSe?
Jeśli chodzi o lasery CO2 to obecnie selenek cynku jest jedynym materiałem z którego robi się soczewki.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#6

Post napisał: cinematic2 » 16 paź 2017, 17:18

rsz pisze:
LTofik pisze:Super dzięki za wyjaśnienie. To po jaką cholerę nagrali ten filmik ? (to jest chyba kanał jakiejś firmy do laserów). Może chodzi o to, że oni posiadają soczewki do laserów ale nie z ZnSe?
Jeśli chodzi o lasery CO2 to obecnie selenek cynku jest jedynym materiałem z którego robi się soczewki.
Jedynym znanym Tobie więc lepiej się nie kompromituj. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


rsz
Posty w temacie: 5

#7

Post napisał: rsz » 16 paź 2017, 18:55

Śmieszku wykaż się swoją nieskończoną wiedzą i pokaż mi plotery CO2 bez soczewek ZnSe.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#8

Post napisał: cinematic2 » 16 paź 2017, 19:34

Widzę że brniesz dalej w mgłę swojej niewiedzy.
A stoi sobie u mnie znakowareczka CO2 Synrada do której mam 2 soczewki.
Jedną z ZsNe a drugą Germanu.
Takie germanowe soczewki kiedyś przywoziłem z Chin jak jeszcze u nas w ogóle nie było żadnych. To były piękne czasy :mrgreen:
Są jeszcze i inne materiały z których można zrobić i robiono soczewki ale nie będę ci mieszał w biednej głowie bo jeszcze się przegrzejesz i będzie problem.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 16 paź 2017, 20:12

kiedyś to i azbest był och i ach, widać że nie wszystkim na zdrowie wyszło. :lol:
Czytać i rozumieć potrafi? Obecnie- słowo klucz.
I don't like principles, I prefer prejudices


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#10

Post napisał: jarbia » 30 paź 2017, 23:00

Jeśli jednak ktoś chciałby nieco dokładniej sprawdzić ogniskową tą metodą to trzeba soczewkę oświetlić wiązką najbardziej równoległą np. światłem słonecznym i wtedy pomierzyć odległość soczewki od ogniska obrazowego (najlepiej od połowy grubości soczewki ponieważ dokładnie gdzie znajduje się się płaszczyzna główna obrazowa trzeba by policzyć ) , soczewka wypukłą strona do światła .
Zgodnie ze wzorem f1 = f2*(n2-1) / (n1-1) czyli podstawiając dane
f1≈ f2 X 1,143 gdzie f2 to ogniskowa z pomiaru a f1 rzeczywista ogniskowa dla długości fali 10,6 µm .
Oczywiście takie pomiary i obliczenia obarczone są niepewnością wyników ale do naszych celów wystarczy.
pozdr.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”