Wymiana tuby laserowej

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#11

Post napisał: cinematic2 » 02 wrz 2017, 20:32

Yossarian pisze: prawdopodobnie zbyt małym przepływem załatwiłem półroczną tubę
Poprzednio zeznałeś, że zimną wodą ( 4stC.).
To jak było na prawdę?
Yossarian pisze:Po paru godzinach pracy podnosi się do 20, rzadko kiedy przekracza
No to czego jeszcze szukasz?
Yossarian pisze: poniewczasie okazało się za mało
Skąd wiesz, że za mało?
Yossarian pisze: 20l/min odbierze 10x tyle ciepła co 2l/min
Bzdury.
O zjawisku przepływu laminarnego i jego efektach twój "zdrowy rozum" oczywiście nawet nie słyszał...



Tagi:


Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#12

Post napisał: Yossarian » 03 wrz 2017, 00:27

cinematic2 pisze:
Yossarian pisze: prawdopodobnie zbyt małym przepływem załatwiłem półroczną tubę
cinematic2 pisze:Poprzednio zeznałeś, że zimną wodą ( 4stC.).
To jak było na prawdę?
były dwie tuby, jedna dwuletnia, druga półroczna.
Yossarian pisze:Po paru godzinach pracy podnosi się do 20, rzadko kiedy przekracza
cinematic2 pisze:No to czego jeszcze szukasz?
Szczęścia, miłości, pieniędzy..
Temp w zbiorniku niewiele mówi o sytuacji w tubie
Yossarian pisze: poniewczasie okazało się za mało
cinematic2 pisze:Skąd wiesz, że za mało?
Bo pękła?

Yossarian pisze: 20l/min odbierze 10x tyle ciepła co 2l/min
cinematic2 pisze:Bzdury.
O zjawisku przepływu laminarnego i jego efektach twój "zdrowy rozum" oczywiście nawet nie słyszał...
Tak się złożyło niefortunnie że słyszał. A nawet potrafi sobie policzyć.
Tylko tutaj mówimy o zwiększaniu przepływu, więc co najwyżej odbierze jeszcze więcej ciepła jeżeli po drodze zwiększania strumienia przepływu trafi się nam zmiana z laminarnego w turbulentny. Gdybym napisał że zamiast 20 puszczę 2l - to mógłbyś mieć rację - możliwe że zabierze <0,1 20L
Re dla tych średnic i przepływów leży w zakresie zdecydowanie turbulentnym dla praktyki "przemysłowej", budowa tuby też nie sprzyja ślizganiu się warstw

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#13

Post napisał: abyss » 03 wrz 2017, 11:55

Z tak dużymi przepływami jak 20l/min (czyli 0.333l/s!) to bym uważał - bo by ją uzyskać różnica ciśnień musi być spora. Weź butelkę 0.3l i napełnij ją wodą pod kranem w sekundę (z rurką fi 6 czy 8mm - zależy co masz). A to duże ciśnienie z kolei może skutkować efektami jak wibracje a może i kawitacja i potencjalnie łatwym rozszczelnieniem tak rur jak i samej tuby - lustra są zdaje się klejone, prawda?. Trzymał bym się zaleceń producenta lasera (u mnie 2-5l/min)


rsz
Posty w temacie: 6

#14

Post napisał: rsz » 03 wrz 2017, 12:17

Yossarian pisze:RSZ - mógłbyś się pochwalić jak masz rozwiązane chłodzenie że uzyskujesz te 20l/min?
Mam 30l zbiornik z pompą zanurzeniową. Taka duża ilość płynu daje mi dużą stabilizację temperatury. Końcówki na tubie mam 10 mm, więc nie ma problemu z uzyskaniem przepływu.

Nie mam żadnych problemów ze szczelnością, drganiami itp. Jako chłodziwa używam mieszanki glikolu i wody w stosunku 1:1.


Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#15

Post napisał: Yossarian » 03 wrz 2017, 15:03

abyss pisze:Z tak dużymi przepływami jak 20l/min (czyli 0.333l/s!) to bym uważał - bo by ją uzyskać różnica ciśnień musi być spora. Weź butelkę 0.3l i napełnij ją wodą pod kranem w sekundę (z rurką fi 6 czy 8mm - zależy co masz). A to duże ciśnienie z kolei może skutkować efektami jak wibracje a może i kawitacja i potencjalnie łatwym rozszczelnieniem tak rur jak i samej tuby - lustra są zdaje się klejone, prawda?. Trzymał bym się zaleceń producenta lasera (u mnie 2-5l/min)
No też zauważyłem że z węża ogrodowego to mam tak ok 5-6l/min i to jest całkiem sporo, na tyle ciśnienia że paluchem trudno zatkać. I tak samo, wypływ z mojego układu chłodzenia też nie jest taki łatwy do przytkania. I faktem jest że już przy tym przepływie to woda przez rurkę zapier....
To v x4 to też bym się obawiał o życie, chyba bym zdławił do max 10l/min

Lustra są klejone, tym razem chłodzone powietrzem, poprzedni tuba miała chłodzone je wodą.
Swoją drogą które rozwiązanie jest lepsze?

[ Dodano: 2017-09-03, 15:08 ]
rsz pisze:
Yossarian pisze:RSZ - mógłbyś się pochwalić jak masz rozwiązane chłodzenie że uzyskujesz te 20l/min?
Mam 30l zbiornik z pompą zanurzeniową. Taka duża ilość płynu daje mi dużą stabilizację temperatury. Końcówki na tubie mam 10 mm, więc nie ma problemu z uzyskaniem przepływu.

Nie mam żadnych problemów ze szczelnością, drganiami itp. Jako chłodziwa używam mieszanki glikolu i wody w stosunku 1:1.
Ale konkretnie - jaką pompą? Tak żeby porównać parametry, moc, Q, hmax

U mnie też całość wewnątrz jest na króćcach i wężach fi10, na zewątrz pex20, celem zminimalizowania tej części oporów.

Dziś jeszcze będę z powrotem montował ten czujnik przepływu żeby było zabezpieczenie, bo tak to ryzyko, jak tylko coś padnie...
A swoją drogą - raz już mi tubę uratował - właśnie tą co teraz pękła, jak wąż powrotny się wysunął ze zbiornika i wypompowało całą wodę...


rsz
Posty w temacie: 6

#16

Post napisał: rsz » 04 wrz 2017, 09:36

Konkretnie to zwykła, ogrodowa pompa zanurzeniowa z Castoramy. :) Te od oczek wodnych to pomyłka. ;) Tylko, że ja czujnik przepływu zmieniłem na większy, bo oryginalny miał małą przepustowość.


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

#17

Post napisał: Yossarianin » 04 wrz 2017, 16:28

rsz pisze:Konkretnie to zwykła, ogrodowa pompa zanurzeniowa z Castoramy. :) Te od oczek wodnych to pomyłka. ;) Tylko, że ja czujnik przepływu zmieniłem na większy, bo oryginalny miał małą przepustowość.
Z tego typu?
Załączniki
1636318258856382239_f54d330b-5555-40c2-b94e-a46e16a0ec8b.jpg
1636318258856382239_f54d330b-5555-40c2-b94e-a46e16a0ec8b.jpg (16.69 KiB) Przejrzano 252 razy


rsz
Posty w temacie: 6

#18

Post napisał: rsz » 05 wrz 2017, 09:34

Tak, tego typu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”