Wymiana tuby laserowej

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Wymiana tuby laserowej

#1

Post napisał: Yossarianin » 29 sie 2017, 18:20

Witam,

mam pytanie - czy jest gdzieś na forum - albo w necie - jakiś poradnik wymiany tuby laserowej? Jakoś nic sensownego nie mogę znaleźć.

Na co zwrócić uwagę, co ew regulować.

Pozdrawiam!



Tagi:


komar15
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 24 wrz 2013, 19:55
Lokalizacja: Puławy

#2

Post napisał: komar15 » 30 sie 2017, 09:41

jesli mowimy o szklanej tubie - to przede wszyystkim ostroznie.
nie zaloz tez jej przypadkiem odwrotnie !
ponizej w linku moze nie znajdziesz info co do samej wymiany, ale do kalibracji owszem - jest dokladnie wytlumaczone jak ustawiac wiazke laserową.
http://justaddsharks.co.uk/support/lase ... ment-guide

No i pamietaj, ze taka szklana tuba musi byc zalana borygiem przed wlaczeniem .


rsz
Posty w temacie: 6

#3

Post napisał: rsz » 30 sie 2017, 10:18

Jeśli tuba jest tych samych parametrów to jest to bardzo proste. Poza regulacją osi optycznej nic więcej nie trzeba robić. Zalecane jest jednak rozładowanie kondensatorów w zasilaczu poprzez wyłaczenie zasilacza i nadanie impulsu z panelu (pulse). Trzeba też zwrócić uwagę na staranne zlutowanie przewodów przy tubie i dokładne odpowietrzenie przed pierwszym właczeniem lasera.


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: Yossarianin » 30 sie 2017, 14:03

Dziękuję za odpowiedź, tym razem jednak zdecydowałem się jeszcze wziąć z wymianą, choćby z powodu iluzorycznej gwarancji.

Tak wymiana na tę samą moc.

Dla potomnych jeszcze dodam żeby zwrócić uwagę na kierunek przepływu wody oraz aby wylot wody był na górze - dzięki czemu tuba się miała szansę odpowietrzyć.

U mnie poprzednia założona była odwrotnie, przez co była cały czas zapowietrzona ale nieświadomie zignorowałem (pomimo że wiedziałem że jest niehalo), choć chyba główną przyczyną było zagięcie się węża wylotowego wody. Niestety nie zadziałał czujnik przepływu - bo jakiś tam przepływ był.

Swoją drogą- jaki jest zalecany przepływ wody dla takiej tuby 80W?
Chillery CW3000-5000 mają ok 10L/min, z kolei poprzedni wymieniacz tuby mówił o min 2L/min
Przy mniej więcej takim przepływie - no trochę większym 2L- 50sek. dzisiejszy uznał że jest zdecydowanie za mały.
O dziwo, na takim przepływie poprzednia tuba pracowała blisko 2 lata, zabiłem ją chłodząc wodą o temp 4stC.. Gdyby nie to - mam wrażenie że jeszcze by popracowała bo nie miała żadnych oznak zużycia.

To jaki jest zalecany w końcu ten przepływ?


rsz
Posty w temacie: 6

#5

Post napisał: rsz » 30 sie 2017, 14:15

U siebie mam 20L/min i stała temperatura cieczy 16 stopni C. Tuba 100W, praca na 85% mocy non stop. Dodatkowo w pomieszczeniu gdzie pracują plotery mam klimę, więc jest przeważnie 18 stopni i niska wilgotność.


Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: Yossarian » 31 sie 2017, 09:19

Witam,

no to 10x więcej niż zalecana przez pierwszego speca...

Na dziś zakupiłem pompę do oczka 3500L/2,7m, zobaczymy cototo da.


rsz
Posty w temacie: 6

#7

Post napisał: rsz » 31 sie 2017, 10:24

Dodam, że przed tubą mam zaworek zwrotny, więc przy każdym odpaleniu maszyny nie muszę się martwić czy jest odpowietrzona.


Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: Yossarian » 02 wrz 2017, 17:48

RSZ - mógłbyś się pochwalić jak masz rozwiązane chłodzenie że uzyskujesz te 20l/min?

Ja dziś po całym dniu experymentów uzyskałem w porywach może 6l/min...

Z pompki 3500/2,7m podnoszenia deklarowane 70w mocy- gówno nie efekt - z trudem 1-2/l min
To zrobiłem zestaw pomowo-wskaźnikowy z pompy CO 25/60/180 (93W na najwyższym biegu) i wodomierza- teoretycznie wys. podnoszenia coś koło 6m, wydajności teoretyczne powiedzmy przy połowie h - w 1000l/h a efekt - trochę ponad 2l/ min...
Zdecydowana większość rur to pex 20mm. jedynie bezpośrednie przyłącza w laserze na wężach silikonowych, i małe kawałki przyłącza i powrotu - również na silikonie. Żeby zminimalizować opory..

Co ciekawe taki zestaw sam z siebie z pominiętą tubą ma wydajności z pewnością zbliżone do tej teoretycznej, dobrze że wodomierza nie rozerwało Qmax 1,2m3/h :)

Jednakże podpięcie tuby do tej instalacji drastycznie zmniejsza przepływ :(
Do tego stopnia że wymontowałem czujnik przepływu - trochę w akcie desperacji przez chwilę myśląc że coś on zawala- no i w ten sposób uzyskałem te wspomniane 5-6l/min.

Swoją drogą - ten czujnik może stawiać tak duży opór?? Trudno przez niego dmuchnąć powietrzem z gęby, a wode spowalnia z tych 5 do 2/l min.

W końcu połączyłem wspomniane pompy w szereg, najpierw ta z oczka wodnego podaje do instalacji, min po to żeby zalać wstępnie pompę co - bo coś całość się zapowietrza, no a pompa CO pompuje w cały obieg. I tak mam w granicach 6L/min, może nawet trochę więcej..
Tyle że bez czujnika przepływu, ale chyba zaraz go wrócę z powrotem...

Całą instalację wody dość dokładnie przejrzałem, nie znalazłem żadnych potencjalnych miejsc mogących stawiać dodatkowe opory.

I teraz nie wiem, czy ja za dużo oczekuję i wymagam??
Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby pompka z chillera cw5000 19l/min 11m 55w była w stanie przepchnąć więcej wody niż zestaw pomp o mocy 170W, o zbliżonej sumarycznej wysokości podnoszenia i wielokrotnie wyższej wydajności....


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#9

Post napisał: cinematic2 » 02 wrz 2017, 18:51

A na jakiego grzyba te eksperymenty?
Liczy się zdolność odprowadzenia ciepła która ma nadążyć za mocą odłożoną w postaci temperatury
a nie jakaś mega ilość przepchniętej wody.
Wystarczy do wody dodać 10% alkoholu i zdolność odbierania ciepła rośnie 2-3x.
Grzeje ci się ten laser jakoś wyraźnie?
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: Yossarian » 02 wrz 2017, 20:17

Ano na takiego grzyba experymentuje że prawdopodobnie zbyt małym przepływem załatwiłem półroczną tubę :/ Choć było kilka możliwych powodów, ze złym montażem włącznie.

Czy się grzeje - trudno ocenić - mam 120l wody w piwnicy w temp ok 16-20st.
Po paru godzinach pracy podnosi się do 20, rzadko kiedy przekracza

Temperatury wody w tubie nie sposób ocenić, nie mam (jeszcze) pomiaru wody opuszczającej tubę.

Wolę dmuchać na zimne...
Przy poprzedniej wymianie gość zalecał 2l/min, i poniewczasie okazało się za mało :(
Więc szukam zwiększenia przepływu.

tak na zdrowy rozum 20l/min odbierze 10x tyle ciepła co 2l/min, więc chcę sobie zapewnić możliwie duży margines bezpieczeństwa.

O wersji z alkoholem nie słyszałem, ale zamierzam dolać trochę borygo i do tego prepartu antyglonowego - żeby nie rosło zielone.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”