Wentylacja / Wydmuch powietrza z lasera co2

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Osa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 26 lis 2014, 19:21
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Wentylacja / Wydmuch powietrza z lasera co2

#1

Post napisał: Osa » 06 paź 2017, 09:17

Witajcie!
Na początek słowo wstępu:
Chce zamontować mocniejszy wentylator tunelowy do wyciągu spalin, oraz dopływ powietrza bezpośrednio do maszyny.
Maszyna: Laser CO2 90x60, obecnie wyciąg made in china, nie ma napisanej wydajności, jedynie moc 320W.
Pomieszczenie 40m2.
Nadmuch na materiał rozwiązany tak, że w małym pomieszczeniu obok stoi kompresor samochodowy (do kół) i on podaje powietrze (1-3 bara, zależy od potrzeb).
Opis tego co chce zrobić jest na paint'owym obrazku :)
Tylko nie wiem czy w taki sposób nie zrobię podciśnienia w całym pomieszczeniu i jakiej wydajności wpakować wentylator, tak żeby miał siłę wyrzucać powietrze przez taką rurę.
Niestety średnice muszą być tak małe, bo nie otrzymałem zgody na wykucie drugiej dziury w ścianie. Dysponuje więc jednym otworem o średnicy 100mm i przez niego jakoś to muszę rozwiązać.
Główne pytanie: jaki do tego dobrać wentylator kanałowy?
Budżet max 500zł.
Jeśli chodzi o spaliny - pracuje głównie w drewnie, w okolicy nie ma mieszkań, a rura wylotowa będzie nad poziomem płaskiego dachu.
Za wszelkie porady i sugestię będę bardzo wdzięczny.




Tagi:


rsz
Posty w temacie: 3

#2

Post napisał: rsz » 07 paź 2017, 09:20

1. Kompresor olejowy to taki sobie pomysł, chyba, że na wylocie masz odwadniacz, odolejacz i filtr powietrza. Inaczej będziesz mieć zasyfioną soczewkę w 5 minut zwłaszcza, jeśli kompresor jest nazwijmy to, popularnej jakości.

2. Musisz zastosować kompensację podciśnienia w pomieszczeniu inaczej wentylator nie bedzie miał skąd ciągnąć powietrza (to przewidziałeś).

3. jeśli wentylator w maszynie ma faktycznie 320W, to z nawiązką wystarczy.

4. Przekrój kanału wylotowego powinien mieć 150 mm. 100 to zdecydowanie za mało.

5. Zimą potrafi wystąpić ciąg odwrotny, jeśli nie ma klapy zwrotnej a chłodzenie jest wodne to pożegnaj się z tubą.

6. U siebie mam wyciąg wyprowadzony na dach i połączony przez rekuperator z "powrotem" powietrza. W ten sposób latem klimatyzacja nie pracuje na darmo a i zimą ciepło jest oszczędzane.


Autor tematu
Osa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 26 lis 2014, 19:21
Lokalizacja: okolice Wrocławia

#3

Post napisał: Osa » 07 paź 2017, 10:23

Dzięki za odpowiedź.
Kompresor z filtrem sprawdza się idealnie, nie mam problemu z mokrą soczewką, a regulacja ciśnienia nadmuchu bywa zbawienna :)
Co do punktu 2 - dlatego chce podać powietrze do maszyny z zewnątrz.
Teraz mam rurę wylotową 100mm bezpośrednio z maszyny na dwór i nie mam problemów zimą, jednak przy dużej ilości cięcia w pomieszczeniu pojawia się już dym.
3. To chińskie 320W :) Nie ma nawet podanej wydajności itd... to wyciąg który dostałem w komplecie z maszyną.
Czyli na kanałach 50mm nie ma prawa to działać?
Klimatyzacji nie mam :)


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#4

Post napisał: LTofik » 07 paź 2017, 13:53

Ja mam wydmuch o mocyy silnika 550W i o teoretycznie maksymalnym wydmuchu na poziomie 7m3 na minutę. Zakładając pi razy oko twój wentylator ma powiedzmy połowę tej wydajności czyli z 3m3 na minutę. Jeśli twoje pomieszczenie ma 40m2 i powiedzmyu 3m wysokości to daje Ci około 120 metrów sześciennych, które maszyna może zassać w około 40 minut ciągłej pracy (lub szybciej jeśli wydajność faktyczna jest trochę większa. Im mniejszy przekrój rur tym bardziej obciążony jest wentylator i możliwe że spada jego wydajność. Dlatego lepiej mieć większą średnicę niż te 100mm.
Zimą potrafi wystąpić ciąg odwrotny, jeśli nie ma klapy zwrotnej a chłodzenie jest wodne to pożegnaj się z tubą.
A co to ma do rzeczy? Ciąg wsteczny o ile występuję to nie nadmuchuje tuby bezpośrednio tylko pole robocze / ruszt. No chyba że masz na myśli że temp pomieszczenia ochłodzi się do 0.... ale kto w takich warunkach pracuje? No i w czasie pracy gdy tuba pracuje bo tnie, to defakto wyciąg wydmuchując spaliny nie pozwala na ciąg wsteczny..


rsz
Posty w temacie: 3

#5

Post napisał: rsz » 08 paź 2017, 18:58

Przy mocno ujemnej temperaturze na zewnątrz i weekendowej przerwie mogą się takie rzeczy zdarzyć. Chłodzenie glikolem wyklucza ten problem.


Autor tematu
Osa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 26 lis 2014, 19:21
Lokalizacja: okolice Wrocławia

#6

Post napisał: Osa » 09 paź 2017, 08:44

U mnie jest płyn do chłodnic samochodowych zalany - czyli no glikol :)
Zimą po weekendzie mam ~8 stopni rano...
Tofik, jak do rusztu poprowadzę rurę, to będzie zasysać powietrze z dworu do maszyny, nie z pomieszczenia (no może coś tam troszkę z pomieszczenia zassie...
Czyli mówicie Panowie, ze na rurach 50mm nie ma to prawa działać?


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#7

Post napisał: LTofik » 09 paź 2017, 10:55

Teoretycznie ma prawo ale potrzebowałbyś wentylatora o naprawdę dużej mocy. Te z kolei cechują się proporcjonalnie dużą wydajnością m3/minutę ale im większy przepływ powietrza tym potrzebna większa średnica, inaczej traci to sens, bo wielki wyciąg będzie próbował tłoczyć i sprężać powietrze dławiąc się i grzejąc...


rsz
Posty w temacie: 3

#8

Post napisał: rsz » 09 paź 2017, 12:59

Pisałeś, że masz do dyspozycji 100 mm - wykorzystaj to tylko na wyciąg. Jako powrót wystarczy kratka wentylacyjna w drzwiach.


Autor tematu
Osa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 26 lis 2014, 19:21
Lokalizacja: okolice Wrocławia

#9

Post napisał: Osa » 09 paź 2017, 13:07

Nietety kratki w drzwiach nie mam :)
Chciałem zastosować obieg w maszynie, żeby nie wychładzać pomieszczenia.
Ale skoro tak, może ponegocjuje z wywaleniem dodatkowej dziury w scianie.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#10

Post napisał: pitsa » 09 paź 2017, 13:09

LTofik pisze: potrzebowałbyś wentylatora o naprawdę dużej mocy
i sprężu. Przykładowo taki wentylator byłby dobry: http://www.konwektor.pl/produkty2.php?gr=9&pr=19 ale pewnie już poza budżetem. Średnica wewnętrzna wylotu: 73mm. Zostaje co nieco na powrót powietrza plus kratka i spod drzwi. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”