Przesunięcie zera osi (Adige)

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
gfody
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 cze 2017, 08:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Przesunięcie zera osi (Adige)

#1

Post napisał: gfody » 20 cze 2017, 09:29

Cześć!
Mam pytanie do osób znający lasery firmy Adige, szczególnie lt722d, lt823d. Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić jakie jest rzeczywiste przesunięcie punktu zerowego osi Y? Chodzi o to, że często jak np. przepala otwory lub otwory nie są w osi, to wykorzystywany jest „Cykl regulacji zera osi” (oś Y) aby zniwelować te problemy. Cały szkopuł w tym, że jak ktoś tak poprzesuwa kilka razy to zero osi, to później okazuje się, że po wycięciu pierwszej sztuki nowego detalu mamy przesunięcie na otworach np. 0,5 mm albo i więcej. Często jest to zmarnowany duży kawałek materiału.
Próbowałem szukać informacji w menu Sinumerika, bo widziałem, że są tam jakieś opcje dotyczące przesunięcia punku zerowego. Niestety nic ciekawego nie znalazłem. Zastanawiam się również, czy wykonanie referowania osi przywraca ten punk zerowy Y na swoje miejsce? Jeżeli ktoś wie jak sobie z tym poradzić, to napiszcie proszę. Myślę, że chyba powinien być jakiś sposób, aby przed rozpoczęciem pracy sprawdzić jakie jest to przesunięcie i ewentualnie je skorygować.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 20 cze 2017, 21:27

nie znam tej maszyny ale na w-jet nigdy nie wiedząc czy któryś z operatorów głowicą nie przydzwonił, 0 nie przestawił, brałem jakiś odpad, wycinałem w niem np. kwadrat, otwór, linie przecinające się, mierzyłem i wiedziałem na czym stoję, roboty nie wiele i wszystko w temacie miałem, bez narażania produkcji na buble.
I don't like principles, I prefer prejudices


majkel_jackson
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 lip 2017, 21:42
Lokalizacja: Brzesko

#3

Post napisał: majkel_jackson » 21 lip 2017, 21:58

Witam - posiadamy akurat 2 maszyny Adige (LT8 CO2 i LT722 FIBER)
Tak jak mówi dance1, zrób sobie wzornik (niektóre maszyny Adige mają od razu wgrany przez serwis program 0_Y).

Jeżeli go nie masz - znajdź kawałek profilu, który jest wykonany w dobrej tolerancji np. 50x30x2 to 50x30x2 a nie 50,2x29,9,x2.

Na środku każdej ścianki wytnij jakiś prostokąt lub kwadrat o łatwym wymiarze (np. 20x20). Oprócz tego wytnij sobie na pierwszej ściance jakieś małe kółko albo grawer żebyś wiedział w którą stronę na osi Y masz przesunięcie.

Potem suwmiarka w rękę i po sprawie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”